Muzeum chystající SEFO chce další parcelu, po zveřejnění se bojí spekulantů

  12:27aktualizováno  12:27
Olomoucké Muzeum umění již několik let v tichosti vyjednává o koupi parcely u proluky, kde by mělo stát Středoevropské fórum. O peníze žádá ministerstvo kultury jako svého zřizovatele. Resort informaci o jednání zveřejnil, což v muzeu vyvolalo vzpomínky na spekulace s pozemky a Edelmannovým palácem.

Pohled na parcelu u olomouckého Muzea umění, kterou se instituce snaží koupit v souvislosti s plánovanou stavbou Středoevropského fóra. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Značnou nervozitu vyvolalo podle několika zdrojů MF DNES v Muzeu umění (MUO) zveřejnění na první pohled nenápadného dopisu ministerstvem kultury v rámci přestřelky mezi oběma institucemi, která začala zhruba před dvěma týdny.

V dopise se ředitel muzea Michal Soukup obrací na ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) s žádostí o finanční pomoc. Na co peníze potřebuje? MUO již několik let tiše vyjednává o koupi pozemku mezi prolukou, ve které má stát plánovaná přístavba muzea s názvem Středoevropské forum (SEFO), a depem pro tramvaje na Koželužské ulici.

„Díky této parcele by pozemky pro SEFO vytvořily jeden celek. Konkrétně tato parcela by v první fázi sloužila jako zázemí – nejprve pro stavbu a později pro další provoz,“ vysvětluje mluvčí MUO Tomáš Kasal.

Současní vlastníci, kteří pozemek získali v restitucích, by sice s prodejem souhlasili, ale za parcelu o výměře 577 metrů čtverečních, na níž stojí bývalá dílna, požadují osm milionů korun.

Což je problém, neboť takové peníze MUO nemá. „Proto se pan ředitel obrátil na pana ministra,“ uvedl Kasal.

Nezbylo nám, než ukázat jasná fakta, říká ministerstvo

Soukup poslal dopis na Staňkův resort 15. března. Tou dobou byl již hotový ministerský audit v MUO, který se týkal SEFO. Námitky ředitele Soukupa proti nalezeným pochybením pak smetlo ministerstvo ze stolu a rozhořela se bitva, která vyvrcholila otevřeným dopisem, v němž zaměstnanci muzea vyzvali Staňka k rezignaci.

V reakci na to uspořádal Staněk tiskovou konferenci, na které mimo jiné zveřejnil i obsah dopisu. Proč to udělal?

Středoevropské fórum

„Vedení MUO zvolilo velmi útočný styl komunikace vůči svému zřizovateli a začalo používat zcela nepravdivé, manipulativní až lživé argumenty vůči panu ministrovi. V takový moment nezbývá moc jiných možností než ukázat jasná fakta, ze kterých bude zřejmé, kdo a proč čím manipuluje,“ uvedla pro MF DNES mluvčí ministerstva Martha Häckl.

„Zveřejním dopisu ministerstvo mimo jiné dosvědčuje, že pan ředitel Soukup s ministerstvem vede dialog o soutěži, do médií a navenek ale říká, že soutěž být nemůže z důvodu již existující smlouvy s architektem Šépkou,“ dodala.

Výkupy pozemků pro muzeum minule skončily až u soudu

Tento krok ministerstva však podle zdrojů MF DNES vedl ke značné nervozitě ve vedení muzea. Především proto, že se doposud prakticky tajná jednání dostala ven. To vyvolalo vzpomínky na dobu před 10 lety, kdy se vykupovaly pozemky v proluce a do hry se pustili spekulanti.

Muzeum, které v té době vedl Soukupův předchůdce Pavel Zatloukal, skupovalo v Denisově ulici parcely pro SEFO. U jedné se mu to ale nepodařilo. Od původních vlastníků, s nimiž se muzeum nedohodlo, ji získal vlivný olomoucký podnikatel Miroslav Barnet. S ním pak jednala radnice.

Vznikla dohoda, podle níž Barnet mohl od města odkoupit cenný Edelmannův palác na Horním náměstí za 38 milionů korun. Část ceny by uhradil pozemkem, zbytek doplatil. Transakce se ale nakonec neuskutečnila, na SEFO se nepodařilo sehnat evropské peníze, kterými byla výměna podmíněna.

Případ ale skončil u soudu. Coby obžalovaná před ním stanula znalkyně Hana Martínková. Při plánované směně měla podle žalobce zkreslit posudky pozemku a paláce, aby zvýhodnila svého známého Barneta. Hájila se, že je nevinná. Soud ji nakonec obžaloby zprostil.

Ministerstvo výkup podpoří, problémem je požadovaná cena

Staňkův resort snahu MUO získat pozemek podporuje, diskutovanou cenu osm milionů zatím komentovat nechce. Muzeum si ale může podle informací obsažených v dopise dovolit spolufinancovat pouze zhruba 4,7 milionu, o zbylé více než tři miliony žádá ministerstvo.

„Ministerstvo kultury na základě odůvodnění potřeby MUO podporuje výkup předmětného pozemku. V současné době analyzuje podklady k žádosti o jeho odkup. Cena za parcelu požadovaná prodávajícím převyšuje cenu obvyklou stanovenou ve znaleckém posudku,“ uvedla Häckl.

Znalecký posudek cenu stanovil na 4,7 milionu. Takzvanou zjištěnou cenu znalec neurčil, ale lze ji snadno dovodit, protože daná parcela je zařazena do cenové mapy stavebních pozemků města Olomouc. I ta je ale nižší než požadavek prodávajícího.

„V takové situaci musí žádat ministerstvo kultury o předchozí souhlas s pořízením nemovitého majetku ministerstvo financí,“ Häckl. Právě to teď Staňkův resort hodlá udělat.

Na otázku, zda ministerstvo nemohlo udělat chybu tím, že informace o jednáních mezi MUO a majiteli pozemku vypustilo, mluvčí Häckl odpověděla:

„Máte na mysli zveřejnění návrhu ředitele Soukupa, ať stát vykoupí pozemky o tři miliony dráž, než stanoví znalecký posudek? Čím, jak a koho bychom tímto zveřejněním mohli poškodit?“

Autor:

Nejčtenější

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Vlaky v Olomouckém kraji srazily a zabily dva lidi

Ilustrační snímek

Dva lidé zemřeli dnes dopoledne v Olomouckém kraji po srážce s vlaky. Neštěstí se stala v Hranicích na Přerovsku a...

Další miliony pro firmu bosse Černoška. Na propagaci ji najal i Prostějov

Slavnostního otevření Národního sportovního centra v Prostějově se zúčastnil i...

Agentura TK Plus sportovního bosse Miroslava Černoška získala na střední Moravě monopol na marketingové služby pro...

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Další z rubriky

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

V olomoucké zoo se po letech narodilo mládě kriticky ohroženého velblouda

V olomoucké zoologické zahradě se poprvé od roku 2000 podařilo odchovat mládě...

Dalším mládětem se v těchto začala pyšnit olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Je jím malý velbloud dvouhrbý...

Osm tisíc výpůjček za první měsíc. Prostějov potvrdil pověst města kol

V Prostějově, kde je díky rovinatému terénu jízda na kole velmi populární,...

První měsíc má za sebou projekt půjčování kol, který od března funguje v Prostějově. Ačkoliv se hlavně ze začátku...

Najdete na iDNES.cz