Osobnosti architektury hájí plán na „betonovou“ přístavbu olomouckého muzea

  4:55aktualizováno  4:55
Část odborníků a osobností ze světa architektury vystoupila proti ministrovi kultury a někdejšímu primátorovi Olomouce Antonínu Staňkovi z ČSSD. Ten chce, aby o podobě plánované budovy olomouckého Středoevropského fóra rozhodla soutěž, experti ale nyní peticí podpořili již hotové plány respektovaného architekta Jana Šépky.

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro olomoucké Muzeum umění navrhli architekti Jan Šépka a Václav Derner. | foto: Šépka architekti

Středoevropské fórum (SEFO) má coby obrovská přístavba Muzea umění v historickém jádru Olomouce vyplnit proluku v Denisově ulici. Muzeum roky usiluje o to, aby se stavělo podle Šépkových plánů, ministr ale argumentuje tím, že se SEFO zaplatí z veřejných peněz, a tudíž by podoba měla vzejít z architektonické soutěže.

Právě tu se mu někteří architekti a akademici snaží vymluvit. MF DNES má k dispozici petici, kterou od nich Staněk dostal před pár dny.

„Signatáři si dobře uvědomují, že pro budovy téhož významu, jako je SEFO, se mají vypisovat veřejné architektonické soutěže. Jsou však zároveň přesvědčeni o mimořádné hodnotě projektu Jana Šépky a obávají se, že vypsáním soutěže bude hodnota tohoto projektu navždy ztracena,“ píše se v petici.

Podepsali ji třeba renomovaný architekt Josef Pleskot, oceňovaný historik architektury Rostislav Švácha, známý popularizátor architektury Adam Gebrian, rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřich Smetana, rektorka vysoké školy architektury ARCHIP Regina Loukotová či emeritní profesor Technické univerzity v Cáchách Mirko Baum.

Šépka pro proluku, v níž stávalo pět měšťanských domů, navrhl odvážnou stavbu složenou z pětice homolí s částí pláště z hrubého betonu. Kvůli výraznému vzhledu a umístění u barokního jezuitského konviktu a chrámu Panny Marie Sněžné SEFO dráždí a rozděluje nejen olomouckou veřejnost. Třeba památkáři však už plány posvětili.

Podobně je hájí i signatáři petice: „Projekt plní požadavky památkové péče na kontextualitu novostavby v městské památkové rezervaci, vyznačuje se nadčasovými kvalitami. Veřejná architektonická soutěž, akce náročná na čas i na vynaložené finanční prostředky, naproti tomu nemůže zaručit výsledek stejně hodnotný.“

Ministr: Mají se posoudit i jiné možnosti, Šépka může vyhrát

Vyzývají proto Staňka, aby na soutěži netrval a umožnil stavbu podle Šépkových plánů. To ovšem ministr dlouhodobě odmítá. MF DNES se pokusila získat jeho aktuální reakci na petici, na telefonáty ani SMS nereagoval. Již dříve prohlásil, že si za vyhlášením soutěže stojí.

Jaké má být SEFO uvnitř

„Hlavní důvod je, že SEFO bude plně financováno z národních zdrojů. A všechny příspěvkové organizace ministerstva kultury vyhlašují architektonické soutěže nebo soutěže o návrhy,“ uvedl Staněk začátkem prosince. Nevidí proto důvod, aby se u olomoucké stavby postupovalo jinak.

„Je to snaha dát prostor všem architektům, což znamená i panu Šépkovi. Nikde navíc není psáno, že nové návrhy musí být lepší. Podstatné je, aby veřejnost měla šanci posoudit i jiné možnosti,“ nastínil.

Argument, že stamiliony přijdou téměř jistě ze státní kasy, má váhu, oproti roku 2009, kdy Šépkovy plány vznikly, je to totiž zásadní rozdíl. Muzeum tehdy pod vedením Pavla Zatloukala počítalo, že SEFO zaplatí z evropské dotace. Zatloukal navíc o vyhlášení soutěže usiloval, s Českou komorou architektů se ale nedohodl na podmínkách. A tak muzeum vše zadalo přímo Šépkovi.

Staněk v závěru loňského roku také odmítl, že by soutěž vybudování SEFO zbrzdila. Zkušební provoz by měl podle něj začít v roce 2024. I proto už ministr muzeum zaúkoloval, aby architektonické klání nachystalo. A to do začátku dubna.

„Nyní připravujeme výběrové řízení na administrátora, zabýváme se složením soutěžní poroty a především přípravou zadávacích podmínek,“ potvrdil mluvčí Muzea umění Lukáš Horák.

Je otázka, zda vše neskončí u soudu, varuje Šépka

Velmi důležité bude, jak na vyhlášení soutěže zareaguje Šépka, který se dosud odvolává na smlouvu, kterou muzeum uzavřelo se studiem di5 architekti inženýři. S tím Šépka spolupracuje a je přesvědčen, že smlouva muzeum zavazuje k tomu, že se bude stavět podle jeho plánů.

„Smlouva je platná, naši právníci to řeší, bude to řešit i muzeum. Pokud by ji ministerstvo chtělo z nějakého důvodu zrušit, samozřejmě bychom žádali poměrně vysoké odškodnění. Je pak otázka, pokud by to nechtěli udělat, zda by celá věc neskončila u soudu. Se soutěží bych se rozloučil, to je úplný nesmysl,“ řekl nedávno Šépka.

Muzeum umění potvrzuje, že smlouvu s di5 skutečně v minulosti podepsalo, jenže už s ní nepočítá.

„Studio di5 mělo provést kompletní projektovou přípravu stavby podle původního návrhu pana architekta Šépky. Rozhodnutím pana ministra Staňka ale bude vypsána nová soutěž. Smlouva s di5 tudíž nebude naplněna,“ dodává Horák.

Nejčtenější

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Tři mladí lidé jeli v autě nepřipoutaní, po nárazu do stromu dva zemřeli

Při tragické nehodě na okraji Jeseníku narazil vůz se třemi lidmi do stromu,...

Mladý řidič vezoucí dva další pasažéry o víkendu při nehodě v Jeseníku narazil do stromu. Na místě zemřel on i jeho...

Návrat Langera se nekoná. ODS zrušila jeho volbu do vedení olomoucké buňky

Ivan Langer během kongresu ODS (6. 12. 2008)

Bývalý místopředseda ODS a někdejší ministr vnitra Ivan Langer už není členem regionální rady strany v Olomouckém...

Na nádraží v Olomouci vykolejil nákladní vlak, nedovoleně projel návěstidlo

Na výjezdu z Vršovického nádraží ve směru na nádraží Praha-Krč vykolejil vlak...

Dopravu na olomouckém hlavním nádraží od pondělního dopoledne komplikovala nehoda nákladního vlaku, který nedovoleně...

Penalty na Spartě: úmyslná ruka a hloupý faul. Jílek se zlobil na Jemelku

Rohodčí Petr Ardeleanu (vpravo) si prohlíží na videu situaci, po které nařídil...

Dva pokutové kopy během pěti minut v závěru utkání, kruté pro olomoucké fotbalisty, které na Spartě do té doby vedli...

Další z rubriky

Žádný básník proletář. Wolker psal i temné pohádky či erotiku, ukáže kniha

Historický snímek básníka Jiřího Wolkera

Představit prostějovského rodáka Jiřího Wolkera jako zajímavého, mnohovrstevného a „živého“ básníka a zbavit ho nálepky...

V Olomouci táborům dál kralují příměstské, nejoblíbenější už jsou obsazené

Příměstský tábor (ilustrační foto)

Stát se strážci Galaxie či novodobými zlatokopy, zažít vikingské příběhy, ale také proniknout do tajů fotografování,...

Parkování v centru měla řešit podzemní garáž za 50 milionů, zeje prázdnotou

Mohelnice vybudovala na nově vybudovaném autobusovém nádraží podzemní...

Podzemní parkoviště, které loni na podzim otevřela Mohelnice na Šumpersku na nově vybudovaném autobusovém nádraží,...

Najdete na iDNES.cz