Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Olomoucký děkan vyzvaný rektorem k rezignaci zůstává, podepsali dohodu

  11:47
Rektor olomoucké Univerzity Palackého Jaroslav Miller neodvolá děkana přírodovědecké fakulty Martina Kubalu, kterého minulý týden vyzval ke zvážení setrvání ve funkci. Kubala odmítl rezignovat, ale zaručil se za zdárné dokončení grantů v centru, jež drží stávkovou pohotovost. Oba funkcionáři podepsali dohodu.

Rektor olomoucké Univerzity Palackého Jaroslav Miller (vlevo) a děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala na snímku z loňské inaugurace pěti nových děkanů. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Rektor vyzval děkana Kubalu a současně také ředitele Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Radka Zbořila ke zvážení rezignace minulý týden ve snaze uklidnit spory mezi přírodovědci, kteří spolu už rok válčí kvůli vzniku nového vysokoškolského ústavu.

Kubala odstoupit odmítl, na pondělní schůzce s rektorem se ale mimo jiné zavázal, že fakulta zajistí podmínky pro úspěšné řešení klíčových výzkumů v RCPTM a pokud budou granty a řešitelské týmy součástí přírodovědecké fakulty, ponese tato škola plnou zodpovědnost za případné sankce spojené s jejich plněním.

„Na základě této garance se rektor UP zavazuje neiniciovat odvolání Martina Kubaly z pozice děkana fakulty,“ napsali ve společném prohlášení.

Za děkana se postavilo všech pět proděkanů fakulty a v internetové petici na jeho podporu dalších pět stovek lidí.

„Obrovskou vlnu podpory, které se mi dostává od celého vedení fakulty i z akademické obce, vnímám jako závazek pracovat pro fakultu i v dalším období. Nevidím jediný věcný důvod, proč bych měl odstoupit,“ uvedl nyní.

Výzvu k rezignaci nepřijal ani ředitel RCPTM Zbořil. V pondělí uvedl, že na jeho názoru se nic nezměnilo. Krok pro zklidnění situace už podle svých slov udělal před prázdninami, kdy mu Správní rada RCPTM schválila čerpání tvůrčího volna. Výkonem funkce generálního ředitele je nyní pověřen Zbořilův zástupce Michal Otyepka.

„Myslím si, že obdobně vstřícně by měl postupovat děkan a přenechat vedení fakulty pověřenému zástupci,“ sdělil Zbořil minulý týden.

Vědci mluví o nejistotě a tlaku, podle děkana jde o kauzu ředitele

Dohoda mezi rektorem a děkanem má uklidnit především situaci v RCPTM, jehož zaměstnanci na konci srpna vyhlásili stávkovou pohotovost. Upozornili, že už dlouho pracují v nejistotě, pod tlakem a že jsou tak vážně ohroženy vědecké granty za stovky milionů korun.

Kubala již dříve uvedl, že pracovníci centra nemají ke stávce důvod a pravým účelem je odvést pozornost od kauzy ředitele Zbořila. U elitního chemika etická komise univerzity v červnu došla k závěru, že inicioval manipulaci s grafem v odborném článku. Zbořil to odmítá a naopak považuje za účelové, že se dvanáct let starý případ řeší právě v době vzniku nového ústavu.

Výzva k rezignaci děkana a ředitele Zbořila nebyla na univerzitě poslední. Mezi akademiky nyní koluje i apel předsedů fakultních akademických senátů na podporu etické komise univerzity.

Podle autorů výzvy se vedení univerzity dostatečně jasně nevypořádalo s jejími závěry ve Zbořilově kauze, když se rektor neztotožnil s názorem, že Zbořil falšování dat inicioval, navíc se objevily snahy o dehonestaci některých jejích členů.

„Vnímali jsme, že komise je pod tlakem, a chtěli jsme se kolegů zastat. Mandát dostali od nás, přišlo nám, že toto zastání ze strany vedení univerzity chybí,“ vysvětlil jeden z autorů výzvy Jan Strojil z lékařské fakulty.

Nařčení z neetického chování čelil i předseda etické komise

Podezření z neetického chování čelil i sám předseda komise, hematoonkolog Karel Indrák. Podnět rektorovi koncem června zaslali chemici Radek Zbořil a Zdeněk Trávníček, kteří poukazovali na to, že Indrák je spoluautorem článku, který v rozporu s vědeckou etikou vyšel v roce 2006 jako identický text ve třech různých zdravotnických časopisech.

Trávníček se Zbořilem žádali anulovat všechna usnesení komise za dobu, co jí Indrák předsedá. Rektor podnět odmítl jako nedůvodný, ovšem jen v interní mailové komunikaci, ne veřejně.

Indrák vysvětlil, že text vyšel třikrát se souhlasem redakčních rad všech časopisů.

„Nešlo o odborný článek, ale léčebná doporučení ohledně transplantací kostní dřeně, která bylo potřeba rozšířit mezi co největší množství lékařů. Podílelo se na něm asi 15 autorů. Tímto způsobem se odborná doporučení šíří i mezinárodně, není to nic abnormálního,“ podotkl.

Po včerejší schůzce se signatáři se k výzvě na podporu etické komise vyjádřilo i vedení univerzity.

„Shodli jsme se, že je do budoucna nutná přímější vzájemná komunikace mezi etickou komisí a rektorátem a odstranění jakýchkoliv tlaků na rozhodovací proces, stejně jako přesnější zdůvodnění rozhodnutí ze strany rektora UP,“ uvedl prorektor Petr Bilík.

  • Nejčtenější

Motorka po pádu zapálila auto s dítětem, video srážky varuje před riskováním

Děsivě vypadající záběry nehody, která nedávno na Prostějovsku sice skončila kompletně shořelým autem a motorkou,...

Spory na Spartě. Sudí k penaltě i žluté pro Štetinu. Ale co dupnutí na Hložka?

Dvě sporné situace, které hlavní rozhodčí i s požehnáním asistenta rozhodl ve prospěch Sparty. Třetí, při které se může...

Osmnáctiletá řidička mluvila na psa, auto zničila v kotrmelcích

Víc pozornosti svému psovi než řízení věnovala osmnáctiletá řidička na Jesenicku. Pak se lekla hrozící srážky s vozem v...

Žena okřikla muže, který se podle ní ukájel v obchodě mezi zákaznicemi

Olomoučtí policisté se snaží zjistit totožnost muže, který se podle videozáznamu ukájel v obchodní galerii v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V práci staví lodě, doma vytvořil třímetrovou sochu filmového Vetřelce

Premium Sochař z Citova na Přerovsku si na jaře před zahradou u silnice postavil třímetrovou železnou sochu mimozemského...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Cestovní ruch v Olomouckém kraji se z lockdownu vzpamatovává jen pomalu

Cestovní ruch v Olomouckém kraji se vzpamatovává z lockdownu. Zřejmě to potrvá hodně dlouho, protože ani léto není tak...

Vejmola vydržel v sedle 101 dnů. Nedbal babičky a užil si pohostinnost muslimů

Premium Cestovatel Tomáš Vejmola z Hranic projel na kole Turecko, Gruzii a Rusko. Splnil si tak svůj sen a na kole projel přes...

Senior zemřel na nájezdu na D1 po nárazu do náklaďáku stojícímu kvůli vose

Na nájezdu na D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku v úterý odpoledne narazila dodávka do nákladního auta. Její řidič...

Blesk udeřil do hromosvodu, přerovský bazén zůstane celé léto bez atrakcí

Jedna rána za druhou stíhá během letošního léta plavecký areál v Přerově. Sotva mohl po dlouhé koronavirové pauze...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...