Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Chtěli falšovat bankovky za desítky miliard, viní šestici mužů obžaloba

  12:09aktualizováno  17:09
Před olomouckým krajským soudem stanula šestice mužů obžalovaná z padělání a pozměnění peněz. Podle spisu se muži z České republiky a Slovenska s napojením na italskou zločineckou organizaci chystali vytisknout eurobankovky v nominální hodnotě 500 milionů eur a české koruny v celkové výši 40 miliard korun. Hrozí jim osm až dvanáct let vězení.

Před olomouckým krajským soudem čelí šest mužů obžalobě z přípravy i realizovaného padělání peněz a to eur i českých korun ve velkých objemech. Na snímku jsou obžalovaní zleva Eugen Balog, Roman Repa, Jiří Černý a Rudolf Kalovský. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Z padělání a pozměnění peněz se před soudem zodpovídají Slováci Eugen Balog a Roman Repa, David Bednář z Lanškrouna, Jiří Černý z Olomoucka, Rudolf Kalovský z Přerovska a Radim Švec z Brna.

Podle žalobce Roberta Henzela byla skupina padělatelů napojená na italskou zločineckou organizaci, která se zabývala dovozem padělků. Operovala nejen v Itálii, ale i v Bratislavě či Budapešti. Na území České republiky podle obžaloby činnost koordinovali Kalovský a Švec.

Podle Henzela je jejich činnost monitorována od srpna 2014, kdy Italové sháněli v tuzemsku tiskárnu na tisk padělaných bankovek.

„Kalovský jim nabídl pronájem tiskárny v Dolní Čermné na Orlickoústecku, kterou vlastnil obžalovaný Bednář,“ uvedl Henzel.

Kalovský poté od nich dostal flash disk s naskenovanými bankovkami v hodnotě 20 eur s požadavkem na jejich tisk. Bednář podle obžaloby souhlasil a provedl zkušební vytištění.

Obžaloba: Plánovali tisk korun za 40 miliard

O měsíc později šlo již o bankovky v nominální hodnotě 500 eur, náhled získali na CD nosiči. Kalovský od Italů dostal na Slovensku i originální bankovní papír, stojí v obžalobě.

Kalovský, Bednář a Švec podle ní zhotovili na přelomu srpna a září v tiskárně v Dolní Čermné první kusy padělaných bankovek a dostali následně zakázku na tisk bankovek v hodnotě 500 milionů eur.

Převoz archů na tisk bankovek jim měli zajistit Italové za doprovodu ozbrojené eskorty. Trojice měla podle žalobce slíbenou odměnu šest milionů eur.

„K výrobě již nedošlo, neboť Italové byli 31. října 2014 zadrženi na území Slovenska,“ doplnil Henzel.

Druhá část obžaloby se týká přípravy tisku českých bankovek v hodnotě 40 miliard korun, obžalovaní za to měli získat odměnu 600 milionů korun. Podle žalobce se na postupu domlouvali v červnu a červenci 2014 v Horní Moštěnici na Přerovsku a na Slovensku.

Podle spisu zhotovili ve třech případech nejméně 80 bankovek, které předali na Slovensku Repovi. Tisknout měli po předchozí domluvě koordinovaným postupem dvoutisícové a pětitisícové bankovky.

Podle obžaloby Bednář, Kalovský a Švec spáchali v prvním bodě obžaloby trestný čin, dílem dokonaný a dílem ve stadiu přípravy, jako členové organizované skupiny působící ve více státech a ve velkém rozsahu. Ve druhé části obžaloby jsou souzeni Balog, Černý, Repa a Švec.

Myslel jsem, že to tisknu pro policii, hájí se muž

Část obžalovaných v pondělí před soudem vinu odmítla. Hájili se tím, že se například domlouvali pouze na tisku reklamních plakátů, společné kontakty měli prý kvůli půjčkám peněz.

O falešných bankovkách nicméně mluvil Bednář, který připustil, že vytiskl testovací vzorky. Odvolával se ale na to, že s ním Švec mluvil jako zástupce policie, která se kvůli padělání chystá Italy zatknout.

„Pan Švec mi sdělil, že na prohlídku tiskárny přijede pan Kalovský s nějakým cizincem. Řekl mi, abych vždy odpovídal, že vše umím a nic není problém,“ hájil se Bednář.

Kalovský novinářům řekl, že v roce 2014 za ním přišel obchodní partner s tím, že hledá na pronájem tiskárnu, on však činnost tiskárny v Horní Moštěnici ukončil již v roce 2010.

„Obžaloba je absurdní. Trestní kauza má kořeny na Slovensku, kde jsme svědčili jako svědci. Jsem nevinen, žádný takový úmysl jsme neměli,“ řekl novinářům Kalovský. Před soudem ještě nevypovídal, z odpoledního jednání se spolu se Švecem omluvil.

Soud bude tento týden případ projednávat do středy, zda již padne rozsudek, není jasné.

Autoři: , ,

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...