Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

  12:54aktualizováno  12:54
Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav a konzultací s odborníky vytvořil fotomontáž, jež zachycuje místo, kde dnes stojí centrum. Ve 2. století před naším letopočtem se tu ovšem z mokřadů tyčila pouze mohutná skála a kolem žili Keltové.

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce. Fotografie vznikla v Bezručových sadech na kamenech, jež jsou součástí tohoto skalního masivu. Mokřady, které ho kdysi obklopovaly, si autor „vypůjčil“ v Litovelském Pomoraví. | foto: Michal Botek

„Vždy když vytvářím takzvanou postprodukční fotografii, vymýšlím k ní příběh. A to do nejmenších podrobností, jež se pak snažím zachytit,“ popisuje Michal Botek.

K focení zraněného válečníka a jeho ošetřovatelky ovšem vedla dlouhá cesta. Botek musel nejdřív do univerzitní knihovny a okresního archivu.

„Jde o příběh Kelta, který bydlí v okolí dnešního Michalského návrší. Nedaleko u kostela Panny Marie Sněžné se našly vykopávky z té doby. Můj hrdina musí bránit své blízké před nepřáteli a je zraněn,“ líčí Botek.

Jako velice důležitá se ukázala kniha z konce 50. let, v níž objevil starou terénní mapu centra Olomouce s vyznačenými výškovými body. Díky nim nakreslil skicu kopců a skal, na nichž v současnosti stojí chrámy svatého Václava i Michala či kostel Panny Marie Sněžné.

Část mohutného masivu je přitom dodnes vidět v Bezručových sadech. Právě odsud také pochází snímky kamenů, které Botek ve fotomontáži použil. Své opodstatnění na ní mají i četné mokřady.

„Díky lidem z olomouckého archivu vím, jak toto místo pravděpodobně vypadalo. Skalisko obepínala řeka a její ramena, kolem se rozkládaly nejrůznější bažiny a tůně, rostly tu lesíky,“ vypočítává Botek. Pro tyto snímky posléze zajel do Litovelského Pomoraví.

V plánu jsou další historické „fotky“, třeba z vraždy Václava III.

Příprava na focení mu zabrala víc než měsíc. Dvaačtyřicetiletý grafik se přitom spojil i s odborníky na Kelty. Probíral s nimi oblečení, účesy, zbroj a další artefakty. Snímek bojovníka s pečující druidkou pak vznikl loni na jaře.

„Ten den byla hrozná zima, oba se hodně obětovali. Dívce jsem navíc poté musel ve Photoshopu přebarvit vlasy. Zrzka, kterou jsem měl původně pro roli vybranou coby nejvhodnější modelku, focení odmítla,“ vzpomíná Botek. Ve snaze o co největší autentičnost se dokonce naučil míchat umělou krev.

Následovaly zhruba dva týdny práce ve Photoshopu.

„Je třeba vypilovat každý detail, aby vše odpovídalo realitě a aby se všechny nashromážděné snímky a elementy propojily do uvěřitelného celku,“ zdůrazňuje Botek.

Nápadů na fotografické cesty do minulosti Olomouce má přitom jako místní patriot celou řadu. Rád by sestavil snímek z časů Marie Terezie či Josefa II.

„Chtěl bych vytvořit fotografie, které by zcela odpovídaly dané době, anebo i jedné jedinečné události, jako je například vražda Václava III.,“ dodává.

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Zahradník našel v křoví pistoli, cestou z hospody ji nechal na lavičce

Zahradník našel při práci v křoví pistoli, na čas si ji ale nechal. Když ji...

Nemalé problémy si způsobil muž, který během své zahradnické směny našel v křoví pistoli. Tu si dočasně nechal a když...

Město chce novou smlouvu s HC Olomouc. Za stadion platí tisícovku ročně

Vizualizace plánované budoucí podoby olomouckého zimního stadionu a blízkého...

Vedle plánu na novou zimní halu řeší olomoucká radnice, jak narovnat systém financování hokeje. Klub platí symbolický...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Najdete na iDNES.cz