Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

  12:54aktualizováno  12:54
Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav a konzultací s odborníky vytvořil fotomontáž, jež zachycuje místo, kde dnes stojí centrum. Ve 2. století před naším letopočtem se tu ovšem z mokřadů tyčila pouze mohutná skála a kolem žili Keltové.

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce. Fotografie vznikla v Bezručových sadech na kamenech, jež jsou součástí tohoto skalního masivu. Mokřady, které ho kdysi obklopovaly, si autor „vypůjčil“ v Litovelském Pomoraví. | foto: Michal Botek

„Vždy když vytvářím takzvanou postprodukční fotografii, vymýšlím k ní příběh. A to do nejmenších podrobností, jež se pak snažím zachytit,“ popisuje Michal Botek.

K focení zraněného válečníka a jeho ošetřovatelky ovšem vedla dlouhá cesta. Botek musel nejdřív do univerzitní knihovny a okresního archivu.

„Jde o příběh Kelta, který bydlí v okolí dnešního Michalského návrší. Nedaleko u kostela Panny Marie Sněžné se našly vykopávky z té doby. Můj hrdina musí bránit své blízké před nepřáteli a je zraněn,“ líčí Botek.

Jako velice důležitá se ukázala kniha z konce 50. let, v níž objevil starou terénní mapu centra Olomouce s vyznačenými výškovými body. Díky nim nakreslil skicu kopců a skal, na nichž v současnosti stojí chrámy svatého Václava i Michala či kostel Panny Marie Sněžné.

Část mohutného masivu je přitom dodnes vidět v Bezručových sadech. Právě odsud také pochází snímky kamenů, které Botek ve fotomontáži použil. Své opodstatnění na ní mají i četné mokřady.

„Díky lidem z olomouckého archivu vím, jak toto místo pravděpodobně vypadalo. Skalisko obepínala řeka a její ramena, kolem se rozkládaly nejrůznější bažiny a tůně, rostly tu lesíky,“ vypočítává Botek. Pro tyto snímky posléze zajel do Litovelského Pomoraví.

V plánu jsou další historické „fotky“, třeba z vraždy Václava III.

Příprava na focení mu zabrala víc než měsíc. Dvaačtyřicetiletý grafik se přitom spojil i s odborníky na Kelty. Probíral s nimi oblečení, účesy, zbroj a další artefakty. Snímek bojovníka s pečující druidkou pak vznikl loni na jaře.

„Ten den byla hrozná zima, oba se hodně obětovali. Dívce jsem navíc poté musel ve Photoshopu přebarvit vlasy. Zrzka, kterou jsem měl původně pro roli vybranou coby nejvhodnější modelku, focení odmítla,“ vzpomíná Botek. Ve snaze o co největší autentičnost se dokonce naučil míchat umělou krev.

Následovaly zhruba dva týdny práce ve Photoshopu.

„Je třeba vypilovat každý detail, aby vše odpovídalo realitě a aby se všechny nashromážděné snímky a elementy propojily do uvěřitelného celku,“ zdůrazňuje Botek.

Nápadů na fotografické cesty do minulosti Olomouce má přitom jako místní patriot celou řadu. Rád by sestavil snímek z časů Marie Terezie či Josefa II.

„Chtěl bych vytvořit fotografie, které by zcela odpovídaly dané době, anebo i jedné jedinečné události, jako je například vražda Václava III.,“ dodává.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Zbourání bývalé ubytovny by stálo Přerov 25 milionů, rozhodne dotace

Několik desítek obyvatel přerovské ubytovny Chemik se muselo do pondělí 29....

Demolice bývalé sociální ubytovny Chemik měla být symbolický milník v boji přerovské radnice s podnikateli, kteří...

Cyklostezkami protkaný Prostějov nabídne stovku kol v nové půjčovně

V Karlových Varech si zájemci mohou půjčovat kola v době mezinárodního...

Již na začátku března si milovníci bicyklů z Prostějova budou moci zdarma nebo za poplatek na cesty po městě půjčit...

Ekologové uspěli, v rezervaci Rejvíz se bude od boje s kůrovcem ustupovat

Rejvíz patří k nejkrásnějším místům Jeseníků, turisté míří především k...

Ministerstvo životního prostředí po odvolání Společnosti přátel Jeseníků (SPJ) zrušilo výjimku, kterou Správa chráněné...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK ZEMĚDĚLSKÝCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz