Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

  12:54aktualizováno  12:54
Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav a konzultací s odborníky vytvořil fotomontáž, jež zachycuje místo, kde dnes stojí centrum. Ve 2. století před naším letopočtem se tu ovšem z mokřadů tyčila pouze mohutná skála a kolem žili Keltové.

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce. Fotografie vznikla v Bezručových sadech na kamenech, jež jsou součástí tohoto skalního masivu. Mokřady, které ho kdysi obklopovaly, si autor „vypůjčil“ v Litovelském Pomoraví. | foto: Michal Botek

„Vždy když vytvářím takzvanou postprodukční fotografii, vymýšlím k ní příběh. A to do nejmenších podrobností, jež se pak snažím zachytit,“ popisuje Michal Botek.

K focení zraněného válečníka a jeho ošetřovatelky ovšem vedla dlouhá cesta. Botek musel nejdřív do univerzitní knihovny a okresního archivu.

„Jde o příběh Kelta, který bydlí v okolí dnešního Michalského návrší. Nedaleko u kostela Panny Marie Sněžné se našly vykopávky z té doby. Můj hrdina musí bránit své blízké před nepřáteli a je zraněn,“ líčí Botek.

Jako velice důležitá se ukázala kniha z konce 50. let, v níž objevil starou terénní mapu centra Olomouce s vyznačenými výškovými body. Díky nim nakreslil skicu kopců a skal, na nichž v současnosti stojí chrámy svatého Václava i Michala či kostel Panny Marie Sněžné.

Část mohutného masivu je přitom dodnes vidět v Bezručových sadech. Právě odsud také pochází snímky kamenů, které Botek ve fotomontáži použil. Své opodstatnění na ní mají i četné mokřady.

„Díky lidem z olomouckého archivu vím, jak toto místo pravděpodobně vypadalo. Skalisko obepínala řeka a její ramena, kolem se rozkládaly nejrůznější bažiny a tůně, rostly tu lesíky,“ vypočítává Botek. Pro tyto snímky posléze zajel do Litovelského Pomoraví.

V plánu jsou další historické „fotky“, třeba z vraždy Václava III.

Příprava na focení mu zabrala víc než měsíc. Dvaačtyřicetiletý grafik se přitom spojil i s odborníky na Kelty. Probíral s nimi oblečení, účesy, zbroj a další artefakty. Snímek bojovníka s pečující druidkou pak vznikl loni na jaře.

„Ten den byla hrozná zima, oba se hodně obětovali. Dívce jsem navíc poté musel ve Photoshopu přebarvit vlasy. Zrzka, kterou jsem měl původně pro roli vybranou coby nejvhodnější modelku, focení odmítla,“ vzpomíná Botek. Ve snaze o co největší autentičnost se dokonce naučil míchat umělou krev.

Následovaly zhruba dva týdny práce ve Photoshopu.

„Je třeba vypilovat každý detail, aby vše odpovídalo realitě a aby se všechny nashromážděné snímky a elementy propojily do uvěřitelného celku,“ zdůrazňuje Botek.

Nápadů na fotografické cesty do minulosti Olomouce má přitom jako místní patriot celou řadu. Rád by sestavil snímek z časů Marie Terezie či Josefa II.

„Chtěl bych vytvořit fotografie, které by zcela odpovídaly dané době, anebo i jedné jedinečné události, jako je například vražda Václava III.,“ dodává.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Prodavač kebabu nerozuměl lupiči. Ten akci vzdal a tvrdil, že je to vtip

Loupež (ilustrační foto)

Zpackanou loupež vyšetřují policisté z Přerovska. Maskovaný opilý muž přišel do jedné z tamních prodejen občerstvení s...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Obětí požáru azylového domu pro rodiče na Olomoucku je dítě

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019)

Obětí tragického požáru, který se ve čtvrtek rozhořel v azylovém domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka...

Najdete na iDNES.cz