Olomouc zahajuje obměnu sirén a rozhlasů, pořídí i hlídače povodní

  18:12aktualizováno  18:12
Zastaralá a na hraně životnosti je soustava rozhlasů a sirén, jež má v nouzi Olomoučany varovat před nebezpečím. Někde navíc zařízení úplně chybí, jinde je hlášení sotva rozumět. Změní to nový systém za desítky milionů, první část bude fungovat už příští rok.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Město Holešov

Olomouc se nyní musí spoléhat na zastaralý systém složený ze čtyř desítek elektronických sirén, z nichž většina pochází z let 1999 až 2006, a obecních rozhlasů spuštěných ještě za minulého režimu v 70. a 80. letech.

Ty sice stále ještě fungují, ovšem za cenu častých oprav a náročné údržby. I přesto ovšem letité sirény a rozhlasy mnohdy nejde sladit s moderními technologiemi a především jim je velice špatně rozumět. Na některých místech Olomouce navíc běžný rozhlas nemají k dispozici dodnes.

„Některé prvky tohoto dosluhujícího systému jsou na hraně životnosti. Sirény jsou již zastaralé a především srozumitelnost jakéhokoli doplňkového hlášení je velice nízká. To se projevuje například při hlášeních o pohřešovaných lidech, kdy hlášení mnohdy není rozumět,“ připouští náměstek primátora Martin Major, který má na radnici mimo jiné na starosti ochranu obyvatel.

Vše změní technicky náročná investice za desítky milionů korun, první část bude hotová přibližně v polovině příštího roku.

Město už má vybranou firmu, která v následujících třech letech do jednotlivých čtvrtí na pouliční lampy namontuje přesně 1 832 nových bezdrátových digitálních rozhlasů.

Varovný systém a rozhlas v jednom

Ty je posléze možné propojit s dalšími informačními či monitorovacími systémy, jako jsou například informační panely, monitoring ovzduší, srážkoměry či hlídače výšky hladiny.

„Současně může tento systém plnit také funkci zcela nezávislého obecního rozhlasu pro jednotlivé městské části,“ přibližuje tiskový mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.

Nové rozhlasy budou moci místní využít i samostatně například při konání velkých akcí anebo pro předání informací či varování před nebezpečím pouze v jednotlivých ulicích.

„Městské části, které možnost hlášení v současnosti nemají, tak získají zcela nový, plně digitální bezdrátový rozhlas. Části Olomouce se stávajícím rozhlasem se pak dočkají jeho modernizace a rozšíření do nové zástavby,“ upřesňuje Folta.

Spolu s modernizací sirén a rozhlasů radnice plánuje pořídit také nové hlídače proti povodním. Konkrétně to budou dvě zařízení, která budou v korytech Mlýnského potoka a Bystřice sledovat výšku hladiny a množství vody.

„V Neředíně bude navíc umístěn srážkoměr. Dokáže monitorovat rizikové přívalové srážky například pro problematickou oblast Řepčína, kde dochází k zatopení zahrad, sklepů, garáží a silnic,“ vypočítává Folta.

Podle Majora je kompletní modernizace olomouckých rozhlasů a sirén jedním z největších projektů svého druhu v celé České republice. Město na ni získalo z dotací 55 milionů korun, celkově pak vyjde včetně nákladů na budoucí pětiletý servis na 80 milionů.

Nejčtenější

Lehly si vedle sebe a čekaly na smrt. Kamarádky z Prostějovska přejel vlak

Místo u obce Pivín na Prostějovsku, kde si v sobotu 23. března 2019 lehly na...

Ještě před dvěma týdny se osmnáctiletá Veronika z Prostějova chlubila na sociální síti fotografií s novým přítelem. V...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Tři mladí lidé jeli v autě nepřipoutaní, po nárazu do stromu dva zemřeli

Při tragické nehodě na okraji Jeseníku narazil vůz se třemi lidmi do stromu,...

Mladý řidič vezoucí dva další pasažéry o víkendu při nehodě v Jeseníku narazil do stromu. Na místě zemřel on i jeho...

Další z rubriky

Prostějov postaví psům překážky a rozšíří výběhy pro volný pohyb

Noční procházka městským parkem v Ostravě

Prostějovská radnice připravila vyhlášku o pohybu psů na veřejném prostranství, která upraví a rozšíří plochy určené...

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

VIDEO: Neznámý pošlapaný unikát. Olomoučané chodí po jedinečné mozaice

Unikátní mozaika kolem dnešního sídla SŽDC, vyskládaná je z ručně štípaného...

Na první pohled chodí lidé v centru Olomouce kolem dnešního sídla Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) po víceméně...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR CNC - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz