Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

Jsme na dně finančních rezerv, říká primátor Olomouce v půlce mandátu

  4:54
Jako ve dvojím ohni si občas musí připadat primátor Olomouce Miroslav Žbánek z hnutí ANO, jehož mandát se blíží do poločasu. V kuloárech není tajemstvím, že nemá zrovna ideální vztah se spolustraníkem, hejtmanem Ladislavem Oklešťkem, na radnici pak má za zády dvojici protřelých politických hráčů – náměstka Martina Majora z ODS a radního za ANO Milana Ferance.

Primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO). | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Jaké jsou vztahy v koalici?
Myslím, že dobré, věcné a pracovní. Na to, že jsme političtí soupeři, že se do toho samozřejmě míchá celostátní politika a vyhraněnost některých koaličních stran vůči našemu premiérovi a ANO. Spíše je mi z našeho hnutí vytýkáno, že dáváme velký prostor koaličním partnerům, že si ANO nedupne, nejde víc po té či oné straně či po jejích názorech. Ale když se pídím, co tedy máme víc prosazovat, v čem se odchylujeme od volebního programu či od programového prohlášení, tak konkrétní argument chybí. Je to často spíše pocitová záležitost.

Vizualizace podoby haly „ledová kostka“

Bylo třeba si alespoň ze začátku z vaší pozice usměrňovat náměstka Martina Majora a radního Milana Ferance? Podle kuloárních informací k sobě mají blízko. Ne že by přímo jednali za vašimi zády, ale v radě mají dominantní pozici.
To slýchávám a přijde mi to úsměvné. Často tuto historku o dominanci živím. Jako primátor potřebuji u sebe lidi se svérázným a radikálním přístupem, jako má kolega Feranec. Mnohdy nemohu jako představitel města jednat tak přímočaře, jak si to může dovolit on. Tak fungujeme dlouhodobě, už od časů, kdy jsme byli v opozici. Máme tak nastavené role i uvnitř hnutí. To, že se na první pohled zdá, s jeho, řekněme trochu hromotluckým způsobem jednání, že zabírá dominantní roli... Neznáte zákulisí a jednání, když skončí role, které máme zastávat.

Jaké to jsou role?
Já jsem vždy měl roli „stmelovače“, toho, kdo urovnává spory, hledá kompromisy a věci posouvá. Ale někdy zkrátka potřebujete i toho, kdo někam vletí, udělá vítr a trochu bububu...

Vybral byste si znovu pana Ferance do svého týmu?
Vybral bych si ho jako svého politického partnera, protože se doplňujeme.

A pana Majora? Jakou roli hraje?
Je pro mě do značné míry spojkou mezi mou vizí, jak má politika v Olomouci fungovat, a předcházejícími dvaceti lety, během nichž se tady formovala. Nejhorší je, když přijdete do politiky a myslíte si, že svými představami a názory zboříte svět. To nejde, musíte se zorientovat. Pro mě je řada významných hráčů, ať z byznysu, kultury, či neziskového sektoru, – když se v politice ještě dlouho nepohybujete – neznámými osobami. Potřebuji si na ně udělat názor, musím vědět...

Ale úspěch ANO je postavený na tom, že se striktně vymezuje vůči předcházejícím desetiletím. Nezpochybňujeme, že to funguje, jak říkáte, ale úplně to boří koncept, s nímž šlo hnutí Andreje Babiše do politiky.
Naopak. Ten koncept se v tomto doplňuje. Když jste politik, musíte vědět, kdo s vámi sedí. Každý chce mluvit s primátorem, představit mu své názory a plány. Často netuším, co je to za lidi. Jejich vazby a minulost si nevygooglíte. Potřebuji mít kolem sebe lidi, kteří mi ukážou, s tímto člověkem se bav, s tímto ne, na toho si dej pozor.

Není riziko naslouchat lidem spjatým s mnohdy kontroverzními minulými desetiletími?
Nejen, že to není rizikové, je to klíčové. Po čase si udělám názor sám. Ale jestliže mi pan náměstek Major řekne, že tento člověk je developer, za kterým jsou dva úspěšné a pět neúspěšných projektů... A takto se bavíme celkem otevřeně. Zrovna u pana Majora mediální démonizace jeho osoby často předchází realitu. A je pak na mě, abych si jeho informace vytřídil a vyhodnotil.

Ptal jste se pana náměstka Majora na jeho roli v kauze Vidkun? Na peníze, o nichž se bavili její vlivní aktéři, že je měl na účtu, nijak s nimi nenakládal a nebylo jasné, z čeho žije?
Ptal jsem se, zda má za sebou nějaký průšvih, který může ohrozit tuto koalici. Ve chvíli, kdy mi řekne, že je přesvědčený, že za ním není nic, co by ohrozilo fungování či dobré jméno koalice, a není trestně stíhán, mám velmi malý prostor na to, abych někoho odsuzoval.

Jak často se neshodnete s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem?
Průsečíků, kde se máme shodnout, není zase tolik. Řadu věcí řeším spíše s jeho náměstky. Samozřejmě ve spoustě věcí se shodnout nemusíme.

V čem konkrétně?
Například u kumulace funkcí. Mám za to, že se člověk má věnovat jedné práci, případně té, která s ní bezprostředně souvisí. Nejsem tak odpůrce toho, aby zástupce města fungoval i v jeho orgánech či jej zastupoval v dalších společnostech.

Už víte, které sliby ve zbytku mandátu nesplníte?
Zatím jsme z našeho programového prohlášení na poslední rozšířené radě nic nevyškrtli. Posledních 14 dní jezdím na jednání do Národní sportovní agentury (NSA) ohledně rekonstrukce zimního stadionu a budování druhé ledové plochy. Máme schválené dotace na odpadové centrum i na tramvajovou trať. Zároveň v programovém prohlášení máme, že chceme snižovat úvěrové zatížení města, ale je tam i dovětek „s ohledem na schválené investice a případný příjem dotací“.

O investicích se debata vedla několikrát. Volal jste kvůli tomu premiéru Babišovi, když na něj máte mobil, jak ANO zdůrazňovalo v předvolební kampani?
Nevolal jsem mu kvůli tomu, psali jsme si ohledně jiných věcí. To, jak se nastavují dotační tituly, premiér neovlivní.

A co podpora ze státního rozpočtu? Kampaň ANO nastavilo tak, že lidé mají volit vás, protože s vámi přichází benefit přímého přístupu k premiérovi.
O tom jsme se s panem premiérem bavili. On od agentury dostal seznam projektů a zimní stadion v Olomouci je tam zařazený mezi významné krajské investice. To, co teď řešíme, je míra financování neboli množství peněz, které sami musíme připojit k případné dotaci. Projektů jsou napříč republikou stovky. Potřebujeme alespoň 300 milionů korun. A pokud nakonec nebude možné, aby do toho jako partner vstoupil kraj, tak by to bylo v podstatě 600 milionů... Je otázka, jestli jako město seženeme stamiliony.

Odkud je seženete?
Máme zájemce, kteří chtějí stavět a provozovat druhou ledovou plochu, chtějí se podílet třeba na části rekonstrukce zimního stadionu. Nezastírám, byl jsem velmi nepříjemně překvapen, jak špatná je z dlouhodobého hlediska finanční situace města. Ukázalo se, že žádné stamilionové přebytky v rozpočtu nejsou. Trošku to mí předchůdci ve vedení města překreslovali na růžovo.

Olomoucký zimní stadion.

Olomoucký zimní stadion.

Jakou máte jistou, že kolegové, již se podíleli na předcházejícím vedení města, teď nic na růžovo nepřekreslují?
Protože dnes není to zadání přibarvovat čísla na růžovo.

Od koho měl bývalý ekonomický náměstek Major pokyn, aby přibarvoval čísla na růžovo?
Nevím, zda měl pokyn, to se zeptejte jeho. Mě dnes zajímá, kam peníze odtékají, jestli je mám, nebo ne. Už jsme se dostali na dno finančních rezerv, v podstatě jsou vyčerpané. Respektive se reinvestovaly do různých projektů, jež se dělaly. Teď bychom potřebovali na investice okolo 600 milionů, ale máme jen asi 200. Je to dáno nespravedlivým rozpočtovým určením daní.

Kolik peněz zvládnete sehnat?
Pokud NSA připraví dotační tituly a ministerstva uvolní finance, tak hlavním hráčem bude kraj. A já čekám na jednoznačné stanovisko pana hejtmana. To je jedna z věcí, která mezi námi visí ve vzduchu. V tom projektu pořád pokračuji, protože pokud neuděláme příští rok střechu, tak zavíráme zimák a končí tady hokej i bruslení. To už není o tom, že nemáme plán B. Tady prostě není jiná varianta.

Kraj tedy musí do roka rozhodnout, jestli uvolní určité množství peněz na rekonstrukci haly, protože jinak se hala zavírá?
Jsou dvě cesty. První je, že za 50 milionů jen opravíme střechu. Nebo začneme opravdu po etapách s kompletní rekonstrukcí velké haly. V první etapě je střecha, jen náklady na její potřebné přizvednutí odhadujeme na 150 až 200 milionů. Ale když už začínáte s obnovou haly, potřebujete vědět, zda do toho kraj vstoupí jako partner s částkou 50 až 300 milionů.

A bude se pracovat podle plánů přeměny zimáku na moderní „ledovou kostku“?
Nemáme teď jiný projekt než ten, co leží na stavebním úřadě. V září nebo v říjnu budeme mít povolení.

Nová hala je také v krajské koncepci sportu. Zároveň jste říkal, že čas tlačí, ale jste současně i krajský zastupitel. Proč to už není domluvené?
Musíme hlavně předložit, co chceme financovat. To už není volební leták. Nemohu přijít na NSA jen s tím, že chci stavět multifunkční halu. Musel jsem dodat konkrétní projekt, říct, kdy budu mít stavební povolení a jak to budu financovat.

Kdy tedy někdo z města půjde na kraj s tím, že už Olomouc má jasnou představu?
Ve chvíli, kdy budeme mít vstupní parametry nastavené podle dotačního titulu z NSA.

Kdy konkrétně to bude?
Regionální výzvy budou vypsané v září nebo v říjnu. Dnes se také mluví o tom, že hejtmanství bude muset opravu stadionu zařadit do krajského seznamu sportovišť, která chce podporovat.

A město tedy na kraj půjde kdy?
Dnes už zpracováváme materiály do rady. Dvakrát jsme to ale z jednání stáhli. Právě proto, že zatím nemáme informace od státu.

Ale podle toho, jak vše popisujete, se to na podzim či začátkem příštího roku už bude řešit?
Na podzim budeme čekat na krajské volby. Kandiduji a budu chtít, aby se v programu ANO tento projekt za Olomouc objevil. Je to pak na naší vnitrostranické debatě, jaké budou programové priority.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Smrt skialpinisty návštěvníky Jeseníků nepoučila, zákazy porušují dál

Jako by se v Jeseníkách před pár dny neodehrála tragédie, při níž mladý skialpinista zemřel pod lavinou ve Velkém...

Muž obžalovaný z dvojnásobné vraždy žádá zastavení procesu, trvá už 11 let

Ostravský krajský soud se opět zabýval případem Pavla Nárožného, který je obžalován z vraždy svého otce a jeho tehdejší...

Železnice v Česku: pomalejší vlak dojede dřív. Do Přerova postačí dvoustovka

Pomalejší vlak dorazí do cíle dříve než rychlejší. Zvláštní slovní úlohu z české železnice potvrdil oponentní posudek,...

Guru Jára a jeho spolupracovnice jsou vinni z dalších znásilnění, řekl soud

Olomoucký vrchní soud uznal vinnými Jaroslava Dobeše alias guru Járu a jeho spolupracovnici Barboru Pláškovou z dalších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exministr Staněk přednáší na univerzitě, podle studentů výuku zanedbává

Vedle politiky je poslanec Antonín Staněk i vyučujícím na univerzitě. Studenti si ale stěžují, že se jim téměř neozývá....

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Muž nedbal na zákaz řízení ani vycházení, před policií prchl k rotvajlerovi

Muže, který si ze zákazů řízení nic nedělá, přistihli opětovně za volantem policisté z Prostějova. Stejná situace se...

Kraj začal boj proti přehradě na Bečvě. Nic není rozhodnuté, opakuje Povodí

Poté, co na konci loňského roku odmítli kontroverzní plán kanálu Dunaj – Odra – Labe, naznačili noví radní Olomouckého...

Smrt skialpinisty návštěvníky Jeseníků nepoučila, zákazy porušují dál

Jako by se v Jeseníkách před pár dny neodehrála tragédie, při níž mladý skialpinista zemřel pod lavinou ve Velkém...

Dálnice z Olomouce do Přerova má povolení, zatím ale jen do poloviny

Dálnice D55, na kterou obce mezi Olomoucí a Přerovem čekají už čtvrt století, dostala stavební povolení a do roka se...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...