Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Jsme na dně finančních rezerv, říká primátor Olomouce v půlce mandátu

  4:54
Jako ve dvojím ohni si občas musí připadat primátor Olomouce Miroslav Žbánek z hnutí ANO, jehož mandát se blíží do poločasu. V kuloárech není tajemstvím, že nemá zrovna ideální vztah se spolustraníkem, hejtmanem Ladislavem Oklešťkem, na radnici pak má za zády dvojici protřelých politických hráčů – náměstka Martina Majora z ODS a radního za ANO Milana Ferance.
Primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).

Primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO). | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Jaké jsou vztahy v koalici?
Myslím, že dobré, věcné a pracovní. Na to, že jsme političtí soupeři, že se do toho samozřejmě míchá celostátní politika a vyhraněnost některých koaličních stran vůči našemu premiérovi a ANO. Spíše je mi z našeho hnutí vytýkáno, že dáváme velký prostor koaličním partnerům, že si ANO nedupne, nejde víc po té či oné straně či po jejích názorech. Ale když se pídím, co tedy máme víc prosazovat, v čem se odchylujeme od volebního programu či od programového prohlášení, tak konkrétní argument chybí. Je to často spíše pocitová záležitost.

Vizualizace podoby haly „ledová kostka“

Bylo třeba si alespoň ze začátku z vaší pozice usměrňovat náměstka Martina Majora a radního Milana Ferance? Podle kuloárních informací k sobě mají blízko. Ne že by přímo jednali za vašimi zády, ale v radě mají dominantní pozici.
To slýchávám a přijde mi to úsměvné. Často tuto historku o dominanci živím. Jako primátor potřebuji u sebe lidi se svérázným a radikálním přístupem, jako má kolega Feranec. Mnohdy nemohu jako představitel města jednat tak přímočaře, jak si to může dovolit on. Tak fungujeme dlouhodobě, už od časů, kdy jsme byli v opozici. Máme tak nastavené role i uvnitř hnutí. To, že se na první pohled zdá, s jeho, řekněme trochu hromotluckým způsobem jednání, že zabírá dominantní roli... Neznáte zákulisí a jednání, když skončí role, které máme zastávat.

Jaké to jsou role?
Já jsem vždy měl roli „stmelovače“, toho, kdo urovnává spory, hledá kompromisy a věci posouvá. Ale někdy zkrátka potřebujete i toho, kdo někam vletí, udělá vítr a trochu bububu...

Vybral byste si znovu pana Ferance do svého týmu?
Vybral bych si ho jako svého politického partnera, protože se doplňujeme.

A pana Majora? Jakou roli hraje?
Je pro mě do značné míry spojkou mezi mou vizí, jak má politika v Olomouci fungovat, a předcházejícími dvaceti lety, během nichž se tady formovala. Nejhorší je, když přijdete do politiky a myslíte si, že svými představami a názory zboříte svět. To nejde, musíte se zorientovat. Pro mě je řada významných hráčů, ať z byznysu, kultury, či neziskového sektoru, – když se v politice ještě dlouho nepohybujete – neznámými osobami. Potřebuji si na ně udělat názor, musím vědět...

Ale úspěch ANO je postavený na tom, že se striktně vymezuje vůči předcházejícím desetiletím. Nezpochybňujeme, že to funguje, jak říkáte, ale úplně to boří koncept, s nímž šlo hnutí Andreje Babiše do politiky.
Naopak. Ten koncept se v tomto doplňuje. Když jste politik, musíte vědět, kdo s vámi sedí. Každý chce mluvit s primátorem, představit mu své názory a plány. Často netuším, co je to za lidi. Jejich vazby a minulost si nevygooglíte. Potřebuji mít kolem sebe lidi, kteří mi ukážou, s tímto člověkem se bav, s tímto ne, na toho si dej pozor.

Není riziko naslouchat lidem spjatým s mnohdy kontroverzními minulými desetiletími?
Nejen, že to není rizikové, je to klíčové. Po čase si udělám názor sám. Ale jestliže mi pan náměstek Major řekne, že tento člověk je developer, za kterým jsou dva úspěšné a pět neúspěšných projektů... A takto se bavíme celkem otevřeně. Zrovna u pana Majora mediální démonizace jeho osoby často předchází realitu. A je pak na mě, abych si jeho informace vytřídil a vyhodnotil.

Ptal jste se pana náměstka Majora na jeho roli v kauze Vidkun? Na peníze, o nichž se bavili její vlivní aktéři, že je měl na účtu, nijak s nimi nenakládal a nebylo jasné, z čeho žije?
Ptal jsem se, zda má za sebou nějaký průšvih, který může ohrozit tuto koalici. Ve chvíli, kdy mi řekne, že je přesvědčený, že za ním není nic, co by ohrozilo fungování či dobré jméno koalice, a není trestně stíhán, mám velmi malý prostor na to, abych někoho odsuzoval.

Jak často se neshodnete s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem?
Průsečíků, kde se máme shodnout, není zase tolik. Řadu věcí řeším spíše s jeho náměstky. Samozřejmě ve spoustě věcí se shodnout nemusíme.

V čem konkrétně?
Například u kumulace funkcí. Mám za to, že se člověk má věnovat jedné práci, případně té, která s ní bezprostředně souvisí. Nejsem tak odpůrce toho, aby zástupce města fungoval i v jeho orgánech či jej zastupoval v dalších společnostech.

Už víte, které sliby ve zbytku mandátu nesplníte?
Zatím jsme z našeho programového prohlášení na poslední rozšířené radě nic nevyškrtli. Posledních 14 dní jezdím na jednání do Národní sportovní agentury (NSA) ohledně rekonstrukce zimního stadionu a budování druhé ledové plochy. Máme schválené dotace na odpadové centrum i na tramvajovou trať. Zároveň v programovém prohlášení máme, že chceme snižovat úvěrové zatížení města, ale je tam i dovětek „s ohledem na schválené investice a případný příjem dotací“.

O investicích se debata vedla několikrát. Volal jste kvůli tomu premiéru Babišovi, když na něj máte mobil, jak ANO zdůrazňovalo v předvolební kampani?
Nevolal jsem mu kvůli tomu, psali jsme si ohledně jiných věcí. To, jak se nastavují dotační tituly, premiér neovlivní.

A co podpora ze státního rozpočtu? Kampaň ANO nastavilo tak, že lidé mají volit vás, protože s vámi přichází benefit přímého přístupu k premiérovi.
O tom jsme se s panem premiérem bavili. On od agentury dostal seznam projektů a zimní stadion v Olomouci je tam zařazený mezi významné krajské investice. To, co teď řešíme, je míra financování neboli množství peněz, které sami musíme připojit k případné dotaci. Projektů jsou napříč republikou stovky. Potřebujeme alespoň 300 milionů korun. A pokud nakonec nebude možné, aby do toho jako partner vstoupil kraj, tak by to bylo v podstatě 600 milionů... Je otázka, jestli jako město seženeme stamiliony.

Odkud je seženete?
Máme zájemce, kteří chtějí stavět a provozovat druhou ledovou plochu, chtějí se podílet třeba na části rekonstrukce zimního stadionu. Nezastírám, byl jsem velmi nepříjemně překvapen, jak špatná je z dlouhodobého hlediska finanční situace města. Ukázalo se, že žádné stamilionové přebytky v rozpočtu nejsou. Trošku to mí předchůdci ve vedení města překreslovali na růžovo.

Olomoucký zimní stadion.

Jakou máte jistou, že kolegové, již se podíleli na předcházejícím vedení města, teď nic na růžovo nepřekreslují?
Protože dnes není to zadání přibarvovat čísla na růžovo.

Od koho měl bývalý ekonomický náměstek Major pokyn, aby přibarvoval čísla na růžovo?
Nevím, zda měl pokyn, to se zeptejte jeho. Mě dnes zajímá, kam peníze odtékají, jestli je mám, nebo ne. Už jsme se dostali na dno finančních rezerv, v podstatě jsou vyčerpané. Respektive se reinvestovaly do různých projektů, jež se dělaly. Teď bychom potřebovali na investice okolo 600 milionů, ale máme jen asi 200. Je to dáno nespravedlivým rozpočtovým určením daní.

Kolik peněz zvládnete sehnat?
Pokud NSA připraví dotační tituly a ministerstva uvolní finance, tak hlavním hráčem bude kraj. A já čekám na jednoznačné stanovisko pana hejtmana. To je jedna z věcí, která mezi námi visí ve vzduchu. V tom projektu pořád pokračuji, protože pokud neuděláme příští rok střechu, tak zavíráme zimák a končí tady hokej i bruslení. To už není o tom, že nemáme plán B. Tady prostě není jiná varianta.

Kraj tedy musí do roka rozhodnout, jestli uvolní určité množství peněz na rekonstrukci haly, protože jinak se hala zavírá?
Jsou dvě cesty. První je, že za 50 milionů jen opravíme střechu. Nebo začneme opravdu po etapách s kompletní rekonstrukcí velké haly. V první etapě je střecha, jen náklady na její potřebné přizvednutí odhadujeme na 150 až 200 milionů. Ale když už začínáte s obnovou haly, potřebujete vědět, zda do toho kraj vstoupí jako partner s částkou 50 až 300 milionů.

A bude se pracovat podle plánů přeměny zimáku na moderní „ledovou kostku“?
Nemáme teď jiný projekt než ten, co leží na stavebním úřadě. V září nebo v říjnu budeme mít povolení.

Nová hala je také v krajské koncepci sportu. Zároveň jste říkal, že čas tlačí, ale jste současně i krajský zastupitel. Proč to už není domluvené?
Musíme hlavně předložit, co chceme financovat. To už není volební leták. Nemohu přijít na NSA jen s tím, že chci stavět multifunkční halu. Musel jsem dodat konkrétní projekt, říct, kdy budu mít stavební povolení a jak to budu financovat.

Kdy tedy někdo z města půjde na kraj s tím, že už Olomouc má jasnou představu?
Ve chvíli, kdy budeme mít vstupní parametry nastavené podle dotačního titulu z NSA.

Kdy konkrétně to bude?
Regionální výzvy budou vypsané v září nebo v říjnu. Dnes se také mluví o tom, že hejtmanství bude muset opravu stadionu zařadit do krajského seznamu sportovišť, která chce podporovat.

A město tedy na kraj půjde kdy?
Dnes už zpracováváme materiály do rady. Dvakrát jsme to ale z jednání stáhli. Právě proto, že zatím nemáme informace od státu.

Ale podle toho, jak vše popisujete, se to na podzim či začátkem příštího roku už bude řešit?
Na podzim budeme čekat na krajské volby. Kandiduji a budu chtít, aby se v programu ANO tento projekt za Olomouc objevil. Je to pak na naší vnitrostranické debatě, jaké budou programové priority.

  • Nejčtenější

POHLED: Hřiště jako z devadesátek. Přitom stačilo zapojit rozum

4. prosince 2023  8:52

Pro někoho je to možná i docela roztomilá nostalgie. Devadesátá léta. Fotbal na zasněženém...

Je to těžké, říká Krejčí o konci kariéry. Po probuzení ale nemůže pořádně chodit

7. prosince 2023  18:15

Udržoval se, aby tělo připravil na poslední sezonu se závěrečnou velkou domácí akcí. Jenže to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec dál natahuje sérii, Kladno zdolalo Litvínov. Boleslav schytala debakl

1. prosince 2023  16:50,  aktualizováno  22:49

Hokejová extraliga nabídla v pátek netradičně zúžený, pouze čtyřzápasový program. Čtyřiadvacáté...

Olomouc - Slovácko 1:1, zápas v bílé kulise nakonec vítěze nepoznal

2. prosince 2023  14:30,  aktualizováno  19:27

Fotbalisté Slovácka nakonec na zasněženém Andrově stadionu remizovali se Sigmou Olomouc 1:1 a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První ze tří psů, které majitel nechal uvázané na dvoře a odjel, má nový domov

6. prosince 2023  17:07

Hned tří psů najednou se musel v srpnu ujmout útulek Voříšek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Jako by zmizelo celé jedno město. Lidí v Olomouckém kraji ubývá

8. prosince 2023  5:23

Olomoucký kraj stárne, jak ukazují výsledky posledního sčítání. O 8 460 lidí méně než před deseti...

Plameny zachvátily dům v Olomouci, hasiči oživovali jednoho obyvatele

7. prosince 2023  19:10,  aktualizováno  19:20

Při požáru rodinného domu na periferii Olomouce našli dnes večer hasiči osobu bez známek života....

Je to těžké, říká Krejčí o konci kariéry. Po probuzení ale nemůže pořádně chodit

7. prosince 2023  18:15

Udržoval se, aby tělo připravil na poslední sezonu se závěrečnou velkou domácí akcí. Jenže to...

Šumperk bude registrovat kola i koloběžky, ztíží to totiž jejich krádež

7. prosince 2023  14:18

Lidé v Šumperku mohou mít své bicykly, koloběžky či speciální vozíky lépe pod kontrolou. Šumperská...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ (35-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...