Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Elitní vědec nepodváděl, etická komise mu ale vytkla řadu jiných prohřešků

  4:51
Zbaven podezření z úmyslné úpravy dat, ale „usvědčen“ z řady jiných etických pochybení. Takovým závěrem skončila pro chemika Radka Zbořila z prestižního olomouckého Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů kauza spojená s prací jeho týmu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zbořilovým případem, který se původně primárně týkal článku zveřejněného v roce 2016 v renomovaném časopisu Nature Communications (NatComm), se několik měsíců zabývala etická komise přírodovědecké fakulty (PřF), pod kterou Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) patří.

Ta funguje od letoška, z rozhodnutí fakultního akademického senátu vznikla podle děkana Martina Kubaly kvůli množícím se podnětům na etická pochybení. Ta se objevují hlavně v souvislosti se spory přírodovědců kolem nově vznikajícího vysokoškolského ústavu, pod který má RCPTM přejít.

Čtěte také: V ničem jsem nijak nepochybil, říká chemik Zbořil na kritiku etické komise

Ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity...

Zbořil však považuje komisi za účelovou a její závěry neuznává.

„Mám čisté svědomí, žádných pochybení jsem se nedopustil, tudíž odmítám všechny nepodložené závěry o údajném porušení etického kodexu ze strany komise zřízené jako nástroj likvidace zastánců vysokoškolského ústavu,“ uvedl chemik. Proti usnesení fakultní komise se odvolal k etické komisi univerzity.

Odvolání podal i autor podnětu, matematik Michal Botur, který je přesvědčen, že jím předložené materiály manipulaci s daty dostatečně dokazují.

„Publikovaná měření se mi jeví jako v rozporu s přírodními zákony a možnostmi zpracování dat,“ řekl Botur.

„Velká“ etická komise se však případem zabývat nebude, na doporučení jejího předsedy jí rektor ani jedno z odvolání nepředloží.

Grafy přezkoumali čtyři odborníci, chyby nenašli

V NatComm vědci z RCPTM představili nanočástice železa s unikátními magnetickými vlastnostmi, takzvaným superparamagnetismem, a kvalitu nanomagnetů doložili mimo jiné prostřednictvím Mössbauerovy spektroskopie.

Podle kritiků z PřF ale výsledné grafy nepocházejí z reálných měření. Dokládají to zejména analýzami profesora Tomáše Opatrného z katedry optiky, který poukázal na to, že efekt zveřejněný na obrázcích byl několikanásobně větší než data, která vědci poskytli.

Aby ověřila věrohodnost zveřejněných grafů, požádala fakultní etická komise o vyjádření třináct tuzemských odborníků na Mössbauerovu spektroskopii. Pět z nich odpovědělo, že nejsou dostatečně kvalifikovaní, dva se cítili podjatí, dva nereagovali vůbec.

Ze zbývajících čtyř se obsáhleji vyjádřili dva, každopádně nikdo nenašel na publikovaných spektrech nic závadného.

„Komise se přiklání k názoru, že v Mössbauerově spektroskopii nejsou legitimní způsoby úpravy spekter jednoznačně stanoveny,“ stojí v závěrečné zprávě.

Vědec spoluvlastní firmu, jejíž výrobky popisoval

Ve zbývajících částech však už komise nenechala na Zbořilovi nit suchou. Vytkla mu zejména to, že on ani hlavní autor článku pro NatComm nemají k publikovaným spektrům základní data z původního měření (vědci tvrdí, že se ztratila – pozn. red.) a hrubá data jeho tým neposkytl ani v případě dalších sedmi článků, v nichž autoři pracovali s Mössbauerovými spektry.

„U tolika článků v rozpětí více než pěti let jde zřejmě o systematický problém a špatný management transparentního výzkumu pod vedením prof. Zbořila,“ konstatovali členové komise. Chemik, který u těchto textů nebyl spoluautorem, s tím nesouhlasí.

Za hrubé porušení etického kodexu zaměstnanců a studentů pak komise označila to, že chemik v případě některých svých studií neupozornil redakce časopisů, že informuje o materiálech, které vyrábí firma Nano Iron. S tou RCPTM úzce spolupracuje a Zbořil ji ze čtvrtiny spoluvlastní.

Není jediným vědcem, který podniká, společnou firmu mají třeba i proděkan přírodovědecké fakulty Karel Lemr, bývalý děkan Juraj Ševčík a chemik Jan Hlaváč. Zbořil z poloviny vlastní i firmu Nanomat, kterou založil společně s bývalým rektorem UP a fyzikem Miroslavem Mašláněm (ten má rovněž čtvrtinový podíl i v Nano Iron – pozn. red.). Zbořil střet zájmů odmítá.

Děkan už následky nevyvodí, Zbořil dal výpověď

Usnesení fakultní komise pro něj nicméně znamenají již druhé akademické „odsouzení“. Už loni jej univerzitní etická komise označila za iniciátora úpravy dat ve vědeckém článku pro časopis JACS. Ani její závěry chemik neuznává, krátce poté ale předal vedení RCPTM do rukou svého zástupce. Redakce JACS na konci roku stáhla článek z databáze.

Kauzu NatComm, která se táhla déle než rok, považuje univerzita za uzavřenou. Pochybení totiž už loni nezjistili ani tři zahraniční odborníci, kteří posuzovali závěry samotné práce.

„Sedm nezávislých expertů potvrdilo, že k etickému pochybení nedošlo. Je tak nutné vyčkat stanoviska redakce časopisu,“ poznamenal rektor Jaroslav Miller.

Vyvodit důsledky z ostatních závěrů etické komise PřF může podle něj pouze děkan fakulty. Ten už k tomu ale nemá prostor, Radek Zbořil v souvislosti s přechodem na nový univerzitní institut podal výpověď. Současně chemik adresoval UP i dvě žaloby, jednu na ochranu osobnosti, druhou se podle děkana domáhá doplacení ušlé mzdy.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Hana Vacková, Ladislav Hynek, Ludvík Šulda, Marek Obrtel, Ladislav Okleštěk, Radim Fiala, Antonín Fryč, Marian Jurečka, Tomáš Müller

  • Nejčtenější

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

ZVOLNĚNÍ: Nedoceněný Krejčí? Už dost s tím, prosím. Start ukázal opak

Božský Jágr. Nepřekonatelný Hašek. Obětavý Plekanec. Bezstarostný Pastrňák. Snad u každého slavného hokejisty se vám...

Krejčí upozorňoval rozhodčí: Nelíbí se mi, jak hráči padají a zakrývají puk

Sotva si oddechl a hned mazal zpátky. David Krejčí odehrál téměř celou přesilovku, odjel na lavici a za necelých dvacet...

Firmy z okolí to může dostat do problémů, říká o skladu Amazonu šéf komory

Jen málo pozitiv vidí ve vybudování obřího distribučního skladu v Kojetíně na Přerovsku, který má sloužit americkému...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zákazy nepomohly, kamiony jezdí vesnicemi dál. Radnice chtějí změnit zákon

Zákazy nepomáhají, těžké nákladní vozy ignorují omezení, stěžují si obce na Olomoucku. Chtějí proto úpravu zákona v...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Mladík toužil po cigaretách, násilně vynucená krabička ho poslala za mříže

Několikaleté vězení hrozí kvůli jediné krabičce cigaret mladíkovi, který se v Přerově rozhodl dostat ke kuřivu bez...

Olomoucký vynález funguje, hasiči při zásahu vyzkoušeli vozík na přesun aut

Na vývoji transportních vozíků, s jejichž pomocí lze jednoduše odtáhnout auto tam, kam je zapotřebí, mají svůj podíl i...

Nepohodl se s řidičem kamionu, vystříkal mu kabinu hasicím přístrojem

Podivín s hasicím přístrojem řádil v pondělí v noci u čerpací stanice na okraji Olomouce. Když se nepohodl s řidičem...

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...