Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

V ničem jsem nijak nepochybil, říká chemik Zbořil na kritiku etické komise

  4:52
Za absurdní označuje Radek Zbořil z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů šetření Etické komise Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, která ho zbavila podezření z úmyslné úpravy dat, ale „usvědčila“ z řady jiných etických pochybení. Chtěl se odvolat k univerzitní etické komisi, ale neuspěl. Důvody popsal v odpovědích na otázky MF DNES.

Bývalý ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů olomoucké Univerzity Palackého Radek Zbořil. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Více čtěte zde: Elitní vědec nepodváděl, etická komise mu ale vytkla řadu jiných prohřešků

Ilustrační snímek

Odvolával jste se proti všem závěrům EK PřF, nebo s některými z nich souhlasíte?
Jediné objektivní zjištění komise je založeno na expertních názorech specialistů mimo Univerzitu Palackého, kteří potvrdili, že v článku v Nature Communications nedošlo k žádné manipulaci s daty. Vše ostatní jsou nepodložené domněnky podjatých odpůrců vysokoškolského ústavu, kteří sedí v komisi. To, že univerzitní etická komise není odvolacím orgánem fakultní komise, která má přitom právo odvolání zakotveno ve svém statutu, jen demonstruje absurditu a účelovost celého šetření.

Etická komise vám vytýká, že vy ani hlavní autor Jiří Tuček nedisponujete zdrojovými daty k článku v Nature Communications, ale i k dalším sedmi textům. Opravdu tato data nemáte, nebo jste je pouze nemohl či nechtěl vydat?
U zmíněných sedmi článků nebylo nikdy nikým oznámeno jakékoliv pochybení a já osobně data k nim neměřil, nezpracovával a žádná univerzitní směrnice či pravidla redakce mi neukládají povinnost je uchovávat. Toto je i v souladu s rozhodnutím Úřadu pro ochranu osobních údajů. Pokud kolegové z příslušné laboratoře nechtějí data předat, aby nebyla zneužita ve špinavých válkách o vysokoškolský ústav, naprosto jim rozumím.

Pokud jde o možný střet zájmů, proč jste neinformoval redakce časopisů, v nichž jste publikoval vlastnosti a možnosti využití látek komerčně vyráběných firmou Nano Iron, že s touto firmou RCPTM úzce spolupracuje a vy jste jejím spoluvlastníkem?
K žádnému střetu zájmů prokazatelně nedošlo, redakce žádného z oslovených časopisů neshledala udání odpůrců vysokoškolského ústavu jako odůvodněná.

Měla tato firma z těchto článků někdy nějaký benefit?
Firma nikdy neměla z těchto článků jakýkoliv prospěch, naopak přispívá k šíření poznání a zlepšování životního prostředí.

Je pravda, že jste na Univerzitu Palackého podal dvě žaloby? A pokud ano, z jakých důvodů?
Ano, stejně jako další kolegové, jsem se rozhodl pro soudní cestu, protože jsem neviděl jiný způsob obrany proti prvkům pracovní šikany a bossingu ze strany děkana Kubaly. Jelikož děkan opakovaně ignoruje výzvy odborů i vedení univerzity k revizi svých protizákonných kroků, myslím si, že žalob bude přibývat.

Reakce děkana PřF UP Martina Kubaly

Článek a zejména doprovodný rozhovor s prof. Zbořilem obsahuje celou řadu zavádějících tvrzení, které neodpovídají reálným zjištěním etické komise. Předně je třeba říci, že už samotný fakt, že etická komise konstatovala mnohonásobné porušení etického kodexu, svědčí o tom, že podnět byl důvodný a nejednalo se o účelové šetření.

Silně zavádějícím způsobem je komentováno vyjádření expertů. Ti z hlediska manipulace dat neposuzovali celou proceduru od naměřených dat k publikovaným grafům ani možná etická pochybení (jak tvrdí rektor), ale vyjadřovali se k legitimitě matematické procedury použité při zpracování dat – a v této otázce nebyli jednotní.

Komise naopak disponovala analýzou prof. Opatrného, který na základě zákonů fyziky a statistiky rigorózně ukázal, že neexistují statisticky korektní postupy vedoucí k publikovaným grafům, přičemž závěry jeho statistického rozboru spekter překontroloval a odsouhlasil také předseda České statistické společnosti dr. Vencálek.

A v této záležitosti komise konstatuje, že „autorům se však nepodařilo argumenty prof. Opatrného věcně vyvrátit a odbornou veřejnost nedokázali přesvědčit o tom, jak mohla být z nalezených zdrojových dat korektním statistickým postupem získána spektra v publikovaném článku.“ Fakt, že autoři odmítají poskytnout zdrojová data k mnoha publikovaným grafům, jen potvrzuje podezření, že data nepocházejí z reálných měření.

Z komentáře k opomenutí deklarace střetu zájmů v publikacích se pak podle mého poněkud vytratila podstata toho, v čem se jednání prof. Zbořila liší od jednání jiných kolegů, kteří mají také nějaké podnikatelské aktivity a proč jej etická komise považuje za problematické. Vědecké publikace v odborných časopisech jsou standardně považovány za nezávislé objektivní reporty, které před publikací procházejí oponenturou. Fakt, že jeden z autorů prodává materiál, jenž je v článku popisován, de facto mění charakter textu z nezávislé publikace na reklamní sdělení.

To sice a priori nevylučuje publikování textu, ale skutečnost existujícího střetu zájmů by měla být známá recenzentům při posuzování před publikací, a měla by být v článku jasně uvedena. Stejně tak pro zákazníky je tato informace důležitá, pokud firma propaguje své výrobky tím, že jejich účinnost byla potvrzena vědeckými studiemi. Také v této záležitosti je alarmující rozsah pochybení, který ukazuje na to, že se nejednalo o ojedinělé opomenutí, ale systémové selhání.

Dle mého názoru prof. Zbořil závažným způsobem poškozuje dobré jméno Univerzity Palackého, bohužel namísto věcné obhajoby svých výsledků, kterými by prokázal objektivní věrohodnost svých publikací, reaguje hrubými útoky na univerzitní orgány. Označení etické komise, jejíž členové byli demokraticky zvoleni akademickým senátem, za orgán zřízený „jako nástroj likvidace zastánců vysokoškolského ústavu“, silně připomíná osobní útoky na předsedu Etické komise Univerzity Palackého prof. Indráka z loňského roku.

Do stejné kategorie je potřeba řadit i veřejně pronášená obvinění děkana z šikany a bossingu, neboť již dva kontrolní orgány konstatovaly, že tato obvinění jsou zcela neopodstatněná. Také tyto útoky na univerzitní orgány vnímám jako další závažné poškození dobrého jména univerzity. Považuji je za naprosto neakceptovatelné a očekávám, že v rámci UP nezůstanou bez odezvy.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Hana Vacková, Ladislav Hynek, Ludvík Šulda, Marek Obrtel, Ladislav Okleštěk, Radim Fiala, Antonín Fryč, Marian Jurečka, Tomáš Müller

  • Nejčtenější

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

ZVOLNĚNÍ: Nedoceněný Krejčí? Už dost s tím, prosím. Start ukázal opak

Božský Jágr. Nepřekonatelný Hašek. Obětavý Plekanec. Bezstarostný Pastrňák. Snad u každého slavného hokejisty se vám...

Krejčí upozorňoval rozhodčí: Nelíbí se mi, jak hráči padají a zakrývají puk

Sotva si oddechl a hned mazal zpátky. David Krejčí odehrál téměř celou přesilovku, odjel na lavici a za necelých dvacet...

Firmy z okolí to může dostat do problémů, říká o skladu Amazonu šéf komory

Jen málo pozitiv vidí ve vybudování obřího distribučního skladu v Kojetíně na Přerovsku, který má sloužit americkému...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zákazy nepomohly, kamiony jezdí vesnicemi dál. Radnice chtějí změnit zákon

Zákazy nepomáhají, těžké nákladní vozy ignorují omezení, stěžují si obce na Olomoucku. Chtějí proto úpravu zákona v...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Své dožínky mají poprvé i olomoučtí vědci, ukážou chytrý kombajn či dron

První akademické dožínky se uskuteční ve čtvrtek od půl třetí v areálu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v...

Lidé kvůli covidu odkládali vyšetření, ztratili čas na boj s rakovinou

Kvůli strachu z nákazy koronavirem se někteří lidé vyhýbali preventivním vyšetřením, hlavně těm prováděným v...

Senior prodával náplasti s fentanylem, je stíhaný za distribuci drog

Neobvyklý případ drogové kriminality vyšetřují policisté z Jesenicka. Tamní senior, kterému lékař předepisoval náplasti...

Olomoucký vynález funguje, hasiči při zásahu vyzkoušeli vozík na přesun aut

Na vývoji transportních vozíků, s jejichž pomocí lze jednoduše odtáhnout auto tam, kam je zapotřebí, mají svůj podíl i...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...