Olomouc, Prostějov či Přerov proti smogu nebojují. Jen vyčkávají

  9:47aktualizováno  9:47
Smog se pomalu stává téměř každodenní realitou života v Olomouckém kraji posledních týdnů. Někdy pár dní ustane, ale pak je zase zpět. Jak na polétavý prach vyzrát? S tím si města v regionu nevědí rady a například omezení vjezdu aut neplánují. Říkají, že boj se smogem je těžký, "zaklínají" se budoucí zelení v ulicích a vyčkávají.
Tři největší města Olomouckého kraje, která v posledních týdnech trápí smog, omezení vjezdu aut nebo městskou dopravu zdarma neplánují. (Ilustrační snímek)

Tři největší města Olomouckého kraje, která v posledních týdnech trápí smog, omezení vjezdu aut nebo městskou dopravu zdarma neplánují. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pro porovnání boje se smogem lze vzít jedno z nejpostiženějších míst v České republice, kterým je tradičně Ostrava. V minulosti se tamní úřady odhodlaly třeba k tomu, že lidem umožnily cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma, čímž chtěly snížit počet aut v ulicích. O podobném opatření ovšem minulý týden uvažovaly například i Pardubice.

Podle odborníků je jakékoliv opatření proti smogu vítané, trojice největších měst střední Moravy ale hromadnou dopravu zdarma či například zákaz vjezdu aut do centra v době špatného ovzduší neplánují. Budoucnost vidí ve vysazování zeleně a obchvatech.

"Samozřejmě, že MHD zdarma nebo zákaz vjezdu aut nějak pomůže, klíčová jsou však dlouhodobá řešení. A to je dostatek zeleně, zejména jehličnatých stromů. Nicméně když někdo pálí dřevo, sice to může smrdět, ale pokud ulicí projede jedna avie, v ovzduší to nadělá daleko více škody," uvedl například lídr Strany zelených v Prostějově Jan Navrátil.

Tři největší města regionu sází (na) zeleň

Právě Prostějov je v regionu ohledně smogu a prachu v ovzduší jedním z nejhorších míst. Město totiž leží v kotlině, kde se škodliviny koncentrují. "O MHD zdarma jsme zatím neuvažovali. Nevíme, kolik lidí by to využilo. U nás je smogová situace i za normálního stavu ovzduší vždy horší. A jde především o důsledky dopravy. Řešením by byl obchvat města," řekla mluvčí radnice Jana Gáborová.

Město podle ní pečlivě dbá na zeleň v ulicích. Nastartovalo například projekt Zdravé město, ve kterém je výsadba jedním z úkolů. Neexistuje navíc, aby za pokácený strom nebyl vysazen nový.

Podobně argumentuje i radnice v sousedním Přerově, kde také bývá situace špatná. "Pokud jde o městskou dopravu zdarma nebo zákaz vjezdu aut, výsledek je nejistý a ani jsme zatím neměli podnět od obyvatel. Z leteckých snímků vyplývá, že zeleně je v Přerově relativně dostatek. Máme zde například park Michalov nebo rezervaci Žebračku," tvrdí mluvčí zdejšího magistrátu Bohuslav Přidal.

Mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová potvrdila, že pokud by se ovzduší ve městě v budoucnu opět radikálně zhoršilo, vedení města by určitě přemýšlelo o všech variantách, jak obyvatelům pomoci. "V Olomouci však minulý týden nebyla situace tak kritická," poznamenala Doleželová.

Situace se zlepšila, hodnoty už se ale opět blíží k limitu

Město má rozsáhlé parky, podle lékařů mnohdy pomůže třeba i hodinová procházka pod vzrostlými stromy. Řešením, jak se vyhnout dýchacím potížím, může být i půldenní výlet například na Svatý Kopeček, který leží nad městem a kde jsou rozptylové podmínky daleko lepší než v městské aglomeraci.

Po minulém týdnu, kdy hodnoty prachu v ovzduší dosahovaly až trojnásobek limitu, se v pondělí situace konečně zlepšila. Nyní jsou čísla pod touto hranicí, stanice naměřily od dvaatřiceti do šestatřiceti mikrogramů prachu.

Vzhledem k tomu, že se nad východní Evropou drží tlaková výše, ale meteorologové nevylučují v kraji i na celé Moravě opětovné zhoršení ovzduší. Tomuto vývoji napovídají dopolední hodnoty, které jsou v třech největších městech opět na samé hranici limitu.

Bojují podle vás v Olomouci, Přerově a Prostějově proti smogu dostatečně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. prosince 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 225
Ano 67
  • Nejčtenější

Pražáci zas blbnou. Milionu chvilek chybí obsah, tvrdí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Silničáři chystají už třetí velkou opravu zfušovaného úseku dálnice D35

Nové čtyři kilometry vozovky zprovoznilo nyní Ředitelství silnic a dálnic v části D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad...

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Mluvit se má o svobodě, ne o Babišovi. Přerov omezil projevy na oslavách

Vedení přerovské radnice rozhodlo, že na oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí jen dva řečníci včetně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Niki, běda ti, jestli tě po středě nachytám v baru! říkával mu Brückner

Karel Brückner si vezme zlobivou hvězdu Vladislava Laudu po tréninku olomouckých fotbalistů stranou: „Niki, běda ti,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Atmosféru Olomouce před i po listopadu 89 ukazuje nová kniha fotek

Přes 130 dnes již historických fotografií obsahuje nová unikátní publikace nazvaná Olomoucké okamžiky 1989, kterou ve...

Droždín si protesty proti dopravě vybojoval značky i zvýšený dohled policie

Vylepšení dopravní bezpečnosti dosáhli obyvatelé olomoucké městské části Droždín, jejichž protesty vyvrcholily minulý...

Nejen skvělý kouč, Brückner v Olomouci i střílel góly. Na trávníku i ledu

Karel Brückner, který tento týden oslavil 80. narozeniny, je bezesporu nejvýznamnější muž v historii olomouckého...

Ministerstvo na popud ekologů znovu zastavilo kácení smrků na Rejvízu

Podruhé během posledního roku zrušilo ministerstvo životního prostředí výjimku, kterou Správa chráněné krajinné oblasti...

Najdete na iDNES.cz