Olomouc prodá další domy v centru, zájem o ně má i podnikatel Kyselý

  12:36aktualizováno  12:36
S nadsázkou řečeno, Zlatý jelen z olomouckého Dolního náměstí poputuje do soukromé obory. Známý historický dům s tímto domovním znamením se totiž vedení města rozhodlo prodat. Stejně jako další budovu s podloubím, která v centru Olomouce stojí hned vedle něj. Magistrát budě obě budovy prodávat dohromady a to nejméně za 120 milionů korun.

Vedení Olomouce se rozhodlo prodat dům U Zlatého jelena na Dolním náměstí a to společně se sousední nemovitostí s podloubím označené jako číslo popisné dva (na snímku v pravé části). | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Tyto domy prodáváme kvůli dlouhodobému plánu města koncentrovat své úředníky pod jednu střechu. V příštím roce se přestěhují na Hynaisovu ulici do objektu Namiro," vysvětlil náměstek primátora Martin Major.

Plán prodat dům U Zlatého jelena na Dolním náměstí i sousední nemovitost už schválili olomoučtí radní. Vedle toho se rozhodli za více než dvacet milionů korun zbavit také budovy bývalého Hodolanského divadla nedaleko autobusového nádraží. Ta teď slouží jako skladiště Moravského divadla.

Kromě samotného prodeje však rada řešila i to, jak sousedící domy na Dolním náměstí vlastně potenciálním kupcům nabídnout. Přiklonila se k variantě, že je zkusí prodat jako celek.

Spojením cen vyčíslených znalci se výsledná částka dostala přes 120 milionů korun. Nabízí se tak otázka, zda takto vysoká cifra řadu zájemců spíše neodradí. Náměstek Major se toho však nebojí, naopak vyzdvihuje fakt, že oba domy byly dlouhá léta propojené a bylo tak možné mezi nimi procházet.

"Dlouho jsme to zvažovali, ale rozhodli jsme, že se je pokusíme prodat v celku. Pokud totiž budou moci tyto domy i nadále fungovat při budoucím využití jako celek, čekáme, že zájemců bude více. Je tu tak i možnost, že je prodáme za vyšší částku," líčí Major.

Město plánuje prodat i další dva domy v centru

Město si podle něj také uvědomuje, že dům s jelenem na průčelí je atraktivnější než jeho bezejmenný soused s číslicí dvě. Při samostatném prodeji by tak v konkurenci jelena mohl zůstat 'na ocet'.

"Pokud se nám to nepodaří prodat jako komplex dvou domů, budeme řešit, co dál. Není tak vyloučeno, že je nakonec nabídneme zvlášť. Domů, jež budeme v centru prodávat, je víc. Máme tu například Dolní náměstí čtyřicet sedm, kdyby někdo chtěl samostatný dům," doplnil náměstek.

O jeho prodeji za cenu kolem 47 milionů už radnice informovala dříve, stejně jako o plánu zbavit se domu v Kateřinské ulici 8, který by měl stát zhruba 15 milionů. Ty ale přijdou na řadu právě až po zmíněných domech na Dolním náměstí, které nesou čísla jedna a dvě.

Ve "dvojce" je 11 bytů, dům U Zlatého jelena zase zatím využívají především olomoučtí úředníci. Sídlí tady například odbor investic či školství a část oddělení, které má na starosti občanské průkazy a pasy.

O nabízené domy se bude opět ucházet i podnikatel Kyselý

Velké úřednické stěhování do Namira má magistrát naplánované na příští rok. Kdyby se ale něco zkomplikovalo, bude radnice při jednání s budoucím kupcem trvat pro jistotu na podmínce, aby její lidé mohli 'u jelena' případně ještě pracovat.

"Bude to právo zůstat zde celý příští rok za částku jeden tisíc korun," přibližuje Major. Ani v tomto případně ovšem nemá obavu, že by tato podmínka případné zájemce nějak odradila.

"Pokud kupujete objekt v hodnotě 120 milionů korun, tak jeden rok pronajímání ekonomiku tohoto domu nijak zvlášť nevylepší. Toto je nabídka pro toho, kdo hodlá investovat tak na dobu čtyřiceti let," přemítá Major.

Kdo v soutěži o domy na Dolním náměstí, kterou rozhodne obálková metoda, uspěje, není v tuto chvíli jasné. Jistý je ale už jeden z účastníků, olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. "Pokud na to bude vypsaná soutěž, určitě se zúčastníme," potvrdil MF DNES Kyselý.

Ten už koupil přes své firmy v centru Olomouce řadu nemovitostí, například dům s restaurací U Kejklíře a cukrářskou výrobnou pro kavárnou Mahler či budovy s byty a restauracemi U Bakaláře či Potrefená husa. Naposledy se ucházel i o budovu s prodejnou tabáku, nakonec ji získala firma vlastněná jednatelkou jeho společností (více čtěte zde).

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Boj o krevní plazmu. O dárce se v šumperské nemocnici přetahují dvě centra

Ilustrační snímek

V neobvyklé pozici se ocitli dárci plazmy v šumperské nemocnici. Od pátku zde totiž fungují hned dvě odběrová centra....

Zahradník našel v křoví pistoli, cestou z hospody ji nechal na lavičce

Zahradník našel při práci v křoví pistoli, na čas si ji ale nechal. Když ji...

Nemalé problémy si způsobil muž, který během své zahradnické směny našel v křoví pistoli. Tu si dočasně nechal a když...

Najdete na iDNES.cz