Už dost chemie, radnice v kraji chtějí hubit plevel na chodnících jinak

  5:57aktualizováno  8:03
Kontroverzní herbicid Roundup hýbe největšími městy Olomouckého kraje. Stovky lidí proti jeho používání podepsaly petice, přerovští zastupitelé tak budou v pondělí jednat o jeho zákazu. V Olomouci a v Šumperku už za tento postřik hledají náhradu.

Přípravek na hubení plevelů Roundup | foto: Reuters

Prozatím nejdál se mezi někdejšími okresními městy Olomouckého kraje dostal při omezování chemických postřiků Jeseník. K hubení plevele už několik let používá páru.

Nyní má k odvrhnutí herbicidů blízko Šumperk. Již příští rok chce proti plevelu bojovat jiným způsobem. Na začátku příštího týdne pak budou o budoucnosti Roundupu jednat zastupitelé v Přerově. Výsledek je ale nejistý.

Víc než 600 lidí tady podle opozice podepsalo petici, v níž požadují, aby město jeho používání omezilo. Jde totiž o herbicid s účinnou látkou glyfosát, o němž část odborníků soudí, že je nebezpečný. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny ho před časem označila za pravděpodobně karcinogenní.

Zákaz Roundupu se v Přerově už v dubnu snažili prosadit zastupitelé z opoziční koalice Pirátů a hnutí Společně pro Přerov. Jejich návrh ale neprošel.

„Věříme, že se zastupitelé od dubna v celé problematice více zorientovali a možná i změnili názor. Nechceme, aby byla likvidace plevele spojená s riziky pro naše zdraví,“ podotkl Jan Horký z koalice Pirátů a Společně pro Přerov.

Je ovšem otázkou, zda teď přerovští politici omezení postřiku posvětí. Tamní primátor Petr Měřínský z hnutí ANO je proti.

„Nemá to moji podporu. Není prokázáno, že by glyfosáty škodily lidskému zdraví, takže nevidím důvod, proč bychom je zakazovali. Jinak ale záleží na hlasování zastupitelstva,“ řekl Měřínský.

Petici proti Roundupu nedávno sepsali také obyvatelé Olomouce, radnice v reakci na to koncem července oznámila, že bude místo jedovatého postřiku hledat náhradu. Nabízí se tak stroje, jež chodníky a záhony čistí pomocí páry, speciálních kartáčů anebo UV záření.

Olomouc by tak následovala několik dalších měst v České republice, která již používání herbicidu omezila. Jde například o Brno či České Budějovice.

Do konce listopadu mají olomoučtí úředníci sepsat analýzu, v níž vyčíslí, kolik by taková změna krajské město stála.

„Dosud není na českém trhu jiná stejně účinná látka, která by spolehlivě odstranila nežádoucí plevel, aniž by zatížila životní prostředí. Přesto je nutné hledat jiná alternativní řešení,“ uvedl před časem náměstek olomouckého primátora Otakar Bačák z hnutí spOLečně.

„Tento rok chceme zvládnout bez glyfosátu“

Do pátrání po alternativě k Roundupu se pustil také Šumperk. Po letech používání jej letos na údržbu chodníků již nenasadil.

„Lidem se samozřejmě nelíbí zarostlé chodníky, ale tento rok chceme zvládnout bez glyfosátu. Nyní zjišťujeme, jakou metodu používají ostatní města, co konkrétně se jim osvědčilo,“ přiblížila Jana Andrísková, jež má na šumperské radnici na oddělení komunálních služeb mimo jiné na starosti veřejnou zeleň.

Náhradu za Roundup pak město začne používat příští rok na jaře. To v Jeseníku již několik let plevel likvidují párou, využít chemii neplánují.

„Jsme s tím velmi spokojeni. Jediný problém je, že se do daného přístroje musí čerpat pouze pitná voda, aby se mu nezanesly filtry. Ale výsledky má dobré, a tak u tohoto ekologického způsobu zůstaneme,“ shrnula Monika Nepejchalová, vedoucí oddělení majetku na jesenické radnici.

Téma Roundup se před časem dostalo do centra dění také v Prostějově, kde postřiky zeleně v létě zřejmě lidem přiotrávily několik psů. Radnice kvůli obrovské vlně kritiky oznámila, že technické služby budou termíny všech postřiků předem zveřejňovat a plochy označovat. Navíc tady už od května ničí plevel nejen chemicky, ale i horkou vodou.

„Jde o alternativní doplnění chemické likvidace plevelů, jako v jiných českých městech. Dále společnost FCC Prostějov od srpna používá přípravek Roundup Biaktiv, jenž je nejšetrnějším herbicidem na použití v ekologicky citlivých oblastech, v lesnictví, vodním hospodářství a na veřejných plochách,“ doplnil prostějovský primátor František Jura z ANO.

Nejčtenější

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

Řidič vjel na červenou na přechod, srazil ženu s kočárkem a dětmi

Ilustrační snímek

U vážné dopravní nehody zasahovali záchranáři a policisté na Přerovsku. Nepozorný řidič narazil do ženy, která...

Primátor a exnáměstek hejtmana je roky součástí impéria sportovního bosse

Vlivný prostějovský sportovní boss Miroslav Černošek (vlevo) a tamní primátor a...

František Jura, primátor Prostějova za ANO a někdejší náměstek hejtmana, který měl v Olomouckém kraji na starosti i...

Pana Brücknera bych si k nám do Juventusu vzal, říká Nedvěd

Pavel Nedvěd v objetí s trenérem Karlem Brücknerem.

Když spoluhráč pokazil akci, vztekal se. Jindy zatleskal. Běhal, nabízel se, rozehrával. Vážně je Pavlu Nedvědovi 47...

Krajská firma na svoz odpadků vás poškodí, zrazuje obce nadnárodní koncern

Ilustrační snímek

Nadnárodní gigant FCC ze Španělska napadl řešení likvidace odpadů, které kvůli nové legislativě připravuje Olomoucký...

Další z rubriky

Primář závodník chránil Židovky, zemřel po bezdůvodném poválečném věznění

Průkaz potvrzující zapojení Otokara Bittmanna do odboje během druhé světové...

Vážený lékař, odvážný závodník, zachránce židovských žen, spolupracovník odboje a pak bez jakéhokoli obvinění vězněný...

Řidič vjel na červenou na přechod, srazil ženu s kočárkem a dětmi

Ilustrační snímek

U vážné dopravní nehody zasahovali záchranáři a policisté na Přerovsku. Nepozorný řidič narazil do ženy, která...

Výstava fotografií zve do ulic starého Přerova, některé jsou k nepoznání

Na výstavě srovnávacích historických a současných fotografií nazvané Přerov...

Už jen necelý měsíc je možné v přerovském Muzeu Komenského vyrazit na procházku ulicemi starého Přerova tak, jak ho...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz