Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Už dost chemie, radnice v kraji chtějí hubit plevel na chodnících jinak

  5:57aktualizováno  8:03
Kontroverzní herbicid Roundup hýbe největšími městy Olomouckého kraje. Stovky lidí proti jeho používání podepsaly petice, přerovští zastupitelé tak budou v pondělí jednat o jeho zákazu. V Olomouci a v Šumperku už za tento postřik hledají náhradu.

Přípravek na hubení plevelů Roundup | foto: Reuters

Prozatím nejdál se mezi někdejšími okresními městy Olomouckého kraje dostal při omezování chemických postřiků Jeseník. K hubení plevele už několik let používá páru.

Nyní má k odvrhnutí herbicidů blízko Šumperk. Již příští rok chce proti plevelu bojovat jiným způsobem. Na začátku příštího týdne pak budou o budoucnosti Roundupu jednat zastupitelé v Přerově. Výsledek je ale nejistý.

Víc než 600 lidí tady podle opozice podepsalo petici, v níž požadují, aby město jeho používání omezilo. Jde totiž o herbicid s účinnou látkou glyfosát, o němž část odborníků soudí, že je nebezpečný. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny ho před časem označila za pravděpodobně karcinogenní.

Zákaz Roundupu se v Přerově už v dubnu snažili prosadit zastupitelé z opoziční koalice Pirátů a hnutí Společně pro Přerov. Jejich návrh ale neprošel.

„Věříme, že se zastupitelé od dubna v celé problematice více zorientovali a možná i změnili názor. Nechceme, aby byla likvidace plevele spojená s riziky pro naše zdraví,“ podotkl Jan Horký z koalice Pirátů a Společně pro Přerov.

Je ovšem otázkou, zda teď přerovští politici omezení postřiku posvětí. Tamní primátor Petr Měřínský z hnutí ANO je proti.

„Nemá to moji podporu. Není prokázáno, že by glyfosáty škodily lidskému zdraví, takže nevidím důvod, proč bychom je zakazovali. Jinak ale záleží na hlasování zastupitelstva,“ řekl Měřínský.

Petici proti Roundupu nedávno sepsali také obyvatelé Olomouce, radnice v reakci na to koncem července oznámila, že bude místo jedovatého postřiku hledat náhradu. Nabízí se tak stroje, jež chodníky a záhony čistí pomocí páry, speciálních kartáčů anebo UV záření.

Olomouc by tak následovala několik dalších měst v České republice, která již používání herbicidu omezila. Jde například o Brno či České Budějovice.

Do konce listopadu mají olomoučtí úředníci sepsat analýzu, v níž vyčíslí, kolik by taková změna krajské město stála.

„Dosud není na českém trhu jiná stejně účinná látka, která by spolehlivě odstranila nežádoucí plevel, aniž by zatížila životní prostředí. Přesto je nutné hledat jiná alternativní řešení,“ uvedl před časem náměstek olomouckého primátora Otakar Bačák z hnutí spOLečně.

„Tento rok chceme zvládnout bez glyfosátu“

Do pátrání po alternativě k Roundupu se pustil také Šumperk. Po letech používání jej letos na údržbu chodníků již nenasadil.

„Lidem se samozřejmě nelíbí zarostlé chodníky, ale tento rok chceme zvládnout bez glyfosátu. Nyní zjišťujeme, jakou metodu používají ostatní města, co konkrétně se jim osvědčilo,“ přiblížila Jana Andrísková, jež má na šumperské radnici na oddělení komunálních služeb mimo jiné na starosti veřejnou zeleň.

Náhradu za Roundup pak město začne používat příští rok na jaře. To v Jeseníku již několik let plevel likvidují párou, využít chemii neplánují.

„Jsme s tím velmi spokojeni. Jediný problém je, že se do daného přístroje musí čerpat pouze pitná voda, aby se mu nezanesly filtry. Ale výsledky má dobré, a tak u tohoto ekologického způsobu zůstaneme,“ shrnula Monika Nepejchalová, vedoucí oddělení majetku na jesenické radnici.

Téma Roundup se před časem dostalo do centra dění také v Prostějově, kde postřiky zeleně v létě zřejmě lidem přiotrávily několik psů. Radnice kvůli obrovské vlně kritiky oznámila, že technické služby budou termíny všech postřiků předem zveřejňovat a plochy označovat. Navíc tady už od května ničí plevel nejen chemicky, ale i horkou vodou.

„Jde o alternativní doplnění chemické likvidace plevelů, jako v jiných českých městech. Dále společnost FCC Prostějov od srpna používá přípravek Roundup Biaktiv, jenž je nejšetrnějším herbicidem na použití v ekologicky citlivých oblastech, v lesnictví, vodním hospodářství a na veřejných plochách,“ doplnil prostějovský primátor František Jura z ANO.

  • Nejčtenější

Pátrání po viníkovi otravy řeky Bečvy vázne, inspekce začala mlčet

V kauze řeky Bečvy otrávené kyanidy i po měsíci pořád spíše přibývá otazníků. Viník stále není znám, současně Česká...

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Policie rozpustila večírek, provozovatel ho pořádal „jen pro členy klubu“

V noci na sobotu policie v obci Kokory na Přerovsku rozpustila večírek desítky lidí, kteří se bavili v místním podniku....

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud na základě žalob ekologů zrušil územní rozhodnutí pro poslední úsek D1

Poslední úsek dálnice D1, jehož stavba má začít nejpozději příští rok na podzim, přišel o územní rozhodnutí. Stalo se...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Prostějov přidá další místa v ulicích, kde nechá růst přírodní louky

Město Prostějov hodlá letos na podzim rozšířit počet míst, kde nechá růst tradiční louky plné květin a bylin, které...

Piráti a Starostové, Spojenci a ODS se dohodli na rozdělení moci v kraji

Piráti a STAN, Spojenci a ODS po třech týdnech od voleb dokončili koaliční smlouvu a dohodli se na rozdělení postů v...

Smrtka varuje řidiče před Červenohorským sedlem, stojí tu nové značky

Výmluvný symbol smrtky s kosou se objevil na značkách, které nově lemují silnici přes Červenohorské sedlo v Jeseníkách....

Pátrání po viníkovi otravy řeky Bečvy vázne, inspekce začala mlčet

V kauze řeky Bečvy otrávené kyanidy i po měsíci pořád spíše přibývá otazníků. Viník stále není znám, současně Česká...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...