Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Olomouc a okresní města opanovalo ANO a místní hnutí, ČSSD zažila fiasko

  0:17aktualizováno  12:24
Výrazným úspěchem ANO, ale také různých místních hnutí a sdružení nezávislých skončily volby v Olomouci a okresních městech Olomouckého kraje. Propadla ČSSD, která silně oslabila v Prostějově a Šumperku, v Přerově a Jeseníku se do zastupitelstva vůbec nedostala a jen velmi těsně se jí to podařilo v Olomouci, kde přitom měla uplynulé čtyři roky primátora.
Oslavy v olomouckém volebním štábu ANO, které nakonec získalo 26,7 procenta...

Oslavy v olomouckém volebním štábu ANO, které nakonec získalo 26,7 procenta hlasů a 14 mandátů ze 45 (uprostřed s brýlemi lídr Miroslav Žbánek). | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Olomouc, kde k urnám dorazilo 38,2 procenta voličů, zažila velké politické zemětřesení. Z dosavadní vládnoucí čtyřkoalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která před čtyřmi lety vyšachovala vítězné ANO, skončila sociální demokracie jen velmi těsně nad pětiprocentní hranicí a „topka“ se s 4,4 procenty hlasů do zastupitelstva nedostala vůbec.

Výsledky voleb v Olomouci najdete zde

Jasným vítězem se opět stalo hnutí Andreje Babiše, které získalo 26,7 procenta hlasů a 14 mandátů ze 45, tedy ještě o dva více než před čtyřmi lety. Na schůzku s ANO tak už během nočních hodin postupně dorazila ODS, zástupci společné kandidátky Pirátů a STAN, KDU-ČSL a také ČSSD, v neděli se vyjadnavači ANO potkají ještě s KSČM, koalicí SPD a SPOZ a hnutím spOLečně. Ti však skončí s největší pravděpodobností v opozici.

„Je to skvělý výsledek a ocenění naší práce. Sluší se poděkovat voličům. Doufám, že jsme v rámci svého čtyřletého působení v zastupitelstvu i v rámci kampaně naplnili jejich očekávání. Je to pro nás obrovský závazek,“ komentoval výsledek lídr Miroslav Žbánek.

„Tak výrazné vítězství je pro nás mimořádný úspěch. Kroky, které nás teď čekají, se budeme snažit přetavit v pozitivní změnu pro město. Čeká nás standardní vyjednávání, uvidíme, s čím přijdou ostatní strany,“ dodal. Už před volbami nicméně v rozhovoru pro MF DNES avizoval, že post primátora bude nyní pro ANO při sestavování koalice podmínkou.

Nečekané obsazení mají ovšem pomyslná stříbrná a bronzová příčka, kde skončili s dvanáctiprocentními zisky hlasů znamenajícími šest zastupitelů hnutí ProOlomouc a Piráti se Starosty. Až za nimi se s 10,9 procenty umístila ODS, která tak bude mít znovu pět mandátů, následovaná KDU-ČSL, pro kterou hlasovalo 7,4 procenta voličů, což jí vyneslo čtyři křesla.

Jen necelých šest procent hlasů a tři mandáty pak získal očekávaný černý kůň olomouckých voleb, nové hnutí spOLečně, které založil dlouholetý ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták, sám za něj na šestém místě i kandidoval a do mohutné kampaně investoval nemalé peníze.

Těsně nad pětiprocentní hranici se pak dokázala dostat ještě kandidátka SPD s SPOZ, komunisté a zmínění sociální demokraté, kteří doteď měli post primátora a deset zastupitelů.

„Očekávali jsme lepší volební výsledek, nicméně jsem rád, že se podařilo udržet sociální demokracii v olomouckém zastupitelstvu. Můžeme slíbit Olomoučanům, že ať už v koalici, nebo v opozici, budeme pracovat naplno, jak tomu bylo v uplynulých letech,“ reagoval lídr kandidátky Filip Žáček.

„Nebudeme sedět se založenýma rukama, s kolegy z vyjednávacího týmu musíme probrat strategii a pak se rozhodneme, jak budeme postupovat. Voliči rozdali karty a ČSSD je se dvěma mandáty platným členem zastupitelstva. Vítězný subjekt, který bude sestavovat koalici, by s touto skutečností měl pracovat,“ dodal.

Vládnoucí levice přišla v prostějovském zastupitelstvu o osm míst

Jen o něco málo lépe si navíc vedla ČSSD i v Prostějově, kde také doposud stála v čele koalice, jejímž dalšími členy byli komunisté a hnutí Pévéčko. I zde ale zvítězilo ANO po zisku 18,2 procent hlasů znamenajících 7 mandátů v pětatřicetičlenném zastupitelstvu.

Výsledky za Prostějov zde

„Jsme rádi, že jsme vyhráli, byť jsme možná čekali trochu lepší výsledek. Ale jsme rádi, že jsme to zvládli, a děkujeme voličům. Jednání jsme zahájili už dnes a budou pokračovat i zítra, chceme mluvit v podstatě s většinou stran, které se do zastupitelstva dostaly,“ sdělil lídr František Jura.

Za ním skončilo s necelými 16 procenty hnutí Na rovinu! které sdružuje kandidáty z TOP 09, Pirátů, STAN a Zelených. To bude mít o jednoho zastupitele méně, pět jich pak za 12,9 procenta hlasů získalo Pévéčko.

Čtyři zastupitele pak bude mít za 11,9 procenta hlasů ODS a nezávislí stejně jako sociální demokraté, pro které hlasovalo 11,2 procenta lidí. Občanští demokraté tak počet svých křesel oproti minulým volbám zdvojnásobili, naopak sociální demokraté jich šest ztratili.

Kromě nich ještě do zastupitelstva usednou tři zástupci Změny pro Prostějov a po dvou mandátech získali komunisté, SPD a KDU-ČSL. K urnám přišlo 37,8 procenta voličů.

V Přerově posílilo ANO a ODS, ČSSD se do zastupitelstva nedostala

Také v Přerově, kde hlasovalo necelých 39 procent voličů, si pomyslnou trofej pro vítěze voleb za 24,3 procenta hlasů odneslo ANO. Vyneslo mu to 10 zastupitelů z celkových 35, tedy ještě o jednoho více než při minulých volbách, po kterých na magistrátu uplynulé čtyři roky vládlo se stranou Společně pro Přerov a původně také s hnutím Za prosperitu Přerova a jeho místních částí a Nezávislými, dvě zmíněná uskupení však později koalici opustila.

Výsledky voleb v Přerově najdete zde

„Jsme rádi, že jsme uspěli. Věříme, že tím občané ocenili naše řízení města s ohledem na jeho potřeby. Jednání povedeme v příštích dnech, zatím nechci komentovat s kým. Nebude to se všemi, ale teprve si vybereme, s kým přesně jednání zahájíme,“ uvedl lídr kandidátky ANO Petr Měřínský.

Ještě více si polepšila ODS, která zdvojnásobila počet mandátů na šest díky zisku 15,2 procenta hlasů. O necelá čtyři procenta a dva zastupitele méně získala kandidátka Společně pro Přerov a Pirátů-koalice politických stran České pirátské strany, Nezávislé volby a politického hnutí Změna.

Čtyři místa si dále vybojovalo za 10,8 procenta hlasů i uskupení Za prosperitu Přerova a jeho místních částí a také za 9,33 procenta hlasů komunisté. Ze zbylých křesel pak tři obsadí SPD, dvě Starostové a nezávislí a poslední dvě společná kandidátka KDU-ČSL s TOP 09.

ČSSD, která obhajovala čtyři místa, se s 4,2 procenty hlasů do zastupitelstva vůbec nedostala, stejně dopadl i pokus o politický comeback bývalého primátora a senátora za sociální demokracii Jiřího Lajtocha, který vedl do voleb Přerov 2018 - SNK a Soukromníci, jež dostala pouze 2,4 procenta hlasů. 

V Šumperku dominovala kromě ANO místní hnutí a nezávislí

Volební vítězství, při němž navýšili díky zisku 18,7 procent hlasů počet křesel v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu ze čtyř na šest, slavilo ANO i v Šumperku.

Výsledky voleb v Šumperku najdete zde

„Máme zevrubnou představu, ale nejdřív chceme jednat se všemi stranami. Věřím, že postavíme kvalitní koalici,“ komentoval výsledek voleb lídr Martin Janíček.

Na druhém místě skončilo s 12,8 procenty hlasů a čtyřmi mandáty hnutí Šumperáci, stejně jich bude mít i třetí Sdružení Pro-region a Nezávislí, jež získalo 11 procent hlasů.

Po třech zastupitelích pak bude mít za 8,6 procenta hlasů Nezávislá volba, za o dvě desetiny nižší zisk kandidátka Pro Šumperk tvořená KDU-ČSL a nezávislými kandidáty. Dvě místa pak za zisky v rozmezí 6,6 až 7,2 procenta obsadí SPD, ODS a KSČM.

„Lidé přestali hodnotit výsledky práce, zajímá je marketing. Řekl bych, že nastává doba marketingová,“ míní o příčinách neúspěchu, dlouholetý starosta za Nezávislou volbu Zdeněk Brož, který tak už nebude nejvyšší post ve městě obhajovat a může se soustředit na boj o obhájení senátorského mandátu, v němž ovšem vzhledem k výsledku prvního kola nebude favoritem.

Sám je zvědavý na to, jak vítězové voleb budou sestavovat koalici. „Já jsem po dlouhé době jsem v komfortní situaci, že nemusím vyvíjet aktivitu a vést zdlouhavá koaliční jednání. Uvidíme, jak si s tím poradí ANO,“ doplnil.

Stejně jako v ostatních okresních městech při hlasování, kterého se zúčastnilo 38,3 procenta voličů, propadli sociální demokraté, kteří byli uplynulé čtyři roky součástí vládnoucí koalice společně s Nezávislou volbou, lidovci a Stranou zdravého rozumu. Jen o půl procenta překonali pětiprocentní hranici a místo dosavadních pěti křesel tak budou mít jediné.

Jesenické radnici může vládnout těsnou většinou jediná strana

Vítězné tažení ANO narušil Jeseník, kde lidé výrazným výsledkem v podobě 41,6 procent hlasů přiřkli volební vítězství a těsnou většinu třinácti zastupitelů z 25 uskupení Jeseník srdcem dosavadní místostarostky Zdeňky Blišťanové.

Výsledky voleb v Jeseníku zde

„Je to odraz mé práce. Městu odevzdávám vše. Lidé to vidí a oceňují. Přesto mě výsledek překvapil. Moc si toho vážím,“ uvedla zřejmě příští jesenická starostka. Koalici sice nebude potřebovat, přesto se chce na spolupráci s ostatními domluvit.

„Budu preferovat co nejširší platformu. Vím, s kterými volebními stranami máme největší průnik v prioritách, ale chci se bavit se všemi,“ řekla Blišťanová.

Druhé skončilo hnutí Pro Jeseník, které se 14 procenty hlasů obhájilo dosavadní čtyři mandáty, o jeden méně pak získalo ANO. To tak bude mít po obdržení 12,2 procenta hlasů jen poloviční počet zastupitelů než doposud, kdy vedlo vládnoucí koalici a drželo post starosty.

Po dvou křeslech pak za šestiprocentní voličské zisky obsadí ještě ODS a společná kandidátka SPD s SPOZ, poslední připadlo za 5,8 procenta hlasů Nezávislým.

Do zastupitelstva se pak vůbec nedostaly tři tradiční strany, které v uplynulých čtyřech letech měly dohromady osm zastupitelů. KSČM, ČSSD a KDU-ČSL zastavil před pomyslnou branou do zastupitelstva zisk v rozmezí pouhých 4,5 až 4,8 procenta hlasů.

Autoři: , , ,

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

  • Nejčtenější

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Olomouc - Sparta 1:1, místo penalty srovnání a křeč. Panák v závěru trefil tyč

Slibný vstup do zápasu, vedoucí gól, ale taky odvolaná penalta, parádní vyrovnání a pak až na výjimky hlavně křeč....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příjemná holka, jsme na ni hrdí, říká o nové první dámě její rodné město

Premium Máme první dámu, mohou si říkat lidé z Hanušovic na Šumpersku. Právě odtud manželka budoucího prezidenta České...

Babišova vyostřená kampaň žene nerozhodnuté mladé k Pavlovi, míní politolog

Premium Dva dny zbývají do začátku druhého kola prezidentských voleb. Podle politologa Jakuba Lyska z Univerzity Palackého v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dostavba D1 u Přerova se rozjela, zkomplikovat ji však mohou žaloby ekologů

I v nynějších mrazech pokračují přípravné práce pro stavbu posledního úseku dálnice D1 u Přerova. Chybějících deset...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Ordinace pro chudé šetří miliony korun za výjezdy záchranky i hospitalizace

Téměř stovku ošetření týdně provedou zdravotníci ordinace pro chudé, kterou jako jedinou v kraji provozuje od roku 2007...

Lékaři v Olomouci míchají koktejl z mateřského mléka kojencům na míru

Mateřské mléko je důležité pro růst a vývoj donošených dětí, ovšem ještě větší je jeho význam u předčasně narozených...

Vzroste riziko nehody i zranění, kritizují stopadesátku na D1 odborníci

Po dálnici D1 na Přerovsku by mohli řidiči od příštího roku jezdit rychlostí až 150 kilometrů v hodině. Úsek se šesti...

V Olomouci už se těší na návštěvu Petra Pavla, zvítězil tam na plné čáře

Silná podpora prezidentského kandidáta Petra Pavla přebarvila volební mapu Olomouckého kraje. Oproti prvnímu kolu, kdy...

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...