Soud řeší kauzu požáru velkoskladu textilu, točí se kolem znesvářené rodiny

  13:13aktualizováno  13:13
Olomoucký krajský soud se začal zabývat případem úmyslného požáru, který v roce 2016 zničil halu s uskladněným textilem. Škody dosáhly čtyřiceti milionů korun. Dva muži nyní čelí obžalobě z přípravy obecného ohrožení. Podle žalobce čin prokazatelně plánovali, ale nepodařilo se prokázat, že ho opravdu sami uskutečnili.

Radim Král (vlevo) čelí u olomouckého krajského soudu společně s Mohamadem Chaitem (vpravo) obžalobě z přípravy obecného ohrožení kvůli požáru olomouckého velkoskladu textilu z června 2016. Škody dosáhly 40 milionů korun. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Zničení haly ohněm podle obžaloby naplánovali Radim Král a Mohamad Chaito. Hrozí jim osm až patnáct let vězení.

Chaitovi klade žalobce za vinu, že vymyslel plán zapálení, dopravu na místo i kudy se vyhnout bezpečnostním kamerám. O Královi zase tvrdí, že podle domluveného plánu měl požár založit pomocí motorové nafty v kanystru s hadicí od vysavače. Naftu by nalil do odvětrávacího ventilátoru, aby vše působilo jako technická závada. Za to mu Chaito podle spisu nabídl sto tisíc korun.

Král dopoledne u soudu odmítl vypovídat. „Vypovídat nebudu, ale pravda je, že mi to nabízel,“ řekl pouze.

Chaito pak během své obhajoby tvrdil, že nic neudělal a obvinění je snaha jeho rodiny o pomstu. V době požáru byl podle svých slov doma.

„Zapálil to ten, který z toho má benefity, já bych z toho nic neměl. Jsem nevinný, neměl jsem jediný důvod,“ řekl mimo jiné.

Případ se točí kolem znesvářené rodiny

Případ se totiž točí kolem libanonské rodiny podnikající s textilem. Zboží, které v halách shořelo, patřilo firmě Etcimex Chaitova strýce a bratrance. Po požáru získala pojistné plnění ve výši 13 milionů korun, celková škoda včetně zničených pronajatých hal však podle policie dosáhla zhruba čtyřiceti milionů.

Požár zničil sklad textilu

Chaito i Král pro firmu dříve pracovali, Chaito se však v roce 2013 osamostatnil a začal podnikat. Do nové firmy si přivedl i část bývalých zaměstnanců Etcimexu včetně Krále. Toho ale později propustil, údajně kvůli častému pití alkoholu.

„Pracoval na velkých strojích, hrozilo, že si ublíží,“ vysvětloval u soudu Chaito a dodal, že od Králova propuštění už se neviděli.

Soud má na středu a čtvrtek v programu výslech řady svědků. Jedním z nich byl i Chaitův bratranec. Ten vypověděl, že před požárem byl nalezen upravený kanystr s naftou, což ale považoval jen za výhrůžku a nevěřil, že by k zapálení haly opravdu došlo. Oznámil to nicméně policii.

„Řekli nám, že máme zadarmo naftu, a už to neřešili. Stěžoval jsem si na jejich postup,“ řekl muž. Dále uvedl, že po odchodu Chaita někdo firmě posprejoval reklamy a zmizel z ní trezor.

„Ty indicie vždy vedly k němu. Od klientů jsem slyšel, jak o nás mluví, byla to nenávist,“ doplnil.

Podobně mluvil i jeho otec, majitel firmy. „Přetáhl mi zaměstnance i odběratele. Dělal maximum, aby nás zničil,“ uvedl muž a dodal, že je stoprocentně přesvědčen, že požár zorganizoval Mohamad Chaito.

S požárem bojovala více než stovka hasičů i s těžkou technikou

K plamenům v hale sloužící ke skladování a třídění textilu, jejíž součástí byly také kancelářské prostory, vyrazili hasiči v sobotu 25. června 2016 krátce po půl jedné ráno.

Po příjezdu prvních jednotek se ukázalo, že požár už zcela zachvátil uskladněné balíky s textilem a u hašení se nakonec vystřídala více než stovka hasičů včetně těžké techniky ze záchranného útvaru v Hlučíně, která balíky rozhrabávala.

Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu až po téměř pěti hodinách a dalších několik hodin trvalo dohašování. Z budovy o ploše zhruba dvou tisíc metrů čtverečních nakonec mnoho nezbylo, protože se postupně propadly stropy a zřítily obvodové stěny.

Policisté nejprve požár vyšetřovali jako obecné ohrožení z nedbalosti, za který hrozí maximálně pětileté vězení. Později však případ překvalifikovali na základě výsledků odborných posudků, podle kterých sklad někdo zapálil úmyslně. V květnu 2017 pak případ odložili s tím, že se pachatele nepodařilo zjistit, později ho však znovu otevřeli.

Jak vypadal boj hasičů s požárem velkoskladu textilu:

Autoři: ,

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

Další z rubriky

Žena svěřila známé syna. Ta se při hlídání opila tak, že nezvládala chodit

Alkohol (ilustrační foto)

Své volby pro hlídání zřejmě zalitovala o víkendu žena z Přerovska, která svěřila syna známé. Ta totiž navzdory...

Přerované nechtěli utrácet a nosili si punč, pořadatel vánočních trhů končí

Odraz Velkého náměstí v Hradci Králové na vánočním stromku

Brněnská firma RK Invest už po dvou letech končí s organizováním vánočních trhů na náměstí TGM v Přerově. Tvrdí, že to...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

Najdete na iDNES.cz