Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Omezte postřiky jedovatým Roundupem, vyzývají lidé olomouckou radnici

  4:51
V Olomouci sílí odpor proti kontroverznímu herbicidu Roundup. Kritikům vadí, že přípravkem město hubí plevel na chodnících a v parcích i v době, kdy tudy chodí lidé. Omezení používání herbicidu budou řešit i radní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Je to paradoxní a navíc pravděpodobně zdraví značně škodlivá scéna z olomouckých ulic. Pracovník města stříká Roundupem plevel na chodníku, přičemž si obličej kryje rouškou. Těsně kolem něj přitom procházejí lidé, jejichž nos či ústa nechrání nic.

Stále více Olomoučanům rozstřikování herbicidu vadí. Vznikla už i petice a jiná skupina odpůrců sepsala otevřený dopis pro radní, vedení Technických služeb a Výstaviště Flora, jež s Roundupem pracují.

Jedná se o herbicid s účinnou látkou glyfosát, o němž část odborníku soudí, že je nebezpečný. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny ho před časem označila za pravděpodobně karcinogenní.

„Jde nám především o to, aby se na veřejných prostranstvích Roundup a podobně škodlivé herbicidy či pesticidy přestaly používat. Případně aby se jejich použití snížilo na co nejnižší možnou mez a aby městské společnosti zodpovědně zvážily každou jejich aplikaci,“ vypočítává jedna z autorek otevřeného dopisu Barbora Čermáková.

Některá krajská města už nebezpečný postřik omezila

Několik měst již používání Roundupu omezilo, například Brno či České Budějovice. Šetrnější způsob likvidace plevele hledají i v Hradci Králové.

„Věříme, že něco takového je možné i v Olomouci,“ říká Čermáková.

Do boje proti Roundupu se vložila i někdejší olomoucká zastupitelka Dominika Kovaříková. Používání herbicidu ve městě řeší dlouhodobě a teď sbírá podpisy pod petici. Také ona chce, aby se technické služby i Flora zřekly prostředků s glyfosátem.

„Také požadujeme, aby rada jednala se Správou železniční dopravní cesty, která je používá na postřik kolejí, jež vedou přes Olomouc,“ uvádí Kovaříková a popisuje, že byla sama svědkyní situace, jak pracovníci technických služeb během dne mezi lidmi Roundup rozstřikovali.

Cílem odpůrců je, aby město našlo méně škodlivý recept na to, aby chodníky či záhony v parcích nezarostly trávou.

„Je nám jasné, že taková změna nemůže přijít ze dne na den a že bude nutné například zainvestovat do nového technického vybavení či kvůli hubení plevele najmout více lidí. Ale je rozhodně nutné i v Olomouci debatu o omezení tohoto nebezpečného karcinogenu otevřít a začít v zájmu všech pracovat na změně,“ shrnula Čermáková.

Ve hře jsou stroje, které plevel ničí párou či UV zářením

V reakci na dopis jednala o herbicidu minulý týden dozorčí rada Výstaviště Flora. Její předseda Stanislav Flek (spOLečně) je také přesvědčený, že se používání Roundupu musí omezit. I on má informace, že se aplikuje i během dne.

Dozorčí rada proto dala vedení Flory za úkol otestovat stroje, jež chodníky a záhony zbavují plevele například pomocí páry, speciálních kartáčů či UV záření.

„Mám představu, že nejpozději příští rok bychom nějaké koupili na další sezonu,“ řekl Flek.

Téma Roundup se dostane na stůl také radním. Kromě autorů petice a dopisu jim ho tam posílá i Flek, tentokrát coby předseda komise životního prostředí.

„Vyzvali jsme radu, aby zaúkolovala městské společnosti, aby přišly s alternativními řešeními, jak aplikaci postřiků minimalizovat,“ doplňuje Flek.

Zcela bez herbicidů zatím účinně bojovat s plevelem nejde

Současně upozorňuje, že úplně herbicidy odepsat nepůjde. „Ostatní technologie ještě nejsou tak daleko, abychom je mohli ze sta procent nahradit. Pokud tedy chceme na chodnících stejný uživatelský komfort jako máme dnes,“ líčí.

V tom se shoduje se šéfem technických služeb Jiřím Frycem. „Zkoušíme pracovat i s horkou vodou, máme stroj s kartáči. Roundup je však nejúčinnější,“ srovnává Fryc.

Fakt, že ho jeho lidé někdy rozstřikují i ve chvíli, kdy jsou zaplněné ulice, Fryc vysvětluje tím, že se tak děje v jejich pracovní době. O tom, že by čas pro postřik vymezil brzy ráno či v noci, neuvažuje.

„Výjimečně to tak děláme. Ale nemůžeme z toho udělat pravidlo, protože přesně nevíme, jaké bude druhý den počasí a zda budou vhodné podmínky pro aplikaci. Jsme velká firma, musí to mít řád, což při postřiku znemožňuje operativu. Navíc od loňského roku máme i cedule, jimiž upozorňujeme, že právě na daném místě aplikujeme postřik,“ shrnul.

  • Nejčtenější

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

Nový sjezd a estakáda. Vytíženou Hanáckou dálnici zase zpomalí uzavírky

Na další uzavírky na vytížené D46 se v příštích dvou letech musí připravit motoristé. Stavbu bezpečného sjezdu v...

Soud na základě žalob ekologů zrušil územní rozhodnutí pro poslední úsek D1

Poslední úsek dálnice D1, jehož stavba má začít nejpozději příští rok na podzim, přišel o územní rozhodnutí. Stalo se...

Stavidla na řece zůstala zavřená, povodně u Brodku řeší policie

Brodek u Přerova v noci na čtvrtek zaplavila voda z řeky Olešnice a poničila desítky domů. Policie nyní prověřuje, zda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za brutální vraždu tříleté dcery potvrdil soud matce 19,5 roku vězení

Za brutální vraždu tříleté dcery si čtyřiadvacetiletá žena z Přerova definitivně odpyká 19,5 roku vězení. Rozhodl o tom...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Opravený Bezručův domek má vlastní turistickou známku s ještěrem

Opravený Bezručův domek v Kostelci na Hané na Prostějovsku získal svou vlastní turistickou známku. Je na ní vyobrazený...

Za brutální vraždu tříleté dcery potvrdil soud matce 19,5 roku vězení

Za brutální vraždu tříleté dcery si čtyřiadvacetiletá žena z Přerova definitivně odpyká 19,5 roku vězení. Rozhodl o tom...

Pro děti zdravotníků je ve školách Olomouckého kraje připraveno tisíc míst

Na hlídání dětí zdravotníků a dalších lidí pracujících v kritické infrastruktuře státu jsou vyčleněny základní školy na...

Kriminalista zneužil podle soudu pravomoci, mimo službu postaven nebyl

Policista Martin Polášek z okresní hospodářské kriminálky byl zatím nepravomocně odsouzen za zneužití pravomoci. MF...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...