Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Olomouc po sto letech znovu spatří relikviář s ostatky patronky města

  7:59
Jak vypadaly ostatky patronky Olomouce, svaté Pavlíny, v době baroka, kdy je mohli obdivovat obyvatelé města na oltáři v kapli olomouckého kostela Panny Marie Sněžné? Na tuto otázku dostanou po zhruba sto letech odpověď odborníci i veřejnost, kterým je ukáže nová výstava.
Farář olomoucké katedrály sv. Václava Ladislav Švirák před vnitřní části relikviáře svaté Pavlíny. Celý ho uvidí veřejnost na nové výstavě.

Farář olomoucké katedrály sv. Václava Ladislav Švirák před vnitřní části relikviáře svaté Pavlíny. Celý ho uvidí veřejnost na nové výstavě. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zrekonstruovaný relikviář s ostatky světice ve své původní barokní kráse představí Muzeum umění Olomouc ve spolupráci s Vlastivědným muzeem na výstavě Olomoucké baroko/Výtvarná kultura let 1620-1780. Velkolepý projekt odstartuje už druhého prosince.

Pátrání po originálních součástech barokního relikviáře přitom nebylo vůbec jednoduché, muzejníci jej doslova museli vystopovat v archivech a inventáři olomoucké svatováclavské katedrály. Relikviář svaté Pavlíny ve své vrcholně barokní podobě si tak lidé budou moci na výstavě znovu prohlédnout poprvé od roku 1914.

Ostatky svaté Pavlíny doputovaly do Olomouce roku 1623. O rok dříve totiž byly relikvie jako lebka, kosti a olejová lampička nalezeny v Pavlínině hrobě v Římě.

"Tehdejší papež Řehoř XV. jimi uctil generála Tovaryšstva Ježíšova Mutia Vitelleschiho, a ten je v roce 1623 daroval olomoucké jezuitské koleji," přiblížila cestu ostatků do Olomouce historička umění Muzea umění Olomouc Helena Zápalková.

Patronka údajně zbavila Olomouc morové nákazy

Ještě téhož roku podle ní světice prokázala svou zázračnou moc. "Olomouc sužovala morová epidemie, které mělo podlehnout na sedm tisíc lidí. V říjnu prošel městem prosebný průvod s ostatky svaté Pavlíny v naději, že vyslyší modlitby a vyprosí zažehnání moru," připomněla historii města Zápalková.

Kompletní sestava barokního relikviáře svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, i s luxusní vitrínou z počátku 18. století.

Kompletní sestava barokního relikviáře svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, i s luxusní vitrínou z počátku 18. století.

"Morová nákaza poté údajně skutečně náhle ustala a Pavlína byla 23. října 1623 slavnostně prohlášena patronkou města a spolupatronkou olomoucké katedrály," uvedla historička počátek Pavlíniny záštity nad Olomoucí.

Od té doby čekalo vzácné ostatky stěhování, ukrývání před švédskými vojsky v podzemí a poté restaurování. Nejstarší dochovaný relikviář v podobě proskleného centrálního chrámu se stříbrnou kupolí určený pro korunovanou lebku světice vznikl již v letech 1639 až 1640 v dílně olomouckého zlatníka Kryštofa Šimšického. Jeho dnešní podoba je však výsledkem hned několika úprav.

Lebka svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, kterou představí ve zrekonstruovaném relikviáři Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.

Lebka svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, která je v relikviáři umístěna.

"První z nich se váže k době švédské okupace města v letech 1642 až 1650. V obavě před drancováním byl totiž relikviář zakopán v jezuitské koleji, a když jej po odchodu Švédů vyzvedli, dřevěné i stříbrné části relikviáře byly pohřbením natolik zničené, že schránka musela být v roce 1652 kompletně rekonstruovaná," vypráví o pohnutém osudu relikviáře Zápalková.

Ostatky se stěhovaly do kostela a z něj zase do katedrály

V první čtvrtině osmnáctého století pak byly další ostatky světice uloženy do dvou dřevěných a stříbrem zdobených truhlic a pro celou sestavu následně řezbáři vytvořili luxusní, bohatě řezbářsky vybavenou vitrínu, v níž byly relikvie uctívány v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné na oltáři v kapli svaté Pavlíny. Z jezuitského kostela pak ostatky roku 1786 putovaly do olomoucké svatováclavské katedrály.

Relikviář svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, který představí ve zrekonstruované podobě Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.Farář olomoucké katedrály sv. Václava Ladislav Švirák ukládá ostatky sv. Pavlíny do zrekonstruovaného relikviáře, který představí Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.

Farář olomoucké katedrály sv. Václava Ladislav Švirák ukládá ostatky sv. Pavlíny do vnitřní části zrekonstruovaného relikviáře.

"Olomoucká jezuitská kolej byla tehdy z nařízení císaře Josefa II. zrušena a kostel byl předán do vojenské správy," nastiňuje důvody stěhování historička umění.

A právě při příležitosti stěhování ostatků z kostela Panny Marie Sněžné do olomoucké svatováclavské katedrály vznikl důkladný popis nejen všech předávaných relikvií, ale také jejich schránek, výzdoby i darů, který dnes muzejníkům pomohl udělat si bližší představu nejen o barokní podobě nejstaršího relikviáře, ale také rekonstruovat celou původní sestavu.

Relikviář svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, který představí ve zrekonstruované podobě Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.Relikviář svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, který představí ve zrekonstruované podobě Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.

Vnitřní část relikviáře svaté Pavlíny. Celou jeho zrekonstruovanou podobu představí veřejnosti Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.

"Nebýt tohoto pečlivého soupisu nemohli bychom o rekonstrukci barokní podoby relikviářů na naší výstavě vůbec uvažovat," upozornila Zápalková. V roce 1914 totiž došlo k rozdělení vrcholně barokní sestavy relikviářů, kdy část byla umístěna v presbytáři katedrály v nově vybudovaných prosklených vitrínách a velká vyřezávaná barokní skříň skončila v depozitáři.

"Dnes je zřejmé, že některé části výzdoby, většina darů a také olejová lampička dovezená v sedmnáctém století z římských katakomb se nedochovaly vůbec. Kromě těchto drobností ale bude relikviář sv. Pavlíny na výstavě v Olomouci poprvé od roku 1914 kompletní," zdůraznila historička, která zároveň doufá, že se podaří co nejvíce přiblížit skutečnosti. "Ale není to snadné, pamětníci z té doby už nejsou."

Relikviář svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, který představí ve zrekonstruované podobě Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.

  • Nejčtenější

Policie dopadla cizince, který před Andrův stadion nastražil prasečí hlavy

13. dubna 2024  18:01,  aktualizováno  15.4 11:10

Vandala, který v sobotu 13. dubna ráno polepil Andrův stadion v Olomouci plakáty proti vedení a...

„Ten váš krokodýl je jako živý.“ Dundee se stal celebritou, krmí ho celá vesnice

15. dubna 2024  5:45

Nový seriál iDNES Můj mazel představuje netradiční chovatele a jejich miláčky v Olomouckém kraji....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Olomouci uvedli do funkce nového arcibiskupa. Obřadu přihlížely tisíce lidí

13. dubna 2024  10:11,  aktualizováno  10:54

V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jozef Nuzík se ujal úřadu. Na bohoslužbu v...

Lidé dojíždějící do Olomouce ušetří, už si nemusí automaticky platit MHD

14. dubna 2024  7:57

Do systému integrované dopravy Olomouckého kraje přibyla nedávno technická zóna s číslem 710....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bitva o střední školy se blíží, nejžádanější jsou gymnázia. Rozhodne i taktika

9. dubna 2024  5:44

O vybrané obory na středních školách bude boj, hlásí se na ně stovky zájemců. Které z nich patří v...

Teplé počasí pustilo stádo oryxů do výběhů rychleji, mláďata si zadivočila

16. dubna 2024  13:12

Olomoucká zoo na Svatém Kopečku patří k nejúspěšnějším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě a...

Tvarůžkový král na olomouckém festivalu vyhrál se syrečkovým dipem k bramboráku

16. dubna 2024  11:04

Víkendová Olomouc se již posedmé proměnila ve tvarůžkové království a akce to byla rekordní nejen...

Místo jízdního řádu cesta na objednávku. Veřejná doprava po vsích chystá revoluci

16. dubna 2024  5:31

Dostat se k lékaři veřejnou dopravou i v době, kdy podle jízdního řádu žádný linkový autobus...

Zabijačku jako rituál oželíme, usmál se Saňák. Ze Sigmy cítil sepnutí

15. dubna 2024  17:30

Podruhé fotbalisty Olomouce dovedl k vítězství. Trenér Jiří Saňák si po domácí výhře 1:0 nad...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...