Vůbec nevím, co je nemoc, říká otužilec. Naplno se zoceluje až v důchodu

  18:10aktualizováno  18:10
Kdyby si Jaroslav Machulka každé ráno nedal aspoň studenou sprchu, nebyl by to on. Otužování k jeho životu patří stejně jako kolo, které od podzimu do jara denně využívá k tomu, aby se z olomouckého sídliště Povel dopravil za město na přírodní jezera Poděbrady.

Díky vytrvalosti dvaasedmdesátiletého seniora mají i ostatní olomoučtí otužilci denně v ledu vysekaný malý „bazén“, do něhož se mohou ponořit.

„Takhle jsem blbnul už jako kluk, ale to jenom sem tam. Pravidelně jsem se začal otužovat, až když jsem odešel do důchodu,“ říká Machulka, zatímco svléká všechny svršky. Ve sněhu stojí zcela bosý.

„V práci se mi vždycky divili, ale já byl schopný vykládat na dráze vagony v minus patnácti stupních jen v košili s krátkým rukávem,“ usmívá se. Pak z nosiče na kole vytáhne sekeru a míří do vody.

Je trochu zklamaný, vrstva ledu není dost silná, spíš než na sekání to dnes vypadá na rozbíjení. Jen v plavkách si to proto namíří ke keřům na břehu a přitáhne k vodě silnou větev.

Krusta na hladině se pod ní tříští na kousky jen první asi dva metry. Pak už musí Jaroslav Machulka použít i oblíbenou sekyru. Zhruba deset minut s ní vysekává v ledu pláty, které odhazuje do stran. Jak postupuje, jeho tělo postupně mizí ve vodě.

„Kvůli potížím s páteří toho moc nenaplavu, ve vodě spíš stojím, proto je mi milejší, když se tu můžu bavit sekáním ledu,“ vysvětluje. Když pak vystupuje z vody, září spokojeností.

Zimní koupání na jezeře

„Zima je mi jenom na ruce, měl jsem je spálené, proto jsou citlivé, ale pokud jde o tělo, je mi báječně. V ledové vodě si tělo najednou uvědomí, že je to o přežití, takže když pak člověk vyleze, je mu krásně teplo,“ popisuje Machulka, zatímco se otírá ručníkem.

Dnes zcela výjimečně, obvykle sedí na břehu na plachtě, kterou si vozí s sebou, a čeká, až tělo oschne samo.

Olomoucký otužilec podle svých slov neví, co to je být nemocný. „Doma všichni kašlou, ale to já neznám. Kdyby mi občas nezaskočilo, tak ani nevím, co to je zakašlat,“ říká s humorem.

Je to dobré na psychiku a taky „cévní“ gymnastika

Na jezeře za ním se mezitím začínají míhat první bruslaři. I on plánuje, že si zítra po koupeli zabruslí. Je sportovec každým coulem. Na kole i ve svém věku urazí za rok asi osm tisíc kilometrů.

Jak se blíží poledne, přibývají u jezera další otužilci. Mezi nimi i Michal Neruda, student fakulty tělesné kultury.

„Otužování můžu doporučit. Je to dobré na psychiku, je to taky ‚cévní gymnastika‘, takže dobrá na srdce, člověk se pak cítí výborně,“ říká.

V porovnání s Jaroslavem Machulkou je ale zelenáč, což sám ví. „Je to borec, obdivuji ho,“ vysekne staršímu kolegovi poklonu.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

S policií jsem byl domluvený, napadl zvukař u soudu zásah při mítinku Zemana

Pražský městský soud se začal zabývat žalobou zvukaře Jaroslava Hensla, kterého v listopadu 2017 zadržela policie kvůli...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Beznadějné vyhlídky: smrtelná diagnóza, sama s dítětem. I to řeší socioložka

Byly to nejnáročnější rozhovory, které Lenka Slepičková ve své vědecké kariéře dosud vedla. Zajímalo ji, jak umírající...

S policií jsem byl domluvený, napadl zvukař u soudu zásah při mítinku Zemana

Pražský městský soud se začal zabývat žalobou zvukaře Jaroslava Hensla, kterého v listopadu 2017 zadržela policie kvůli...

Po Olomouci cílí na divoce odstavené kamiony i Šumperk, nabízí alternativu

Další město v Olomouckém kraji zasáhlo proti řidičům kamionů, kteří mění na improvizovaná odpočívadla plochy, jež k...

V Kojetíně vznikne průmyslový park za miliardu, budou v něm sklady i výroba

Za zázrak považuje vedení radnice v Kojetíně na Přerovsku investici, kterou soukromá firma plánuje na okraji města. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz