Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Cesta s alejí na Svatý Kopeček u Olomouce je v ohrožení, přetne ji obchvat

  4:56aktualizováno  4:56
Zhruba 300 let slouží poutníkům i dalším návštěvníkům Svatého Kopečka cesta z Olomouce lemovaná historickou alejí, která vede přímo k bazilice. V nejbližších letech ji ale přetne řadou Olomoučanů toužebně vyhlížený čtyřproudý obchvat. Jako řešení otázky, jak staletou trasu zachovat, navrhuje opozice most.

Pohled na poutní cestu lemovanou historickou alejí, která vede z Olomouce k bazilice na Svatém Kopečku. | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

Takzvaná východní tangenta je letitým snem olomouckých částí na okraji města. Obchvat je má zbavit kolon a aut, která tudy projíždí při cestě mezi Přerovem a Šternberkem. Stavba tangenty se ale už několikrát odsouvala.

Plánovaná trasa východního obchvatu Olomouce, takzvané východní tangenty.

Plánovaná trasa východní tangenty.

Zatím posledními termíny byly roky 2019 pro nástup dělníků a 2022, kdy by na ni už vjeli řidiči. Už je to jinak, ředitelství silnic a dálnic teprve nyní usiluje o razítko po posouzení vlivu stavby na životní prostředí.

„Proces EIA jsme zahájili vloni, poté ale vstoupila v platnost novela zákona. Musíme vše doplnit, letos budeme o kladné stanovisko žádat znovu. Posune se to minimálně o rok či rok a půl,“ popisuje šéf olomoucké krajské správy ŘSD Martin Smolka.

I když není jasné, kdy se bude tangenta stavět, je jisté, že přetne historickou spojnici Olomouce a Svatého Kopečka. Opoziční hnutí ProOlomouc během představení lídra pro říjnové komunální volby – bude jím předseda Tomáš Pejpek – současně oznámilo start sběru podpisů pod petici za zachování tohoto spojení. Pejpek připouští, že načasování souvisí s blížícími se volbami.

„Snažíme se využít, že v předvolebním období budou politici citlivější na hlas veřejnosti. Nechceme tu petici využít pro hnutí ProOlomouc,“ říká.

Podjezd ŘSD odmítá, stál by půl miliardy

O tangentou přerušené staleté silnici se však hovořilo i dříve. Někteří Olomoučané se ozvali kvůli obavám, že tangenta poutní cestu úplně zaslepí. Jeden čas se dokonce uvažovalo o podjezdu, díky němuž by cesta k bazilice zůstala otevřená. Ten se však stavět nebude.

Fotogalerie

„Podjezd není ekonomicky přijatelný. Tangenta tudy musí vést co nejníž, současně je tu vysoká hladina podzemní vody. Podjezd by tak musel jít velice hluboko, stál by zhruba půl miliardy,“ vysvětluje Smolka.

Nynější plány proto počítají s tím, že z olomoucké čtvrti Bělidla povede od křižovatky Na Pile k přetnuté cestě podél obchvatu úplně nová silnice. Auta se z ní navíc přes novou mimoúrovňovou křižovatku dostanou i na tangentu.

„Pracujeme s touto variantou, odpovídá územnímu plánu. Nové propojení z Bělidel na Kopeček je zhruba o 600 metrů delší, ale nejsou na něm žádné světelné křižovatky. Z časového hlediska to v podstatě neznamená žádnou změnu,“ srovnává šéf olomouckého ŘSD. Zdůrazňuje zároveň, že historická silnice nemá být přerušená úplně.

„Bude tam lávka pro pěší a cyklisty, aby se zachoval význam poutní cesty,“ dodává. O kus dál budou mít možnost se přes tangentu díky menšímu nadjezdu dostat i zemědělské stroje.

Místní mají obavy, že lidé budou jezdit rychlejší cestou

Politikům z ProOlomouc se to ale nezamlouvá. „Auta, autobusy i zemědělská technika mají jezdit nelogickými oklikami. Přerušení cesty odřízne Chválkovice, zkomplikuje autobusovou dopravu a dopravně přitíží Droždínu. Hrozí, že lidé z okolí Kopečka budou do města jezdit rychlejší cestou kolem Bystrovan a Lipenskou ulicí,“ píší v petici.

Obavy místních potvrzuje předseda droždínské komise městské části Rostislav Hainc.

„Droždínu to může způsobit velké problémy, když lidé nebudou chtít jezdit novou trasou,“ míní.

Smolka souhlasí s tím, že se doprava v okolí tangenty změní.

„Jsou to ale obavy, které nejsou ničím podložené. Vše je určitě řešitelné. Máme nejrůznější možnosti, jak vše přesně propočítat. Případně je možné změnit nastavení semaforů či přednosti v jízdě. Teď se ale bojíme něčeho, co možná přijde a možná ne,“ podotýká.

Myšlenkou mostu už se ŘSD zabývá, zatím s ním ale nepočítá

Pejpek připouští, že se neopírá o žádnou expertní analýzu, ale vychází ze zkušeností obyvatel daných městských částí. ProOlomouc chce každopádně peticí dotlačit město k založení pracovní skupiny, která by od srpna hledala způsob, jak spojení Chválkovic a Kopečka zachovat.

Jako logické řešení hnutí zmiňuje silniční most, jenž by se v trase staleté cesty klenul nad tangentou. Magistrát má podle hnutí prověřit, zda tu může stát, a zpracovat studii. O mostu se už přitom hovoří i na ŘSD, byť v aktuálně platných výkresech není.

„Ve spolupráci s městem řešíme i tuto variantu. Připravujeme nějaké technické řešení,“ uvádí Smolka.

Nic to však nemění na plánu postavit silnici z Bělidel. „Ta bude stoprocentně. Pokud vznikne most, bude se řešit jako samostatná stavba. Kdybychom měnili celý projekt, vrátili bychom se na začátek, vše by se výrazně zdrželo,“ varuje Smolka.

Prověřování možnosti vybudovat most zmiňuje i náměstek primátora Aleš Jakubec, který ví i o petici. „Až přijde, budeme ji řešit,“ komentoval ji.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

V zavřené hospodě popíjeli lidé. Můžeme, jsme příbuzní, tvrdili policistům

Další případ porušení současných ochranných opatření proti šíření koronaviru řeší policisté z Olomouce. V jedné z...

Izolace Litovelska a Uničovska kvůli rozšíření koronaviru od půlnoci skončí

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje k nedělní půlnoci ruší uzavření oblasti Litovle, Uničova a dalších 19 obcí...

Sadílek: Rád jsem pomohl, z přístupu Nizozemců je mi smutno. Ligu zrušte

Dobrosrdečným činem překvapil a potěšil. Sám říká, že z pomoci potřebným má větší radost než třeba z nákupu luxusních...

Fotbalista Sadílek věnoval na boj s koronavirem půl milionu korun

Fotbalista Michal Sadílek přispěje na boj s pandemií nového koronaviru půlmilionem korun. Český reprezentant do 21 let,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocnici v Prostějově po deseti dnech opustil osmý vyléčený

Z prostějovské nemocnice lékaři propustili druhého pacienta v Olomouckém kraji a osmého v rámci celého Česka, který se...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Zloděj ukradením zajíce s kraslicemi naštval Mohelnici, je na něj i odměna

Vlnu nevole vyvolal mezi obyvateli Mohelnice na Šumpersku čin neznámého zloděje, který z tamního náměstí ukradl...

Dítě spadlo v Šumperku do pětimetrové studny, vyvázlo s lehkými zraněními

K záchraně malého dítěte, které spadlo do několik metrů hluboké studny, vyjížděli hasiči a posléze také posádka...

S 3D tiskárnami mohou lidé pomáhat z obýváku, říká tiskař ochranných štítů

Martin Šavel je povoláním grafický designér na volné noze, který měl doma 3D tiskárnu především pro zábavu. Nyní...

VIDEO: Před koronavirem hasiče chrání i lepicí páska a dvoje rukavice

Jak náročné je navléknout se do ochranných obleků a pečlivě je utěsnit, ukázali prostějovští hasiči. Natočili video o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Influencer olizoval toaletu v rámci koronavirové výzvy. Nyní má COVID-19

V době šíření koronaviru obletěla svět sociálních médií nesmyslná výzva, která vybízí k tomu, aby lidé olízli sedátko...