Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Zašlá sláva i naděje zchátralého paláce. Majitel slíbil obnovu Národního domu

  12:53aktualizováno  13:30
Slavná éra olomouckého Národního domu už je dnes jen vzpomínkou, spojený je přitom se jmény jako T. G. Masaryk, Antonín Dvořák či Mikoláš Aleš. Už desítky let však ohromná stavba z konce 19. století v centru města chátrala, současný majitel slibuje velkou obnovu.

Současný stav olomouckého Národního domu. (konec roku 2019) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Olomoucký Národní dům znal i T. G. Masaryk, rozlehlý palác býval chloubou města. Zasloužili se o něj třeba světoznámý skladatel Antonín Dvořák či malíř Mikoláš Aleš, sto let zde fungovala kavárna a hotel, zdejší sál hostil nespočet akcí, právě tady pak místní politici vyhlásili vznik Československa.

Poslední desítky let ale významná budova připomíná spíš zakletý zámek. V přízemí se střídají nájemníci, zbývající patra jsou prázdná, vše dlouho chátralo.

Současný majitel má však velké plány. Národní dům opravuje, v roce 2021 v něm chce otevřít čtyřhvězdičkový hotel a restauraci.

Hozená (a nezvednutá) rukavice

Naposledy se o Národním domě mluvilo na červnovém zastupitelstvu. Na jeho význam a fakt, že neslouží svému účelu, politiky upozornil někdejší profesor Slovanského gymnázia Jan Jelínek.

Národní dům včera a dnes

Sám před lety coby člen občanského sdružení sledoval a kritizoval privatizaci městských bytů a také převod Národního domu. Současné vedení města vyzval, aby se přičinilo o jeho oživení.

„Vážení zastupitelé, někteří z vás jsou pokračovatelé tradičních stran, jejichž rozhodnutími se národní památka stala nefunkční troskou a je tedy vaší morální povinností provést nápravu,“ vyzval politiky Jelínek.

Ze sálu se ozval potlesk, na což primátor Miroslav Žbánek (ANO) reagoval: „Byla tady hozena rukavice do zastupitelstva. Věřím, že se najde někdo, kdo ji zvedne a tématem se bude ochoten zabývat. Zejména ti, co srdnatě tleskali, v tom zřejmě najdou příležitost, jak hledat obnovu a vrátit slávu našemu Národnímu domu.“

Jelínek však s primátorovou stručnou reakcí příliš spokojený není. „Nepochopil, že je tato rukavice určena ke zvednutí jemu a současným zastupitelům,“ podotkl.

V první řadě však jakékoliv aktivitě města brání fakt, že mu Národní dům nepatří. A podle Žbánka je i s ohledem na rozpočet vyloučené, že by se na tom něco změnilo.

„Město určitě v této chvíli objekty, které primárně nevyužije pro své účely, kupovat nebude,“ uvedl Žbánek.

Český klenot v německém městě

Národní dům stojí od roku 1888. Za Rakousko-Uherska jej v tehdy převážně německé Olomouci vybudovali Češi, aby měli zázemí pro své spolky i společenský život. Ambiciózní plán podpořila řada osobností, mimo jiné i „vůdce národa“ František Rieger či skladatel Antonín Dvořák. Ten v Praze uspořádal koncert, jehož výtěžek šel na stavbu Národního domu, umělec sem později i přijel.

Stavba začala v roce 1887 a muselo jí ustoupit pět domů. „Materiálově i finančně ji podporovaly i okolní vesnice. Hrubou stavbu ve stylu italské novorenesance se podařilo dokončit za čtyři měsíce,“ popisuje Jelínek.

Už od prvních měsíců roku 1888 Národní dům naplno sloužil Čechům. Jednou z prvních akcí byl velký ples, kvůli němuž sem přijel i slavný malíř Mikoláš Aleš, který pro bál vytvořil obdivuhodné dekorace.

Konec 19. a podstatná část 20. století vůbec patří ke zlaté éře Národního domu, v přízemí byla oblíbená kavárna a restaurace, v dalších patrech fungoval hotel, zázemí zde měla řada spolků. Celé generace chodily na plesy do zdejšího sálu.

Ještě za Rakousko-Uherska tady nocoval a přednášel i T. G. Masaryk, v říjnu 1918 pak čeští vlastenci z rohového balkonu oznámili tisícům lidí zrození Československa.

I za minulého režimu patřil Národní dům mezi luxusní podniky a centra společenského života, v hotelu spalo několik prezidentů a dalších významných osobností.

V divokých 90. letech ale postupně upadal. „V roce 2005 byla zrušena restaurace i kavárna, na jejich místě byla vietnamská tržnice. Nějakou dobu fungoval Národní dům jako ubytovna,“ vzpomíná Jelínek.

Svého prokletí se dům ani později nezbavil. V roce 2010 se do přízemí na necelé dva roky vrátila kavárna, zavřela kvůli nízkým tržbám.

Fungovala tu i pobočka banky, po čase se přestěhovala jinam. Od loňska jenna jejím místě opět otevřená kavárna. Vedle je pobočka další banky, ale i ta příští rok v lednu odchází.

Znovu otevřu hotel, slibuje podnikatel

Majitel budovy, podnikatel Karel Kubík, slibuje, že místo banky bude restaurace. Palác kompletně opravuje. Dvorní trakt je už téměř hotový, stejně tak střecha a komíny. V celé budově jsou nová okna a sítě.

„První i druhé patro už máme opravené, příští rok plánujeme spustit rekonstrukci třetího, čtvrtého a pátého patra, kde jsou pokoje a slavnostní sál. Pokud se nic nezkomplikuje, což u obnovy tak velké budovy nikdy nemůžete vyloučit, budou pokoje i sál hotové v roce 2021,“ řekl MF DNES Kubík.

Na příští rok plánuje obnovu venkovní fasády v ulicích 8. května a Slovenská. „Zachováme její zdobení. Vše je projednané s památkáři, máme platné stavební povolení,“ říká podnikatel.

Pokud vše půjde dobře, chce v roce 2021 v Národním domě znovu otevřít hotel a také restauraci. „Vybavení kuchyně už máme nakoupené, hotel bude mít 90 pokojů. Uvnitř zachováme veškerou historickou štukovou výzdobu,“ slibuje majitel.

  • Nejčtenější

Dívka tajně odjela, rodina obvinila muže z vedlejší obce, že ji snědl

Vyhrocený konflikt se odehrál na Prostějovsku, kde rodina začala postrádat šestnáctiletou dceru. Její příbuzní došli k...

Firma dostala pokutu za ochromení lázeňských pramenů, sanaci vrtů odmítá

Desítky tisíc korun musí zaplatit olomoucká firma, která před dvěma lety ve Skalce na Prostějovsku při průzkumných...

ČD nevyjely se slíbenými moderními vlaky, Olomoucký kraj bude žádat slevu

Hejtmanství chystá úpravu smluv s Českými drahami, neboť dopravce doposud nenasadil slíbené moderní soupravy Stadler v...

Premium

Dotované sportovní centrum bosse Černoška prodělává, půjčuje si na mzdy

Projekt sportovního bosse Miroslava Černoška, převážně z dotací vybudované prostějovské Národní sportovní centrum, je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

(Ne)vítej zpátky, Venco. Pilařův návrat do áčka Olomouce provází mlčení

Fotbalistům Olomouce skončil dopolední trénink. Na umělé trávě na okraji města v Řepčíně zůstali už jen záložník Václav...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Opravy za čtyři miliardy zrychlí u Přerova celostátní i regionální vlaky

Zrychlení vlaků mezi Prahou a Ostravou i severní a jižní Moravou přinese další etapa velké rekonstrukce a modernizace...

Premium

Rozesmáli jsme i anglickou královnu, vzpomíná olympijský trenér šermu Földes

Nejdřív trénoval v Československu šerm, pak přivedl britské moderní pětibojaře k olympijskému zlatu. Díky tomu se...

Srnky se propadly ledem a uvázly na rybnících, hasiči se k nim prosekali

Srnku, pod kterou se na rybníce probořil tenký led, zachraňovali hasiči na Přerovsku. Podobný zásah pak absolvovali...

Vysoké ceny stoply plán na stavbu luxusní čtvrti, developer vrací zálohy

Vysokými cenami přehřátý trh s nemovitostmi v Olomouci si vybral první „oběť“, developeři kolem podnikatele Richarda...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.

Najdete na iDNES.cz