Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Herci Moravského divadla oslaví sto let své scény kočováním po kraji

  12:05
Olomoučtí herci v rolích kočovných divadelníků, prozatímní letní scéna v městském parku nebo opera Rusalka jako žánrový debut známého filmového režiséra Jiřího Stracha. To jsou jen některé z taháků, kterými si letos Moravské divadlo připomene sté výročí od vzniku stálé české divadelní scény v Olomouci.

Jedním z představení, s nímž budou olomoučtí herci kočovat k výročí sta let vzniku stálé české scény v Olomouci, je adaptace filmového muzikálu Starci na chmelu, které má Moravské divadlo v repertoáru od loňského ledna. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Vznik stabilního olomouckého divadla, na jehož scéně se mluvilo česky, se datuje k září 1920. Čeští divadelníci tehdy slavnostní premiérou Smetanovy Libuše v dnešní budově Moravského divadla Olomouc (MDO) na Horním náměstí navázali na devadesát let starou historii Königliches städtisches Theater.

Tradice českého divadla v Olomouci je však mnohem starší a i to členové současných souborů MDO během letošních oslav připomenou. Stejně jako jejich předchůdci před víc než stovkou let budou za svými diváky kočovat.

„Chceme tak zrekapitulovat osudy našich kolegů před rokem 1920, kdy herci putovali nejen po Olomouci, ale po celé zemi. Od června do září budeme i my kočovat po kraji,“ řekl ředitel MDO David Gerneš.

Jedno z kočovných představení divadlo plánuje v červnu uvést v hanušovickém pivovaru, kde představí dva tituly spojené s pivem – muzikál Starci na chmelu a činohru Postřižiny.

„Pokud se vše podaří podle plánů, bude vypraven i speciální historický vlak z Olomouce, aby si to diváci mohli užít se vší parádou,“ dodal Gerneš.

Divadlo přemluvilo na Zánik samoty Berhof Miroslava Krobota

Stejně jako se někdejší čeští herci nakonec dočkali stálé scény, i ti současní letos v srpnu symbolicky zakotví na prozatímní scéně, která vyroste na Výstavišti Flora. Hostit bude nejen umělecké soubory Moravského divadla, ale i ty mimoolomoucké.

„Pozveme kolegy, kteří dříve prošli naší scénou a nyní jsou rozeseti po celé naší republice. Diváci se s největší pravděpodobností budou moci těšit na Městská divadla pražská či Divadlo Bolka Polívky,“ prozradil ředitel.

Stému výročí českého divadla v Olomouci bude věnovaná i letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc. Oslavy pak vyvrcholí na začátku září slavnostním galavečerem v budově MDO.

Na jubilejní sezonu pozvalo vedení divadla k hostování tři výrazné osobnosti české divadelní a filmové režie. Hned prvního premiérového představení, činoherní adaptace knihy Vladimíra Körnera Zánik samoty Berhof, se ujme umělecký šéf Dejvického divadla Miroslav Krobot. I když to zpočátku na spolupráci s tímto oceňovaným režisérem nevypadalo.

„Víme, že pánové Körner a Krobot se vzájemně dobře znají, a měli jsme za to, že tahle látka by pana Krobota mohla zajímat. Zkusili jsme mu režii u nás nabídnout. Setkání s ním bylo velmi příjemné a zajímavé, akorát nám sdělil, že už divadlo režírovat nechce, protože vše, co na divadle toužil udělat, už zinscenoval,“ popsal umělecký šéf činohry Moravského divadla Roman Vencl.

Krobot si ale nakonec vzal týden na rozmyšlenou a pak nabídku přijal. „Pro náš soubor bude spolupráce s ním mimořádným tvůrčím zážitkem, a byť půjde o první premiérový titul, bude to i jeden z vrcholů jubilejní sté sezony,“ těší se Vencl.

Strach bude režírovat Rusalku, balet uvede poctu Krylovi

Velkým překvapením je angažmá Jiřího Stracha, který s operním souborem nastuduje Rusalku Antonína Dvořáka. Známý televizní a filmový režisér si operní režii zkusí vůbec poprvé.

„Mám velmi rád jeho pohádkové filmy, které jsou do detailů promyšlené a hlavně jsou inteligentní. Oslovil jsem jej přes sociální síť a poté jsme se setkali osobně. V dobrém slova smyslu mě šokoval svou skromností, pozitivitou a nadšením pro věc,“ líčil umělecký šéf opery a operety Miloslav Oswald.

Michal Štípa, který vede baletní soubor, si zase pozval ke spolupráci svého někdejšího šéfa z Národního divadla Petra Zusku, který v Olomouci uvede Sólo pro tři, baletní poctu Jacquesu Brelovi, Vladimiru Vysockému a Karlu Krylovi.

Už dnes je známý i další premiérový titul jubilejní sezony. Bude jím Gogolova komedie Revizor, která měla premiéru i v roce 1920. Inscenaci si vybrali sami diváci v anketě, v níž volili ze tří historických představení. Revizor zvítězil s velkým náskokem před Shakespearovým Králem Learem a Ibsenovým dramatem Heda Gablerová.

Kromě velkých událostí budou stou divadelní sezonu doprovázet i menší akce. Už příští neděli 19. ledna připravuje divadlo den otevřených dveří, který návštěvníkům nabídne bezplatnou exkurzi do zkušeben orchestru či sboru, hereckých šaten nebo třeba vlásenkárny.

Vedení divadla chce letos také nechat zrestaurovat a vrátit na jeviště historickou slavnostní oponu, která je údajně největším ručně tkaným gobelínem na světě. Plánuje rovněž nechat nasvítit průčelí divadelní budovy.

„Chceme, aby všichni věděli, kde divadlo sídlí, a aby každý večer svítilo v centru jako kulturní maják,“ doplnil ředitel Gerneš.

  • Nejčtenější

Při výbuchu v újezdu Libavá zemřel voják, dalších osm lidí je zraněných

17. června 2024  12:12,  aktualizováno  17:15

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá před polednem vybuchla blíže neurčená munice. Zemřel při...

Pět agresorů napadlo na prostějovském magistrátu dvě ženy, hrozili jim i smrtí

21. června 2024  9:13,  aktualizováno 

Prostějovská policie vyšetřuje od čtvrtečního odpoledne napadení dvou žen v budově tamního...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nesnesitelný hluk, stěžují si obce pod sedlem na motorkáře. Přijdou radary

21. června 2024  5:48

Motorkářská sezona začala a obyvatelé i chataři v okolí Červenohorského sedla opět přicházejí o...

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Prostějovsku se srazila dvě osobní auta, zemřel osmnáctiletý řidič

22. června 2024  18:42

Osmnáctiletý řidič nepřežil v sobotu v dopoledních hodinách nehodu dvou osobních aut. Zemřel při...

Nový pavilon za 325 milionů v Olomouci zajistí onkologickou léčbu šitou na míru

24. června 2024  16:02

Pacientům s rakovinou nejen z Olomouckého kraje, ale i z širokého okolí, bude brzy sloužit moderní...

Olomouc přivedla odborníka na Nigerijce. Ladil hráče pro Spartu i Slavii

24. června 2024  12:33

Fotbalový životopis 49letého Miloslava Brožka nabízí mnoho zajímavých položek. Jako skaut fungoval...

Povodeň před patnácti lety vzala život třem lidem včetně velitele hasičů

24. června 2024  11:58

Přes patnáct set zaplavených objektů, osm set domácností pod vodou, zničené mosty, lávky i studny...

Garážový dům má zabrat trávník a stromy, jeho stavba rozděluje Prostějovany

24. června 2024  4:51

Prostějov se stejně jako řada dalších velkých českých měst potýká s nedostatkem parkovacích míst....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...