Olomouc čeká revoluce ve vedení městských firem, strany už si je rozdělily

  4:55aktualizováno  4:55
Olomoucké městské firmy čekají velké změny. Nová koalice je hájí větší kontrolou nad penězi, které město do firem vkládá, či jejich „odpolitizováním“. Stranické nominanty mají v představenstvech akciových společností, které ze sta procent vlastní město, nahradit manažeři. Ty ovšem budou dosazovat opět politici.

Lídři stran, které utvořily po komunálních volbách v říjnu 2018 vládnoucí koalici na olomoucké radnici - zleva Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL), Miroslav Žbánek (ANO), Martin Major (ODS) a Stanislav Flek (spOLečně). | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Chystané změny, které se týkají například Výstaviště Flora, dopravního podniku, technických služeb, městských lesů anebo akvaparku, prosazoval lídr ANO a nyní primátor Miroslav Žbánek už při jednáních o koalici.

MF DNES má k dispozici dokument, který kvůli změnám v akciovkách sepsal radní Milan Feranec z ANO a náměstek primátora Martin Major z ODS. A také ověřené informace, jak si vládnoucí partaje rozdělily posty v čele firem.

Jejich vnitřní struktura by se podle plánů koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně měla změnit příští rok na jaře. Do firem, v nichž je město jediným akcionářem, chce zjednodušeně řečeno zavést německý model řízení.

Cílem je snížit počet lidí ve vedení a představenstva mají navíc nově být apolitická. Dnes v nich sedí dosazení politici, které vystřídá vždy ředitel a jeho náměstci coby zástupci managementu každé firmy.

Čistě teoreticky se tím politický vliv na řízení společností skutečně sníží. Dnes totiž sedí zástupci povětšinou vládnoucích stran nejen v dozorčích radách, ale i v představenstvech. Ta by měla být v německém modelu apolitická. Jenže oproti dnešku budou členy představenstev volit a také odvolávat místo valných hromad přímo dozorčí rady. A ty budou politiků stále plné.

Kontrola apolitického managementu je potřeba, říká primátor

Hlavní iniciátor plánu Žbánek zároveň připouští, že některá rozhodnutí apolitického představenstva budou podléhat kontrole, spolurozhodování, či dokonce předchozímu souhlasu politické dozorčí rady.

„Půjde například o některé majetkové přesuny či výši některých finančních operací. Je třeba zachovat si nějakou kontrolu nad apolitickým managementem, aby jeho rozhodování bylo v souladu s kroky a prioritami vedení města,“ řekl.

Současně je ale přesvědčený, že se firmy a jejich manažeři politického tlaku zbaví. Argumentuje, že jejich rozhodovací pravomoc bude oproti současnému stavu doslova obrovská.

„V minulosti nemohl ředitel udělat nic, co by mu předtím neschválilo politické představenstvo. Proto to nefungovalo. Nově bude muset jednat v souladu se schváleným podnikatelským plánem na daný rok, bude zodpovědný za tvrdé výkonové ukazatele, které mu budou nastaveny. Firma tak buď bude fungovat, nebo nebude a management bude vyměněn,“ tvrdí primátor.

Opozice kritizuje nedostatek komunikace a informací

Opozici ovšem příprava tak zásadních změn podráždila. Třeba proto, že byť jiná témata koalice se zástupci opozičních stran již řešila ještě před jednáním rady, tady jim konkrétní informace chyběly. A to i ve chvíli, kdy už radní vše projednávali.

„Víme, že se to chystá, existují různé indicie a komunikační šumy. Ale nevíme, jak konkrétně to bude vypadat. Na papíře nemáme nic potvrzené. Obecně ale německý model podle mě dává smysl,“ uvedl Viktor Tichák, předseda klubu zastupitelů za Pirátskou stranu.

Podle Žbánka se zástupci opozičních stran o plánu na přestavbu akciovek dozvěděli na poradě s předsedy zastupitelských klubů. Ovšem bez větších podrobností. A to i přesto, že některá jiná témata jako například odměňování členů komisí či změny jednacího řádu koalice s opozicí řešila ještě před jednáním rady.

U změn v dozorčích radách a v představenstvech to ale podle Žbánka nešlo, neboť si vládnoucí strany podrobnosti ladily až těsně před pondělním setkáním radních. Z dokumentu, který MF DNES získala, ovšem vyplývá, že původně koalice s projednáním přechodu na německý model počítala už na schůzi rady v pondělí 26. listopadu. Potřebné podklady navíc měli radní k dispozici už o několik dní dříve.

„Byly tam však jedna či dvě pracovní verze. Nejdříve se na tom skutečně musela shodnout koalice. Navíc tento materiál je návrh chystaných změn, ještě projde diskusí. Toto není finální verze,“ reagoval Žbánek.

Jednotlivé městské firmy už mají strany rozdělené

Co však již vládnoucí strany hotové mají, je rozdělení společností, do nichž si jednotlivé partaje dosadí svého budoucího šéfa nové politické dozorčí rady.

Kontrolu na Výstavišti Flora tak podle informací MF DNES dostane na starost hnutí spOLečně, v čele dozorčí rady stane velmi pravděpodobně jeho lídr a zastupitel Stanislav Flek.

ODS pak může své lidi poslat do čela dozorčích rad v dopravním podniku, kde by jím mohl být zastupitel Josef Kaštil, a pak také do Lesů města Olomouce, kde se skloňuje hlavně jméno krajského radního a olomouckého zastupitele Ivo Mareše.

ANO pak obsadí křesla předsedů v technických službách a v olomoucké správě nemovitostí. A to i přesto, že původně o tuto společnost měli zájem lidovci.

„Tady jsme si v uvozovkách prosadili svou. Správa nemovitostí má pro mě velký význam, připravujeme dlouhodobou koncepci nakládání s městským majetkem,“ potvrzuje primátor. Na lidovce proto nakonec „zbyl“ akvapark a v dozorčí radě správy nemovitostí post místopředsedy.

Nejčtenější

Dluhonice blokující dostavbu D1 už Babišovi nevěří, náhrady jim nezaručil

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš se v Poslanecké sněmovně vyjádřil k auditu...

Lidé z Dluhonic na kraji Přerova už nevěří, že se od premiéra Andreje Babiše dočkají slíbených kompenzací za to, že...

Britové mu říkali osamělý vlk, bouřlivák z Hané se stal nezkrotným esem RAF

Rodák z Hané Josef František byl mnohokrát vyznamenaný letec britského...

Přesně před 79 lety, 21. června 1940, připlul do Velké Británie rodák z Hané Josef František. Za každou cenu chtěl...

V kauze zapáleného skladu textilu v Olomouci je stopa sponzora Hizballáhu

Požár zachvátil velký sklad textilu v ulici Matěje z Janova v Olomouci (25....

Za případem jednoho z největších požárů v Olomouci posledních let se skrývá pozoruhodný příběh znesvářených...

Muže nebavilo čekat a ujel zmatené manželce, zaměstnal strážníky tří měst

Ilustrační snímek

Strážníky hned ze tří měst Olomouckého a Pardubického kraje zaměstnal osmdesátiletý senior, který zavezl daleko od...

Na Libavé nuceně přistál vrtulník s pěti vojáky, stroje Mi-24 nesmí létat

Bojové vrtulníky Mi-24 Vzdušných sil Armády České republiky (ilustrační snímek)

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku musel nuceně přistát bojový vrtulník české armády Mi-24 s pěti...

Další z rubriky

Správci opět povolili omezené kácení na Rejvízu kvůli kůrovci, čelí kritice

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

Žádné chemické látky a kácení jen velmi omezeně. Tak zní ve zkratce nová pravidla pro ochranu lesa, která nasadila v...

Mladík vyhrál soutěž v pití piva, vzápětí se dvěma promile naboural auto

Mladík sedl po vítězství v soutěži v pití piva na čas do auta a vyjel na...

Do problémů se hned po výhře v soutěži dostal mladík, který o víkendu naboural autem na Prostějovsku. Ukázalo se totiž,...

Úřady se přou o vznik střelnice, stavějící policista mezitím navýšil valy

Pohled na několikametrové valy u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku v místech, kde...

Krajský úřad Olomouckého kraje na popud úřadu ombudsmanky prověřuje postup prostějovského stavebního úřadu v kauze...

Najdete na iDNES.cz