Olomouc chce vyhnat auta parkující přes den na rušné třídě, i kvůli nehodám

  12:48aktualizováno  12:48
Častější kontroly i pokuty. Tak to bude vypadat na vytížené Masarykově třídě v Olomouci, kam radnice vyšle víc strážníků. Důležitou tepnu navzdory předpisům lemují auta, kvůli úpravám řeky je zde hustší provoz a na přechodu se stala další nehoda.

Na rušné olomoucké Masarykově třída radnice před časem povolila od sedmi večer d | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Tramvaj zvoní a brzdí, ovšem marně a přichází náraz. Je středa 18. září před osmou ráno a tramvaj právě na jedné z hlavních olomouckých dopravních tepen zranila školačku.

Na Masarykově třídě šla po přechodu pro chodce u křižovatky s Dukelskou ulicí. Tramvaj neslyšela, zřejmě kvůli sluchátkům v uších. Na stejném místě přitom nedávno řidič auta srazil dvě děti a muže.

Přechod na Masarykově třídě přitom není podle statistik a ani podle odborníků ničím výjimečný či rizikový. Situaci tady však chodcům i řidičům značně ztěžuje fakt, že do provozu už v tak vytížené ulici, skrz kterou vede i páteřní tramvajová trať, zasáhlo nedaleké budování protipovodňových opatření v běžně rovněž frekventované Komenského ulici.

Dělníci kvůli rozšíření koryta Moravy již loni v létě zbourali pro dopravu klíčový most a nový právě dokončují. A na Masarykově třídě, byť tudy oficiální objízdná trasa nevede, je to každý den znát.

I když město přímo na ní a také v okolních ulicích již dříve zavedlo kvůli bezpečnosti či plynulosti dopravy několik změn, aut přibylo. A to nejen těch, která jedou. Víc jich lidé oproti dřívějšku nechávají stát podél ulice.

Řidiči zneužívají ústupek kvůli parkování místních

Auta zde přitom mohou parkovat na základě povolení radnice pouze od sedmi večer do sedmi hodin ráno. Město se tím snažilo vyjít vstříc rezidentům, jimž ubyla parkovací místa právě kvůli stavbě protipovodňových opatření.

Parkování na rušné třídě

„V reálu to ale dost řidičů zneužívá. Auta tu nechávají i v době, kdy už je to zakázané, tedy i po sedmé ráno. Tito řidiči musí počítat s tím, že tu policie bude častěji provádět kontroly. Četnější tedy budou i pokuty,“ upozornil mluvčí radnice Michal Folta.

Právě vozy stojící přes den podél silnice totiž i podle dopravního experta a krajského koordinátora BESIP Miroslava Charouze komplikují dobrý rozhled.

Město nyní kvůli nedávným událostem chystá několik opatření, aby riziko nehod minimalizovalo. Kromě „zebry“ na Masarykově třídě se mohou týkat i dalších ze čtyř stovek olomouckých přechodů.

To, že si město řeklo o častější výjezdy strážců zákona přímo na Masarykovu třídu, potvrzuje také náměstek primátora Martin Major, který má na starosti dopravu.

„Někteří řidiči zde parkují v době, kdy zde platí zákaz zastavení. Státní i městská policie je pokutuje, nicméně část z nich je zřejmě nepoučitelná. Proto jsme iniciovali výraznější kontroly a postihy,“ uvedl Major.

„Podle odborníků je přechod na Masarykově třídě standardní a bezpečný. Ale ovšem jen v situaci, kdy všichni, tedy řidiči i chodci, dodržují pravidla,“ podotkl také primátor Miroslav Žbánek.

Na přechodech se letos stalo už dvanáct nehod

A souhlasí s tím i Charouz. Co se týká konkrétně Masarykovy třídy, není podle něj pomyslný černý Petr na straně města.

„Je to o chování účastníků provozu. Vše je o vzájemné ohleduplnosti, to platí obecně. Řidiči mají ubrat, chodci se mají rozhlížet,“ doplnil.

Dohromady se letos v Olomouci na všech přechodech pro chodce stalo prozatím dvanáct nehod, dvě připadají na „zebru“ u křižovatky Dukelské ulice a Masarykovy třídy. Ta proto nemusí být jediným místem, kde policejních kontrol v blízké době přibude.

„Bezpečnost dětí na přechodech jsme řešili také na poradě ředitelů škol. Požádali jsme je, aby vytipovali i jiná kritická místa, která mohou být potenciálně nebezpečná a vyžadují například zvýšenou pozornost městské policie,“ řekl primátor s tím, že podstatná je také prevence, jelikož bezpečně se musí chovat nejen řidiči.

„Nemůžeme přecházet přechod s kapucí na hlavě a sluchátky v uších,“ dodal Žbánek.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ostravský správce skladů lihové mafie dostal 9 let, olomoucký trestu unikl

Olomoucký krajský soud rozhodl o obžalobě posledních dvou mužů z hlavní větve kauzy lihové mafie Radka Březiny. Ivana...

VIDEO: Požár železniční podbíječky zastavil vlaky, škoda půjde do milionů

Sedm jednotek hasičů muselo ráno vyjet na sever Olomoucka k hořící mnohotunové železniční podbíječce pražců. Požár na...

Po Olomouci cílí na divoce odstavené kamiony i Šumperk, nabízí alternativu

Další město v Olomouckém kraji zasáhlo proti řidičům kamionů, kteří mění na improvizovaná odpočívadla plochy, jež k...

Hledaní zloději se vrátili, ukradli další šperk před zraky prodavačky

V Olomouckém kraji se po několika měsících opět objevila dvojice zlodějů, která díky zručnosti a schopnosti odlákat...

Najdete na iDNES.cz