Kam s úředníky, řeší Olomouc otázku nejméně za desítky milionů korun

  12:01aktualizováno  12:01
Olomoucký magistrát pálí otázka, zda by měli jeho úředníci zůstat v podnájmu v kontroverzní budově Namiro v Hynaisově ulici i po roce 2023. Podle primátora Miroslava Žbánka (ANO) je to nejméně výhodná možnost. Na stole tak leží další čtyři možná řešení.

Budova Namiro, v níž v podnájmu sídlí část úředníků olomouckého magistrátu (snímek z června 2018). | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Klíčové datum je 15. červenec 2023. Teprve poté bude možné s majiteli budovy řešit výpověď z nájmu, němž úředníci sídlí od roku 2013. Smlouva totiž stanovuje minimální dobu pronájmu na deset let. Byť tento termín už nespadá do aktuálního volebního období, v němž městu vládne čtyřkoalice ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně, bude rozhodnutí právě na ní.

Příští vedení radnice už by se totiž po volbách v roce 2022 na případný přesun úředníků jen těžko stihlo připravit. Radní proto už pověřili tajemníka magistrátu Jana Večeře, aby zpracoval koncepci, jež upřesní potřeby úřadu.

Při rozhodování, kde budou úředníci sedět poté, má ovšem radnice částečně svázané ruce. Do levnějšího podnájmu má cestu zakázanou, politici totiž při podpisu smlouvy souhlasili se spornou klauzulí, podle níž se ještě dalších deset let – tedy do roku 2033 – smí úřad přemístit jedině do vlastní budovy.

Jednání o vzniku, pronájmu a pak i samotná stavba Namira spadaly především do dvou volebních období, kdy městu s primátory Martinem Novotným a Martinem Majorem vládla ODS – nejprve s ČSSD a KDU-ČSL a poté s TOP 09 a KDU-ČSL.

Jedním ze společníků a jednatelů firmy Namiro, s. r. o., jíž budova patří, je podnikatel Roman Navrátil, přítel a někdejší obchodní partner bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD. Ten byl v době, kdy město uzavíralo klíčové smlouvy, městským radním.

Za celou transakci město v minulosti čelilo kritice. Ať už kvůli vysokému, téměř dvacetimilionovému ročnímu nájemnému, či proto, že se nechalo dotlačit, aby pronajatý dům ještě dodatečně za vlastní peníze zhodnocovalo například investicí do chybějící klimatizace, na což v minulosti upozornila MF DNES. Peníze jdou navíc kromě vlastníka i do anonymní firmy na Kypru.

Koupit Namiro označoval nynější primátor dříve za absurdní

Město má nyní na stole pět možných řešení. Kromě prodloužení podnájmu je mezi nimi teoreticky i odkoupení Namira. Byl by to však velmi kontroverzní krok a to hned z několika důvodů.

Město by totiž, zjednodušeně řečeno, platilo za budovu, jejíž vybudování už částečně od roku 2013 zafinancovalo skrz nájemné. Navíc Žbánek tuto možnost již dříve ještě coby opoziční zastupitel odmítl a označil za absurdní.

„Platíme vysoký nájem, o němž se vede polemika, zda je, či není přiměřený. A teď bychom za desítky či spíše stovky milionů ten objekt kupovali? Za tu dobu jsme mohli tyto finance ušetřit,“ prohlásil Žbánek loni v únoru.

„Navíc se Namiro řešilo s tím, že se zbavíme historických paláců. A místo toho jsme se přestěhovali do nájmu, který dodatečně zhodnocujeme milionovými investicemi do klimatizace a údržbou cizího majetku,“ dodal.

Další možností je stavba úplně nové budovy, která by tentokrát patřila městu. O tom, kde by mohla stát, uvažovalo už minulé vedení města. Zástupci bývalé koalice zmiňovali například Tomkovu ulici u Gymnázia Hejčín či současné parkoviště u tržnice.

Prodloužit nájem je nejméně výhodná možnost

Čas se ovšem krátí, a stále palčivější otázkou tak zůstává, zda se stavba na zelené louce a shánění razítek pro stavební povolení dá ještě vůbec stihnout.

„K těmto třem možnostem patří i další varianty. A to přestavba a využití jiného objektu, případně využití projektu některého developera, který by město odkoupilo,“ uvedl mluvčí radnice Michal Folta.

Žbánek tvrdí, že ve hře jsou zatím všechny možnosti. Zároveň ovšem připouští, že „některé z nich jsou méně a některé více výhodné“.

„Za nejméně výhodnou lze označit pokračování nájmu v objektu Namiro,“ podotkl primátor.

Při řešení „problému Namiro“ město uvažuje i o spolupráci s dalšími institucemi. Před měsícem proto Olomouc začala jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Dohodli jsme se na společném postupu při hledání prostor pro úředníky státní správy. Jednal jsem rovněž s hejtmanem, také krajský úřad řeší administrativní kapacity, takže se nabízí možnost postupovat společně,“ dodává primátor.

Nejčtenější

Fotbalista frajer dopadne špatně, varuje Buchta. Sám prohrál miliony

Olomoucký gólman Miloš Buchta zasahuje v utkání proti Zlínu.

Po svižném dvouhodinovém tréninku si dopřál ještě regeneraci v bazénu. „Tyhle dlouhé tréninky už nejsou pro mě,“...

Rodině před lety vzali půdu komunisté, teď stát pozemky vyvlastnil znovu

Majitelka části pozemků u Držovic, které stát vyvlastnil kvůli rozšíření sjezdu...

Stěží uvěřitelné déjà vu prožívají nyní potomci rodiny Pospíšilových z Držovic u Prostějova, které v 70. letech...

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Olomouc - Zlín 3:2, domácí souboj otočili, ale sezona pro ně končí

Olomoucký David Houska oslavuje svůj gól v utkání proti Zlínu.

Olomoučtí fotbalisté dvakrát prohrávali, nevzdali se a nepříznivý stav v semifinálové odvetě skupiny o Evropu otočili....

Další z rubriky

Dal moc komunistům, skončil kvůli darům. Teď Prostějov exprimátora ocenil

Bývalý primátor Prostějova za ČSSD Miroslav Pišťák (uprostřed), který v roce...

Jako první po sametové revoluci přivedl k moci na prostějovské radnici komunisty včetně lidí, kteří zde seděli už v...

Archeologové našli kosti muže, který dokázal žít se syfilidou až dvacet let

Pohled na hrob H210 a kosterní pozůstatky nalezené archeology na místě bývalého...

Na neobvyklý nález narazili archeologové, kteří v Olomouci zkoumali část někdejšího hřbitova u kostela zbořeného v roce...

To by měl udělat každý, říká mladá veslařka oceněná za záchranu soupeřky

Devatenáctiletá olomoucká veslařka Valentýna Kolářová závodící za VK Přerov s...

V cíli popadala dech poté, co v závěru závodů vydala veškeré síly, když za sebou náhle mladá veslařka Valentýna...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz