Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Primátor je podmínka, říká lídr ANO v Olomouci. Jednal by i s SPD a KSČM

Seriál   13:01
Zatímco po volbách před čtyřmi lety hnutí ANO na primátorském řetězu v Olomouci nelpělo, letos ho chce pro sebe. V posledním díle seriálu předvolebních rozhovorů MF DNES to uvádí jeho pětačtyřicetiletý lídr Miroslav Žbánek. Současně připouští, že o nové koalici je ochoten jednat i s KSČM či SPD.

Lídr hnutí ANO pro komunální volby 2018 v Olomouci Miroslav Žbánek. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Někteří z dalších lídrů upozorňují, že ANO už v Olomouci z opozičních lavic v podstatě vládne se stávající koalicí ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Jak to jde dohromady s tím, že jste se proti tradičním stranám vymezovali?
To není o vládnutí, to je o rozhodování. První rok po minulých volbách jsme se nebyli schopni jako zastupitelé, a to nikoli jako opozice a koalice, téměř na ničem domluvit. Koalice s námi nebyla ochotná příliš komunikovat. Sami jsme v prvních měsících cítili hořkost a zklamání, ale to netrvalo dlouho. Rychle jsme se s tím vyrovnali, měli jsme program a chtěli jsme spoustu věcí prosadit, i když jsme v opozici.

Co se změnilo, když teď říkají, že hlasujete a vládnete s koalicí?
Začali jsme komunikovat a jejich názory projednávat. Řekli jsme, že nemá cenu válčit a vracet se k minulosti. Pro nás je důležité věci prosazovat, něco měnit a...

Kdo s tímto za koalicí přišel? Ona vás přece nepotřebovala.
Samozřejmě, že je to moje filozofie. I v té době jsme se scházeli jako předsedové klubů, projednávali jsme materiály před zastupitelstvem. Našli jsme k sobě cestu, byli jsme schopni sedět u jednoho stolu. Možná k tomu přispělo i to, že přišly další a další volby, preference ANO rostly, a tak si i koalice začala uvědomovat, že jsme tady pořád relevantní silou. A když se volební období přehouplo do druhé poloviny, musí každý racionálně uvažující politik přemýšlet o tom, co bude po dalších volbách.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Někteří lídři řekli či veřejně v rozhovorech MF DNES nevyloučili, že už je ANO domluvené na povolební spolupráci s ODS. V kuloárech o tom mluví další politici. Proč jste si jako základ budoucí koalice vybrali tento model? Navíc opět založený na spolupráci s jednou z tradičních stran, proti nimž se ANO dříve obecně vymezovalo.
Nejsme dnes domluveni s ODS na budoucí spolupráci tak, že bychom si plácli. Potkáváme se s ODS, zjišťujeme, že máme společná témata. Úplně stejně se potkáváme s kolegy z ČSSD či s Piráty. Nabízíme schůzky, potkáme se s každým.

O povolební spolupráci s ODS mluvil například lídr spOLečně Stanislav Flek. Řekl, že je domluvená. Vy říkáte, že ne. Jeden z vás musí nutně lhát.
O spolupráci se bavíme, domlouvat ji budeme po volbách. Snažím se bavit se všemi, zda najdeme společnou řeč, jaká jsou jejich témata a co je pro mě důležité, jaké jsou jejich principy a zásady práce, kterou by si po volbách představovali. Už nejsme nováčci jako před čtyřmi lety, kteří nevědí, o čem zastupitelstvo je.

Rozhovory s kandidáty na primátora

MF DNES před říjnovými komunálními volbami přináší sérii rozhovorů s lídry olomouckých kandidátek parlamentních stran a také s lídry nejvýraznějších místních uskupení.

Čtěte také:
Byli jsme hlasitá opozice, říká lídr ProOlomouc. Cílí na dvojnásobek hlasů

Je potřeba otevřít téma stromů na náměstí, říká lídr hnutí spOLečně

Odchod z koalice? Napadlo mě to, říká náměstek primátora a lídr TOP 09

Stromy na náměstí nejsou priorita, zeleň patří všude, říká lídr lidovců

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Na lídra byla třeba mladší tvář, říká osmapadesátiletá nová jednička KSČM

Klidně pomůžeme lidem z Ukrajiny, říká olomoucký lídr kandidátky SPD a SPOZ

V Olomouci chceme v těchto komunálních volbách vyhrát, říká lídr Pirátů

Pokud má centrum žít, tak tam nemůžeme zakázat vjezd aut, říká lídr ODS

Budete při jednáních o koalici trvat na postu primátora?
Budeme.

To je vaše podmínka?
V této chvíli to pro nás podmínka je. Neříkám, že nepřekročitelná, protože klást podmínky si budeme až podle výsledků voleb... Zatímco před čtyřmi lety jsme byli velmi nakloněni hledání i jiných možností bez primátora, letos to pro nás bude v podstatě jedna ze základních podmínek. Ale neříkám, že z ní neustoupíme, když voliči rozdají karty jinak.

Máte určené, se kterými stranami byste nešel do koalice?
Nedefinovali jsme nikoho, s kým bychom nešli, protože by to bylo jen na základě celorepublikového vnímání politiky. Znám lidi ze všech stran, kteří dnes fungují na komunální úrovni. Možná se neshodneme názorově ve spoustě věcí, ale lidsky jsem schopen dohodnout dobré věci téměř s kýmkoli.

Takže ani s KSČM, ani s SPD nevylučujete koaliční spolupráci.
Není to naše priorita. Ale když voliči rozdají karty tak, že bychom byli nuceni o této spolupráci reálně uvažovat, tak se schůzce nebráníme. Ani jeden z těchto subjektů pro nás ale není preferovaným.

Ovšem když takto voliči rozdají karty, jak jste řekl, tak s nimi do koalice půjdete.
Je možné, že nám třeba nezbude nic jiného. V této chvíli nevím...

A není právě u těchto dvou stran vzhledem k minulosti či současným názorům jejich představitelů hranice, kdy je nutné říct, že raději půjdeme do opozice než vás pustit k moci?
Než pustit k moci koho?

Komunisty nebo SPD.
Když jsme to probírali v našem vyjednávacím týmu, řekli jsme, že budeme po volbách s těmito stranami jednat jako s ostatními. Sám za sebe s ohledem na volební preference nepředpokládám, že by nastala situace, že bychom byli nuceni s nimi jednat. Mohu vyloučit, že bychom šli do koalice pouze s těmito stranami. Pokud bychom jednali s jinými subjekty, které mají reálné volební preference pro sestavení nejlépe trojčlenné koalice, jsem přesvědčen, že mezi nimi nenajdeme partnera, který by byl ochoten vzít s námi do koalice některou z těchto dvou stran.

V programu slibujete, že s krajem najdete řešení, které zamezí koncentraci nepřizpůsobivých občanů a narušování veřejného pořádku v centru, například v okolí Charity ve Wurmově. Jak byste si to představoval?
V první řadě bych byl rád, aby Charita, která si je sama toho problému vědoma, přišla s návrhem, jak ho řešit. Není možné být zavřený v budově, poskytovat tam službu a tvářit se, že v okolí si ti lidé mohou dělat, co chtějí. Sociální práce nemůže zůstávat za dveřmi Charity.

Vy ale říkáte, že najdete řešení. Takže?
Jestliže někomu poskytuji nemalé finanční zdroje na charitativní práci, musím definovat pravidla, která od toho očekávám. Chci, aby se sami starali o to, aby byl zajištěn veřejný pořádek v okolí. Není možné, a teď se nebavím jen o Wurmově ulici, abychom nepřizpůsobivým občanům vozili jídlo do konkrétních lokalit ve městě a nechali je to tam například poházet nebo tam prostě nechali množit ty problémy. Je tady řada lidí a organizací, které to dělají komplexně a...

Takže to řešení by bylo...?
Druhá věc je, že pokud to nejsme schopni zajistit, bavme se o tom, zda tato služba, tak jak ji významně financujeme, je v centru na dobré lokalitě a zda by nebylo lepší hledat vhodnější místo.

V programu máte podporu pro to, aby se lidé zapojili do zajištění veřejného pořádku skrz komunitní pracovníky. Dále zmiňujete asistenty, kteří mají dohlížet na pořádek v MHD, píšete i o posílení ochrany veřejných prostor, jako jsou školy, úřady či sportoviště. To žijeme v tak nebezpečném městě?
Ne. Město se výrazně proměnilo a zkrásnělo. A tak jakýkoli nepořádek či narušení veřejného pořádku vnímáte daleko intenzivněji. Je to jako smítko na čisté podlaze. Ze všech průzkumů nám problematika bezpečnosti vychází jako jedno z palčivých témat, které občany trápí na prvním místě. Doprava, svoz odpadu, což jsou velké samosprávné úkoly města, fungují celkem bez větších problémů.

  • Nejčtenější

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

Náhodný tip přinesl sázkaři z Olomoucka stomilionový Superjackpot

Z nejvyšší letošní výhry ve Sportce se raduje šťastný sázkař z Olomoucka, který si navíc ani nelámal hlavu s čísly....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z pohledu obcí je to příšerný princip, říká o zálohování PET lahví radní

Debata o zavedení povinného zálohování nápojových obalů se ve velkém týká i obcí a jejich obyvatel. Například chystaný...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Za vraždou muže v bytě na Přerovsku byly rodinné spory. Policie zadržela jeho syna

V Tovačově na Přerovsku byl zavražděn šestapadesátiletý muž. Podle policistů se událost odehrála o půlnoci a...

Za nechtěný výstřel v mateřské škole čeká policistu maximálně kázeňský trest

Policistu, který na začátku března po besedě s dětmi v přerovské mateřské škole nechtěně vystřelil při manipulaci se...

Za přípravu bombových útoků zůstala mladíkovi podmínka, léčit se bude ambulantně

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil mladíkovi podmíněný trest za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze....

Policie odložila brutální vraždu ve Velkých Losinách, útočník je po smrti

Policisté ukončili vyšetřování případu surového útoku, při kterém osmnáctiletý mladík loni v říjnu ve Velkých Losinách...

ManpowerGroup s.r.o.
Elektrikář / Elektronik PLC - i absoventi

ManpowerGroup s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...