Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Otevření nového mostu na klíčové olomoucké dopravní tepně hrozí zdržení

  11:56
Olomoučtí řidiči objíždějí už rok dříve velmi vytížený most v Komenského ulici. Kolony se táhnou úzkými cestami v obytných čtvrtích. Termín otevření nového mostu je nyní přitom podle Povodí Moravy ohrožený. Olomoučané z nábřeží rozšířené řeky chtějí důkaz, že jejich domům nehrozí nebezpečí. Povodí je viní z obstrukcí.

Pohled na místo v olomoucké Komenského ulici, kde kvůli budování protipovodňových opatření včetně rozšiřování koryta musí být přestavěn most. Uzavírka působí dopravní problémy, neboť most je součástí jedné z důležitých dopravních tepen města. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Stavba nového mostu v Komenského ulici je součástí další etapy budování protipovodňové ochrany. Tato část je zřejmě tou nejnáročnější – vodohospodáři totiž rozšiřují a zpevňují koryto Moravy přímo v centru města.

Zdržet otevření mostu u Bristolu může podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře odvolání, jímž obyvatelé nábřeží napadli stavebním úřadem odsouhlasenou změnu postupu prací na levém břehu. Vodohospodáři tam chtějí snížit počet, ale zároveň zvětšit průměr vrtaných pilot. Krok popisují jako vstřícné gesto vůči obyvatelům žijícím v okolí stavby.

„Snížení počtu vrtaných pilot na levém břehu mělo minimalizovat možnost vlivu stavby na nábřežní domy i okolní komunikace,“ vysvětlil Chmelař.

Jak dodal, nejde o žádnou novinku – podobně Povodí Moravy postupovalo už na pravém břehu, kde proti tomu nikdo nic nenamítal.

„Postup, který odsouhlasil stavební úřad, i přesto napadli vlastníci čtyř bytů v ulici Nábřežní. To může oddálit termín dokončení mostu na ulici Komenského, který představuje důležitou dopravní tepnu,“ míní mluvčí.

Podle něj hrozí paradoxní situace. „Most bude hotov v termínu podle harmonogramu, ale z důvodu nedokončených prací na levém břehu nebude moci být napojen na existující komunikaci a předán do užívání,“ řekl.

Bojíme se o střechu nad hlavou, říkají lidé z blízkých domů

Za nespokojená společenství vlastníků ze tří vchodů na nábřeží vystupují členové jejich výborů. Patří k nim i Zdenka Tkadlečková. Ta odmítá, že by odvolání proti změně postupu prací bylo ze strany obyvatel obstrukcí.

Stavba nového mostu

„Chápeme, že protipovodňová ochrana je veřejný zájem a stavba musí být, ale ne na úkor určité skupiny lidí. Nejde o majetek typu auta, tady jde o střechu nad hlavou, o kterou se bojíme,“ sdělila.

Státní podnik tvrdí, že pro bezpečnost dělá maximum.

„Bohužel nemáme kam ustoupit. Nad rámec běžných postupů jsme kvůli stížnostem čtyř jednotlivců nechali zpracovat několik nezávislých odborných posudků, průzkumů a posouzení, které potvrdily, že stavební postup neohrozí bezpečnost obyvatel a jejich majetku. V místě stavby navíc probíhá nepřetržitý geotechnický monitoring,“ shrnul generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Jenomže obyvatelé z nábřežních domů pocit bezpečí nemají. Namítají, že žádný z dokumentů předložených Povodím Moravy neobsahuje slíbené posouzení vlivu prováděných budoucích stavebních prací na přilehlou zástavbu. Ani geotechnický monitoring, ani pravidelné kontrolní dny na stavbě nejsou podle nich dostatečnou zárukou.

„Jsou to pouze činnosti, které hasí požár, ale nepředcházejí vzniku škod,“ uvádějí.

Majitelé bytů se už obrátili na krajský úřad i policii

Tvrzení, že snížení počtu pilot v blízkosti zástavby je vstřícným krokem vůči majitelům bytů, není podle Zdenky Tkadlečkové tak zcela pravdivý.

„Důvod, proč ke změně postupu prací dochází, není v tom, že by nám chtěli odlehčit. Hlavní projektant stavby požádal statiky, aby znovu přepočítali rozměry pilot a jejich výztuže. Poté se rozhodlo, že musí dojít ke změně. Předpokládáme, že původní řešení by nestačilo,“ popsala Tkadlečková.

Majitelé bytů se proto odvolali ke krajskému úřadu. Tamní úředníky přitom požádali, aby s rozhodnutím počkali do doby, než bude hotový posudek o vlivu stavby na jejich domy, který si nakonec objednali na vlastní náklady.

„Rozhodli jsme se sami oslovit znalecký ústav, aby nám tento posudek vypracoval,“ doplnila Tkadlečková.

Obavami vlastníků bytů z ulice Nábřežní se loni zabývala i policie. Lidé se na ni obrátili s podezřením, že investor a zhotovitelé nedodržují na stavbě projektovou dokumentaci. Vyšetřovatelé ale nic závadného nezjistili.

Technicky náročná stavba za 730 milionů navazuje na dokončené etapy I. a II. A. Jejím cílem je zvýšení kapacity koryta Moravy v centrální části Olomouce na úroveň 650 kubíků za sekundu. Po jejím dokončením bude chráněno 20 tisíc obyvatel a majetek v hodnotě tří miliard.

Jak vypadala demolice starého mostu z roku 1941 v Komenského ulici

20. července 2018

  • Nejčtenější

Výluka měla přinést nové zastávky, lidé ale budou muset do autobusů znovu

Třítýdenní výluka na regionální trati mezi Olomoucí a Drahanovicemi měla tento měsíc přinést rekonstrukce zastávek na...

Moravu zasypal sníh, zkomplikoval dopravu. Do rána se může tvořit náledí

Od pátečních dopoledních hodin na celé Moravě intenzivně sněžilo. Kvůli mlze a sněhovým srážkám se zhoršila sjízdnost...

Česko pokryl sníh, hrozí náledí. Největší silniční trable řeší jižní Morava

Většinu území České republiky od rána zasypává sníh. Na některých místech začal sníh tát a hrozí náledí. Největší...

Opilá řidička po nehodě usnula za volantem, policii přivolalo její auto

Ukázkovou funkčnost systému automatického volání na tísňovou linku po nehodě vyzkoušela řidička, která nabourala na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štefková skončila kvůli infekci z Číny, teď pomáhá Muchové: Chci jí ulehčit život

Premium V kavárně si objedná rostlinné kapučíno a vypadá šťastně. Přitom před dvěma roky se usměvavé slečně Barboře Štefkové...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Vznik nové ScioŠkoly v Přerově záleží na rodičích, pomůže i beseda

V Přerově by se měla od září příštího roku otevřít nová ScioŠkola. Podnět k jejímu otevření podal Petr Marek, jehož...

Syn s exekucemi na krku zneužil bydlení u rodičů, půjčky si vzal na otce

Případ syna, který zneužil důvěry jednoho ze svých rodičů, s nimiž sdílí společnou domácnost, vyšetřují nyní...

Kamion narazil do pilíře mostu na D35, řidiče vyprostili hasiči

Dálnice vedoucí kolem Olomouce zažila další z nebezpečných nehod. V místě, kde se kříží D35 s místní komunikací a s...

Výzvou bylo podat to současněji, říká Krobot o režírování hry podle Körnera

V téměř druhý domov se letos, byť jen pracovně, proměnila Olomouc pro uznávaného režiséra, herce a pedagoga Miroslava...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...