Kraj smetl námitky lidí z olomouckého nábřeží i hrozbu zdržení nového mostu

  12:07aktualizováno  12:07
Stavba protipovodňových opatření na řece Moravě v Olomouci a především nového mostu v Komenského ulici na jedné z klíčových dopravních tepen města, kterou svým odvoláním napadla část obyvatel nábřeží, může pokračovat. Námitkám majitelů bytů, kteří se obávají o statiku domů ze třicátých let, v nichž bydlí, krajský úřad nevyhověl.

Pohled na místo v olomoucké Komenského ulici, kde kvůli budování protipovodňových opatření včetně rozšiřování koryta musí být přestavěn most. Uzavírka působí dopravní problémy, neboť most je součástí jedné z důležitých dopravních tepen města. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Společenství vlastníků ze tří vchodů se prostřednictvím svých zástupců odvolala proti stavebním úřadem odsouhlasené změně postupu prací na levém břehu, kde vodohospodáři od loňského roku rozšiřují a zpevňují koryto Moravy.

Povodí Moravy tam chce zvýšit průměr a zvětšit výztuhu vrtaných pilot, jež mají být základem nábřežních zdí. Tvrdí, že opatření bude vůči domům na nábřeží šetrnější, neboť pilot nebude potřeba vrtat tolik jako dřív. Přestože státní podnik předložil řadu studií a posouzení, lidé se dál necítí bezpečně a chtějí nezávislý posudek, který vyloučí, že stavební práce nevratně poškodí jejich domy.

Krajský úřad to ale považuje za zbytečné. „Pokud měli odvolatelé pochybnosti o závěrech odborných posudků či vyjádření odborně způsobilých osob, měli již dostatečný časový prostor předložit důkaz, který by závěry rozporoval, popřípadě navrhoval jiná opatření ke zmírnění negativních vlivů výstavby protipovodňových opatření na okolní zástavbu,“ napsali úředníci do rozhodnutí.

Jak podotkli, lidé měli možnost odvolat se už proti územnímu rozhodnutí z roku 2008 a pak stavebnímu povolení v roce 2013, ale neudělali to.

„V těchto letech jsme se neodvolávali, protože jsme vůbec nevěděli, že se taková stavba chystá. Vše proběhlo veřejnou vyhláškou. Nenapadlo nás tehdy každý týden kontrolovat úřední desky,“ argumentuje ovšem jedna ze zástupců vlastníků bytů Zdenka Tkadlečková.

Žaloba je nyní jedinou cestou, míní vlastníci bytů

Proti rozhodnutí krajského úřadu už není odvolání. Obyvatelé nábřeží proto zvažují, že se obrátí na soud.

„Žaloba je nyní jedinou cestou. Musíme se ale poradit s právničkou, jaké vyhlídky bychom u soudu měli. Zásadní bude výsledek nezávislého znaleckého posudku, který jsme si nechali zpracovat sami,“ dodala Tkadlečková.

Stavba nového mostu

Lidé z nábřeží tvrdí, že po posudku, který by vyloučil negativní dopady stavby na jejich domy, marně volali víc než rok, nakonec se proto rozhodli objednat si jej sami na vlastní náklady. Krajský úřad žádali, aby s rozhodnutím o jejich odvolání počkal, dokud nebudou mít posouzení v rukou. To však kraj odmítl.

„Navrhovaná změna stavby přispěje k eliminaci rizik spojených s prováděním konstrukcí. Návrh na přerušení řízení z důvodu doložení dalšího znaleckého posudku není důvodný,“ vysvětlili úředníci.

Most je součástí jedné z hlavních dopravních tepen

Povodí Moravy chce původně navržené piloty o průměru 620 milimetrů vyměnit za piloty s průměrem 900 a 1 200 mm. Stejně postupovalo i na pravém břehu řeky, kde proti tomu nikdo nic nenamítal.

Protesty lidí z levého nábřeží podle mluvčího podniku Petra Chmelaře ohrožovaly termín dokončení mostu v Komenského ulici. Takzvaný most u Bristolu, který se staví zcela nový, je důležitou dopravní tepnou v Olomouci. Chmelař dříve upozornil, že dokončený most nebude moct být napojený na navazující silnici.

„Díky posouzení krajského úřadu nevzniklo žádné zásadní zdržení, které by mělo vliv na napojení mostu,“ uvedl nyní mluvčí Povodí.

Technicky náročná stavba protipovodňových opatření v Olomouci za 730 milionů korun navazuje na dokončené etapy I. a II. A. Má za cíl zvýšit kapacitu koryta Moravy v centrální části Olomouce na úroveň 650 kubíků za sekundu. Po jejím dokončení bude chráněno 20 tisíc obyvatel a majetek v hodnotě tří miliard korun. Most u Bristolu by měl být zprovozněný příští rok v srpnu.

Jak vypadala demolice starého mostu z roku 1941 v Komenského ulici

Nejčtenější

Boj v Jeseníkách: ekologové při kůrovcové kalamitě hrozí blokádou kácení

Kácet nebo ne? V rezervaci Suchý vrch v Jeseníkách se dohadují ekologičtí...

V Jeseníkách přituhuje v boji za záchranu lesů v nejcennějších partiích hor. Ekologické neziskové organizace žádají...

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Lidé z Troubek načerno postavili hráz proti vodě, teď ji musejí zbořit

Stavba nového valu na místě, kde kdysi stával selský val, který rozorali...

Obyvatelé Troubek na Přerovsku musejí zbořit jednu ze dvou hrází, které si sami vybudovali na ochranu proti velké vodě....

Obec povstala proti testování pojízdné spalovny pneumatik

Pneumatika

Obyvatelé Mrskles na Olomoucku nechtějí být součástí testování prototypu stroje na zpracování ojetých pneumatik. „Bez...

Utři si bradu od mlíka, odepsalo ANO studentovi, autora vzkazu tají

Ilustrační snímek

Student Rudolf Brož se na Facebooku obrátil na šumperské hnutí ANO s dotazem ohledně hlasování jeho radních. Místo...

Další z rubriky

Jaké pivo lidem chutná, ovlivnila i dřívější centrální výroba, říká sládek

Sládek a spolumajitel Hanáckého pivovaru v Olomouci Pavel Hanuštiak.

K pivu se dostal už na střední škole, pak měl sládek Pavel Hanuštiak sice vlastní recepturu, ale chyběly mu prostory, a...

Utři si bradu od mlíka, odepsalo ANO studentovi, autora vzkazu tají

Ilustrační snímek

Student Rudolf Brož se na Facebooku obrátil na šumperské hnutí ANO s dotazem ohledně hlasování jeho radních. Místo...

Chránění bobři škodí dál, úřady prodloužily povolení ničit jejich hráze

Bobr ke svému životu potřebuje rozlehlé mělké vodní plochy, které se však v...

Bobr dělá starosti vodohospodářům i rybářům. Na Prostějovsku například provrtal rybník a kvůli jeho hrázím v...

Najdete na iDNES.cz