Odborníky nahrazují v komisích svými lidmi, spílá olomoucká opozice koalici

  4:55aktualizováno  4:55
Olomoucká koalice čelí kritice opozice kvůli rozdělování postů v odborných komisích a komisích městských částí. Podle Pirátů a hnutí ProOlomouc sáhla čtyřkoalice vedená ANO mimo jiné po praktikách „tradičních“ stran, vůči nimž se na celostátní úrovni často vymezuje, když nezávislé odborníky nahrazují politicky dosazení lidé.

Představitelé olomoucké čtyřkoalice, kteří při podpisu koaliční smlouvy symbolicky navlékli na jeden svazek čtveřici klíčů, čelí po převzetí radnice opakovaně kritice opozice. Mimo jiné kvůli obsazování městských komisí. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Piráti koalici hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně obviňují, že se svými kroky dostala opakovaně do přímého rozporu s koaliční smlouvou.

Viktor Tichák, šéf zastupitelského klubu, který s Piráty tvoří i Starostové, upozorňuje na bod, v němž se píše o posílení zapojení veřejnosti do vybraných rozhodovacích procesů města.

„Podařilo se nám aktivizovat mnoho skvělých lidí, kteří chtěli pracovat pro svou čtvrť. Nebyli vybráni,“ uvedl Tichák. 

Radní přitom podle něj po Pirátech chtěli, aby odevzdali do každé komise městské části (KMČ) dvě nominace. Což se ukázalo jako zbytečné.

„Podle všeho pro naše kandidáty bylo vždy jen jedno místo. Ani v jedné KMČ nemáme dva jmenované členy,“ shrnuje Tichák.

Obsazování komisí dle opozice provázel informační chaos. Když rada na pondělním jednání o členech minulý měsíc rozhodla, klub Pirátů a Starostů se o tom nejdřív vůbec nedozvěděl.

„V pátek začali psát různí lidé, že jim chodí e-maily, nebo dokonce papírové dopisy o přijetí do komise, či už dokonce o prvním zasedání,“ uvádí Tichák.

Dřív byli v komisích i apolitičtí experti, argumentují Piráti

Primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO) odmítá, že by koalice nekomunikovala. „Nemohu přizpůsobovat řízení rady například termínům Pirátů, jejich výběrovým řízením na obsazování komisí a podobně. Tak to nemůže fungovat,“ prohlásil.

Primátor argumentuje, že komise bylo po volbách nutné co nejdřív obsadit, aby se radnice mohla pustit do další práce.

„Bez stanovisek komisí se blokují další věci, které projednává rada,“ doplňuje.

Tichák má za to, že se vedení města od koaliční smlouvy odklonilo i v bodě, kde slibuje rozvoj spolupráce se školami, zejména s Univerzitou Palackého.

„Dřív byli v odborných komisích i apolitičtí odborníci, například z univerzity. Proč tomu tak tentokrát není? Považujeme uzavření odborných komisí čistě pro politické nominace za nerozumné. Na jedné straně koalice plánuje zvýšit odměny všem členům komisí, na druhou do nich nepustí nikoho mimo politické nominanty,“ srovnává Tichák.

Experti z univerzity, kteří nepatří k žádné partaji, se podle něj do práce komise budou moci zapojit jen jako neplacení externisté.

Na zvýšení odměn se všichni shodli, oponuje primátor

Primátor namítá, že v řadě komisí experti sedí. „To, že někdo není zaměstnanec univerzity, neznamená, že není odborník,“ podotýká.

Odborné komise se podle něj o experty ještě samy doplní. „Je přitom na nich, aby si je určily,“ reaguje.

Kromě toho hájí i plánovaný růst odměn. Už ho schválili radní, dnes o něm rozhodnou zastupitelé. Pokud zvýšení projde, obdrží například člen zastupitelstva za sezení v komisi místo dosavadních 2 200 korun částku 3 300 korun. Předsedové komisí z řad zastupitelů si z 4 900 korun polepší na 5 500. Některé z odměn navíc půjde sčítat.

„Na tom byla shoda napříč všemi politickými kluby,“ říká primátor. Vyšší odměny i jejich sčítání má podle něj členy komisí motivovat.

„Řada komisí si stěžovala na nízkou docházku a aktivitu. Navýšení souvisí i s tím, že od komisí chceme daleko větší angažmá a zapojení do rozhodování města. To jsme deklarovali, jdeme tak přesně v duchu koaličního prohlášení,“ dodává Žbánek a nevylučuje, že placení budou i lidé, kteří do komisí teprve přijdou. „O tom se ještě budeme bavit,“ podotkl.

ANO pokračuje v tradici ČSSD a ODS, říká Grasse

Výhrady ke komisím má i hnutí ProOlomouc. „Náš klub nebyl o výsledku obsazení komisí vyrozuměn,“ uvedl jeho předseda Tomáš Pejpek začátkem měsíce.

Další z představitelů ProOlomouc Pavel Grasse koalici vytýká, že šéfové komisí byli opět voleni podle politického klíče.

„Nejvíc jich tak samozřejmě obsazuje ANO. To, po čem jsme volali, aby vše bylo průhlednější, se nezlepšilo. ANO pokračuje v tradici, kterou vymyslela ČSSD a ODS. Zatím vše jede podle starých modelů. I když jsou avizovány nějaké změny,“ líčí Grasse.

Ty potvrzuje i primátor. Koalice se podle něj shodla, že za půl roku vyhodnotí účast svých zástupců v komisích.

„Tam, kde bude neomluvená neúčast, je budeme vyřazovat,“ uvedl s tím, že v politických nominacích problém nevidí. Je přesvědčený, že se především expertní komise vyjadřují k řadě témat, jež mají odborný, ale i politický rozměr.

„Jsou to poradní orgány, de facto v některých rozhodovacích procesech nahrazují radu či zastupitelstvo, dávají doporučení,“ řekl primátor.

Nejčtenější

Bahno z polí i kroupy velikosti pingpongového míčku. Českem se prohnaly bouřky

V Hradčanech na Prostějovsku padaly kroupy o průměru tří centimetrů. (13....

Zatopené sklepy i rozlité menší toky měly na svědomí bouřky s přívalovými dešti, kroupy a nárazový vítr. Zasáhly...

Kluci museli dozadu a připoutat se, říká trenér z nehody autobusu s dětmi

Na dálnici D35 narazil autobus vezoucí více než dvě desítky děti zezadu do...

Nejen štěstí, ale také důraz na bezpečnost pomohly při úterní nehodě autobusu s více než dvěma desítkami malých...

Autobus plný malých fotbalistů narazil do kamionu, zranilo se 18 lidí

Na dálnici D35 narazil autobus vezoucí více než dvě desítky děti zezadu do...

Na dálnici D35 u Litovle na Olomoucku naboural do kamionu autobus s více než dvěma desítkami malých fotbalistů ve věku...

Místo Prahy plné turistů jeďte do Olomouce, radí The New York Times

Letecký pohled na centrum Olomouce.

Cenné lákadlo turistů především ze Spojených států získala nyní Olomouc. Objevila se totiž v článku prestižního deníku...

Je to cikánský zlořád, říká o rvačce starosta. Sklízí chválu i kritiku

Při velké rvačce dvou skupin lidí v Kojetíně na Přerovsku byli útočníci...

Další svědky a také videozáznamy shánějí policisté, kteří vyšetřují potyčku dvou skupin lidí v centru Kojetína na...

Další z rubriky

VIDEO: Zloději kradli řetízky před prodavačkou, pak si hráli na poctivce

Hledaní zloději ukradli před zraky prodavačky několik řetízků. Když si části...

Po drzých zlodějích, které při činu zachytila bezpečnostní kamera, pátrají nyní policisté ze Šumperska. Dvojice mužů ve...

Požár ve vojenském prostoru Libavá, hořelo na deseti hektarech

Hasiči v noci vyhlásili třetí stupeň poplachu kvůli rozsáhlému požáru ve...

Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci ze soboty na neděli postihl zhruba...

Kontroverzní olomoucký věžák získal v poslední chvíli klíčové razítko

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Developerská skupina okolo podnikatele Richarda Morávka získala klíčové razítko pro svou plánovanou stavbu více než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz