Olomoucké silnice byly poprvé nejbezpečnější v Česku, zabodoval i Jeseník

  4:54aktualizováno  4:54
Olomouc vůbec poprvé útočí na titul krajského města s nejbezpečnějšími silnicemi. Zatím si připsala dílčí úspěch, když zvítězila v žebříčku vycházejícím z policejních statistik za první polovinu loňského roku. Na posun v žebříčku bezpečnosti má navíc našlápnuto i většina okresních měst z regionu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Žebříček bezpečnosti silnic v krajských a okresních městech sestavuje Česká pojišťovna, a to podle takzvaného ČP indexu.

„Index vychází ze statistik policie a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných lidí při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel sledovaných měst,“ popsala mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Pokud se Olomouci, kde v loňském prvním pololetí při nehodách jeden člověk zemřel a jeden utrpěl těžká zranění, podaří první místo udržet před druhým Libercem či třetím Hradcem Králové i po započtení druhé poloviny roku 2018, bude mít titul nejbezpečnějšího města vůbec poprvé od roku 2004, kdy začal být žebříček vyhlašován.

Doposud ho totiž nikdy nezískala za pololetí ani celý rok, nejlepším umístěním byla tři druhá místa. Několikrát se ale ocitla i na chvostu v rozmezí 9. až 11. místa. Za rok 2017 byla sedmá.

„Samozřejmě je to teprve první pololetí, uvidíme, jaký bude výsledek za celý rok. Ale kdyby to měl být důsledek toho, že Olomouc po mnoha letech udělala plán udržitelné mobility a rozvoje cyklodopravy a tím se řídí, tak by to byla mimořádně pozitivní zpráva,“ hodnotí výsledek dopravní expert a krajský koordinátor BESIP Miroslav Charouz.

„A vliv na to může mít i dopravní centrum Semafor, kde se vystřídají desítky tisíc lidí ročně a dělá dopravní výchovu pro školáky i seniory. Nebo třeba preventivní akce strážníků a policie. Jsou to menší věci, ale když se poskládají, tak se chování lidí v dopravě významně zlepší a projeví se to i takhle,“ dodává.

Nejtragičtější nehoda se stala až za okrajem města

Nejbezpečnějším městem podle žebříčku nehod se Olomouc paradoxně stala za období, ve kterém se na okraji města stala jedna z nejtragičtějších nehod v posledních letech.

Na konci března na silnici z městské části Nové Sady do čtvrti Holice, ovšem v úseku, který už se nachází mimo území města, a tudíž se do indexu bezpečných městských silnic nezapočítává, řidič jedoucí s více než dvěma promile alkoholu narazil zezadu do dvojice odbočujících dodávek, které dávaly přednost protijedoucí felicii.

Náraz jednu z dodávek částečně odhodil felicii do cesty a její řidička ve snaze vyhnout se kolizi strhla řízení. Při úhybném manévru však dostala smyk a narazila do stromů u cesty. Ve voze s ní cestovaly tři děti, batole a další dítě ve školním věku utrpěly smrtelná zranění. Řidička, třetí z dětí a Josef Ondrýsek, který nehodu zavinil, skončili se zraněními v nemocnici.

Viníka, který už byl v minulosti za jízdu v opilosti potrestaný hned třikrát, soud nakonec poslal do vězení na 8,5 roku.

Z Jeseníku začíná být ukázkové město, míní dopravní expert

Kromě Olomouce zatím míří k lepšímu umístění i většina okresních měst. Nejvíce z nich Jeseník, který je za loňský první půlrok ve sdílené skupině nejbezpečnějších sedmnácti měst se stejným skóre.

„Z okresních měst zaznamenal největší zlepšení, neboť se dostal do vedoucí skupiny měst bez nehod s úmrtím či těžkým zraněním. Za rok 2017 byl přitom až na 54. místě,“ nastínila Buriánková.

Podle Charouze je i tento výsledek odměnou za aktivní snahu o zlepšení bezpečnosti.

„V Jeseníku je akční komise BESIP a důsledně se věnuje prevenci či nehodovosti, ale i přechodům nebo dopravnímu značení. Také tam veřejnosti slouží nové dopravní hřiště, někde též udělali nové chodníky. Opět jsou to menší věci, které ale zlepšují celkovou situaci,“ shrnul.

„Z mého pohledu se z města stává výkladní skříň dopravní bezpečnosti v rámci Česka a jeho výsledek to jen potvrzuje. Přitom má situaci složitější velkým pohybem turistů, kteří místní dopravní situaci neznají,“ doplnil.

Zároveň poukázal na důležitost právě dopravních hřišť. „Je dobře, že se jim nyní dostává podpory ve formě nabízených krajských dotací na obnovu a modernizaci. Pomůže to přilákat na ně víc lidí a poučit je o novinkách v zákonech, jak se chovat, čeho se naopak vyvarovat, jak poskytnout první pomoc atd. A nejde jen o děti, i starší člověk při návštěvě občas zjistí, že dělá nějakou chybu,“ připomíná dopravní expert.

Za posunem z chvostu míří také Šumperk, který je zatím 35., což je zlepšení o 16 míst oproti výsledku za rok 2017, a ze 42. pozice poskočil prozatím na 30. místo Přerov. Pohoršil si jen Prostějov, který obsadil 29. místo – rok předtím mu patřila 21. příčka. Všechna tři zmíněná města mají stejnou statistiku – žádného mrtvého a dva těžce zraněné.

Nejčtenější

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Tři mladí lidé jeli v autě nepřipoutaní, po nárazu do stromu dva zemřeli

Při tragické nehodě na okraji Jeseníku narazil vůz se třemi lidmi do stromu,...

Mladý řidič vezoucí dva další pasažéry o víkendu při nehodě v Jeseníku narazil do stromu. Na místě zemřel on i jeho...

Návrat Langera se nekoná. ODS zrušila jeho volbu do vedení olomoucké buňky

Ivan Langer během kongresu ODS (6. 12. 2008)

Bývalý místopředseda ODS a někdejší ministr vnitra Ivan Langer už není členem regionální rady strany v Olomouckém...

Na nádraží v Olomouci vykolejil nákladní vlak, nedovoleně projel návěstidlo

Na výjezdu z Vršovického nádraží ve směru na nádraží Praha-Krč vykolejil vlak...

Dopravu na olomouckém hlavním nádraží od pondělního dopoledne komplikovala nehoda nákladního vlaku, který nedovoleně...

Penalty na Spartě: úmyslná ruka a hloupý faul. Jílek se zlobil na Jemelku

Rohodčí Petr Ardeleanu (vpravo) si prohlíží na videu situaci, po které nařídil...

Dva pokutové kopy během pěti minut v závěru utkání, kruté pro olomoucké fotbalisty, které na Spartě do té doby vedli...

Další z rubriky

Majitel Hardu sází v insolvenci na sídlo v Británii, žalobce to odmítá

Vjezd do areálu jesenického závodu Hard, kde se vyráběly montované haly. Nový...

Majitel zkrachovalé jesenické továrny Hard, společnost Moravia Industry, čelí insolvenci. V rámci obranné strategie...

Žena si kousek od přechodu krátila cestu, vešla před přijíždějící motorku

Seniorka si v Prostějově poblíž přechodu krátila cestu přes silnici, zpoza auta...

Snaha ukrátit si cestu se o uplynulém víkendu nevyplatila ženě, která při vycházce se psem potřebovala přejít jednu z...

Po měsíci mohou tramvaje v centru Olomouce opět jezdit normální rychlostí

V olomoucké ulici 8. května dělníci od pátku do neděle opravovali tramvajovou...

Standardní dvacetikilometrovou rychlostí opět jezdí od začátku tohoto týdne tramvaje v centru Olomouce. Uplynulý téměř...

Najdete na iDNES.cz