Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Nemocnice čelila náporu lidí mířících do Řecka, testování navýšila zbytečně

  10:20aktualizováno  17:59
Olomoucká fakultní nemocnice ode dneška prodloužila provozní dobu odběrového místa pro vyšetření na nemoc covid-19 a od pátku otevře druhé. Reagovala tak na skokový nárůst zájmu o testy po oznámení Řecka, že od pondělka nebudou vpuštěni návštěvníci mířící z Česka bez negativního testu na koronavirus. Nakonec však tato povinnost prozatím platit nebude.

V Ústavu mikrobiologie olomoucké fakultní nemocnice se každý den testují vzorky na koronavirus. Zájem o testy nyní výrazně vzrostl. | foto: Miloslav Jančík, MAFRA

Pro lidi vyrážející do Řecka měla od pondělka platit povinnost předložit při vstupu do země negativní výsledek molekulárního PCR testu na covid-19, který by nebyl starší 72 hodin od doby odběru vzorku, a také potvrzení negativní diagnózy v angličtině.

Premiér Andrej Babiš ale dnes po poledni oznámil, že o záležitosti jednal se svým řeckým protějškem Kyriakosem Mitsotakisem, a Česka se nakonec tato povinnost prozatím týkat nebude. Odpoledne to potvrdilo i i řecké velvyslanectví v Praze.

Olomoucká nemocnice přesto v tuto chvíli počítá s rozšířením testování. Odběrové místo v bočním vchodu budovy F je prozatím ode dneška nově ve všední dny otevřeno od 7:30 do 15 hodin s výjimkou polední pauzy mezi dvanáctou a půl jednou, přičemž samoplátci mohou přijít od 11 hodin kromě pauzy, předchozí část dopoledne je vyhrazena pro pacienty poslané k odběru lékařem či hygieniky.

Pohled do laboratoře olomoucké nemocnice

Pouze pro samoplátce je také otevřeno i každou sobotu od 8 do 12 hodin. Stále ale platí, že si samoplátci musejí termín předem zamluvit přes rezervační web.

Kvůli obrovskému zájmu lidí, kteří museli nečekanou komplikaci řešit na poslední chvíli před odjezdem do Řecka, má být dokonce tuto sobotu odběrové pracoviště mimořádně otevřeno až do 15 hodin.

Kvůli vystavování certifikátů a dalším nákladům spojeným s mimořádnou situací nemocnice také od pátku zavádí administrativní poplatek 250 korun, který bude samoplátcům účtován společně se standardní cenou za vyšetření, která je 1 756 korun. Zda toto opatření v reakci na změnu situace zruší, zatím neoznámila.

Náměstkyně nelékařských oborů Andrea Drobiličová uvedla, že po oznámení nové povinnosti pro cestovatele do Řecka, nemocnice okamžitě zaznamenala zvýšení zájmu o testy. Kvůli tomu od pátku v budově F otevře i druhé odběrové místo.

„V tuto chvíli jsme jediné zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji, které zajišťuje vyšetření na covid-19 pro samoplátce, a zájem je tudíž opravdu velký. Takto budeme schopni naši vyšetřovací kapacitu zhruba zdvojnásobit,“ nastínila dnes ráno.

O pár hodin později se ale situace změnila a je tak téměř jisté, že turisté mířící do Řecka své rezervace na odběr vzorků k nyní opět nepovinnému testování, za které by zaplatili dva tisíce korun, zase zruší. Prodloužení provozní doby a navýšení kapacity tak bude zřejmě zbytečné.

6. dubna 2020

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...