Olomoucká fakultní nemocnice zbourala vrátnici, jeden ze svých symbolů

  12:41aktualizováno  12:41
O místo, které dobře znalo několik generací lidí z celého Olomouckého kraje a především z Olomouce, přišla v uplynulých dnech tamní fakultní nemocnice. Šlo o budovu vrátnice a zastřešené staré brány v ulici I. P. Pavlova, která byla velmi dlouho hlavním a jediným vstupem do areálu.

Historický snímek budovy vrátnice a brány olomoucké fakultní nemocnice v ulici I. P. Pavlova z roku 1981. | foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Vstup, kterým v uplynulých desítkách let prošlo nespočet pacientů i lidí, kteří za nimi přicházeli na návštěvu, se nemocnice rozhodla zbourat z několika důvodů.

Jednak se její areál rozrostl a vrátnice s bránou tak už před mnoha lety přestala být faktickým vstupem, kromě toho budova sloužící mimo jiné i jako veřejné záchody zchátrala a nakonec zůstala dlouhodobě nevyužívaná. Zúžené místo navíc působilo dopravní komplikace.

Historie a zánik vrátnice

„V místě klenutého průjezdu je pouze jeden jízdní pruh s problematickými jízdními i rozhledovými poměry. Jeho profil navíc nesplňuje parametry technické normy pro průjezd vozidel integrovaného záchranného systému, zejména požární techniky,“ nastínil vedoucí oddělení přípravy investic nemocnice Martin Říha.

Bourání a přestavba místa bude stát zhruba tři miliony korun. Stavební práce, jejichž součástí je rozšíření silnice na dva jízdní pruhy i zvětšení chodníků, mají skončit v půlce července.

Demolice nebyla jednoduchou záležitostí, ztížila ji například nezbytná velká přeložka telekomunikačních kabelů či demontáž střešní krytiny obsahující rakovinotvorný azbest.

„To musí být podle předpisů prováděno v uzavřeném kontrolovaném pásmu, hermeticky odděleném od okolních prostor,“ nastínil Říha.

V areálu „fakultky“ nejde letos o jedinou výraznou změnu. Z její centrální části zmizela také téměř sto let stará budova, v níž desítky let sídlila II. interní klinika. Její bourání také potrvá do léta, na prázdném místě prozatím vznikne parčík.

Autor:

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

V klubu s Maradonou i koketování s Realem. Teď Látal touží uspět doma

Olomoucký trenér Radoslav Látal.

Posadil se za stůl v místnosti pro rozhodčí. Že je tu největší klid. Radoslav Látal, fotbalová legenda Olomouce, se na...

Další z rubriky

Prostějov chrání hnízdící labutě, dostaly vlastní varovné dopravní značky

Labutí pár hnízdící na drozdovickém rybníku v Prostějově a vyvedená mláďata...

Na drozdovickém rybníku v Prostějově se i letos usídlil labutí pár. Aby mohl úspěšně vyvést svých osm mláďat, k tomu...

Jeseník řeší záchranu centrálního vytápění, odpojujících se lidí přibývá

Ilustrační snímek

Jesenická radnice zvažuje vypovězení smlouvy s firmou Sateza zajišťující zásobování teplem a teplou vodou. Podle vedení...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz