Olomoucká teologická fakulta bude zkoumat souvislost víry a hladiny hormonů

  18:25aktualizováno  18:25
I měření hladiny hormonů v souvislosti se spiritualitou mají překvapivě v plánu badatelé z Cyrilometodějské teologické fakulty (CMTF) UP v laboratoři, jež vznikne v historickém jádru Olomouce. Fungovat bude ještě letos v novém vědeckém centru za desítky milionů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Odborníci z olomoucké teologické fakulty, kteří se budou jako jediní v České republice do hloubky věnovat například „hormonu lásky“ neboli oxytocinu a jeho vazbě na lidskou spiritualitu, a chtějí výsledky svého bádání využít k rozvoji péče ve zdravotnictví.

Zázemí získají po přestavbě někdejších vysokoškolských kolejí, kde za desítky milionů vznikne nové centrum excelentního výzkumu. Cyrilometodějská fakulta v něm kromě učeben a pracoven bude mít k dispozici laboratoř pro měření EKG či hladiny hormonů.

„Podařilo se nám vytvořit metodiku na měření hladiny oxytocinu. Jeho spojení se spiritualitou se v České republice nikdo v takovém rozsahu odborně nevěnuje. V laboratoři budeme měřit i další hormony, například kortizol, nebo kožní odpor či EKG,“ přibližuje děkan CMTF Peter Tavel.

„Na teologickou fakultu to může znít zvláštně, nicméně z měření získáme cenné informace pro náš výzkum sociálního zdraví,“ dodává s tím, že jeho fakulta nyní pracuje na výzkumných projektech za zhruba sto milionů korun.

Modlitba může snížit hladinu stresových hormonů

Tavelovi kolegové při své práci vycházejí z modelu člověka, v němž se, zjednodušeně řečeno, vzájemně ovlivňují biologická, psychická a v neposlední řadě také spirituální rovina. Odvolávají se přitom na výzkumy z celého světa, jež dnes potvrzují pozitivní vliv spirituality na lidské zdraví.

„Pořád ale ještě zůstává otázkou, co je zde ten nejsilnější faktor. Obecně se ale ukazuje, že spiritualita může působit i přímo na tělesné procesy. Modlitba či meditace vede například ke snížení napětí a stresu, což se může projevit třeba snížením hladiny stresových hormonů, změnou EKG nebo dalších ukazatelů,“ doplňuje jedna z badatelek CMTF, Klára Maliňáková.

Vědci na cyrilometodějské fakultě proto už dnes využívají údaje z magnetické rezonance, díky níž sledují aktivaci různých oblastí lidského mozku.

„Předpokládáme ale také, že hodně záleží na tom, jak konkrétně člověk svou spiritualitu nebo náboženskou víru prožívá. Zda je to v jeho životě pozitivní síla, anebo naopak spíše zdroj úzkosti a omezení. Výzkumy pak mohou sloužit v praxi, například jako podpora pro rozvoj spirituální péče ve zdravotnictví anebo jako informace pro pracovníky v oblasti duševního zdraví,“ shrnula Maliňáková.

Na věž se vrátí špice, moderní verze bude z hnědého plechu

Dalším důležitým faktorem, na který se vědci z CMTF zaměřují, je sociální prostředí a jeho vliv na lidské zdraví. Už teď mají k dispozici unikátní data, jež ukazují, jak v České republice například prožívání vztahů v dospělosti anebo dětská traumata souvisejí s výskytem různých chronických onemocnění.

Nová laboratoř jim pomůže tyto vazby lépe zanalyzovat. „Když budeme schopni navíc sledovat také změny v konkrétních tělesných procesech, můžeme těmto souvislostem lépe porozumět,“ dodává Maliňáková s tím, že svá zjištění olomoučtí experti dál předávají lékařům, psychologům, psychoterapeutům či psychiatrům.

„A ti už je mohou využít ve své přímé práci s pacienty,“ podotýká badatelka.

Nové výzkumné centrum by teologická fakulta měla mít k dispozici do konce letošního roku. Sídlit bude nedaleko Dolního náměstí, na nároží Kateřinské ulice. Do roku 2013 tu fungovala vysokoškolská kolej Marie Kudeříkové, poté tu sídlila část filozofické fakulty.

Opravy a úpravy domu vyjdou na čtyřicet milionů korun. Dělníci budou pracovat především uvnitř, velká změna však čeká také nárožní věž. V přízemí přes ni povede do budovy nový hlavní vchod, v podkroví vznikne kaple zasvěcená svaté Kateřině a na střeše se nad ní bude tyčit moderní špice z hnědého plechu probarvovaného do hloubky.

V minulosti přitom věž svoji špici měla, dům o ni ale již dříve, stejně jako o někdejší zdobnou novogotickou fasádu, přišel. Tento rok se takzvaná helmice na věž vrátí, její podobu navrhlo olomoucké architektonické Ječmen studio pod vedením Lukáše Blažka.

  • Nejčtenější

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Pilota Brykse chtěli komunisté vymazat. Ve vězení hrdinovi puklo srdce

Pět sourozenců, hospodářství v Lašťanech u Olomouce s dvanácti hektary polí a zuřící první světová válka. Do těchto...

Svaz čelí kvůli juniorům exekučnímu řízení, dostal pokutu 100 tisíc

Český svaz ledního hokeje (ČSLH) dostal od soudního exekutora pokutu ve výši 100 000 korun za nerespektování rozhodnutí...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Loňská chmelová pohroma se neopakovala, na Hané jsou rádi i za běžnou úrodu

Loni jedna tuna z hektaru, letos téměř dvě. I takováto čísla těší zemědělce z Hané při bilancování letošní sklizně...

PŘEHLEDNĚ: Jak Olomoucký kraj změní jízdné ve vlacích a kdo bude platit víc

Rozsáhlé a především na první pohled značně nepřehledné změny čekají od příštího roku cestující, kteří v Olomouckém...

Pilota Brykse chtěli komunisté vymazat. Ve vězení hrdinovi puklo srdce

Pět sourozenců, hospodářství v Lašťanech u Olomouce s dvanácti hektary polí a zuřící první světová válka. Do těchto...

Pokutu za předražený akvapark Prostějov nebude vymáhat po vinících

Za předraženou stavbu hlavní městské plovárny dostal Prostějov před několika lety pokutu od antimonopolního úřadu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz