ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Olomouc chce vylepšit cyklodopravu díky datům o používání sdílených kol

  • 2
Plánování cyklostezek, úpravy křižovatek či opatření ke zvýšení bezpečnosti cyklistů v ulicích Olomouce. To vše plánuje tamní magistrát vylepšit díky hlubší analýze pohybu cyklistů po městě na sdílených kolech. Základem budou podrobná data o jejich používání, z nichž část město zveřejní k volnému využití.

Růžové bicykly společnosti Rekola si mohou lidé v Olomouci půjčovat pátým rokem, jejich počet se postupně zvýšil ze čtyřiceti na nynější zhruba stovku. Město od firmy už nyní získává údaje o výpůjčkách a vracení kol i trasách, po nichž lidé nejčastěji jezdí.

„My pak tyto informace využíváme při stanovování vhodných lokalit, kam umístit nové cyklostojany. Tato spolupráce se osvědčila ke spokojenosti cyklistické veřejnosti,“ uvedl náměstek primátora Matouš Pelikán.

„Nyní jsme se s firmou dohodli na další konkrétní spolupráci, která přinese ve výsledku prospěch všem cyklistům, tedy i těm, kteří jezdí výhradně na svých kolech a sdílené bicykly je nezajímají,“ dodal.

Na základě podrobné analýzy pohybu kol chce radnice aktualizovat cyklogenerel města, tedy základní dokument definující jak se bude rozvíjet infrastruktura pro cyklisty. Na to pak bude navazovat úprava investičních plánů například při vylepšování sítě cyklostezek či umísťování stojanů pro kola.

Část dat o pohybu cyklistů bude moci volně využít kdokoliv

Provozovatel olomouckého bikesharingu také městu poskytne i starší data o pohybu cyklistů z dřívějška, která magistrát následně zveřejní volně k využití jako takzvaná otevřená data a bude je tak moci využít kdokoliv. Zájem mohou mít například tvůrci aplikací pro mobilní telefony. Olomouc za balík dat zaplatí 326 tisíc korun.

Podle Pelikána navíc ani tím bližší spolupráce města se společností Rekola nemá skončit.

„Připravujeme například projekt, který by propojil služby této společnosti a dopravního podniku,“ nastínil náměstek.

Olomouc není v regionu jediným městem s veřejnou půjčovnou kol, od letoška začala být tato služba k dispozici turistům i místním rovněž v Prostějově, kde ji provozuje firma Nextbike.