Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Přežila války i revoluce, teď olomoucká Zora vyrábí 43 tisíc tun čokolády

  12:52
Tento týden uplynulo 120 let od chvíle, kdy v Olomouci zahájila výrobu továrna na sladkosti, ze které je dnes jedna z nejvýznamnějších čokoládoven v Evropě. Základy položila skupinka maloobchodníků s cukrovinkami, která potřebovala kvůli stoupající poptávce začít vyrábět více sladkých pochutin a levněji než jejich dodavatelé.
Pohled na jednu z prvních „výrobních linek“ na sladkosti v olomoucké firmě...

Pohled na jednu z prvních „výrobních linek“ na sladkosti v olomoucké firmě založené skupinou maloobchodníků, která se stala základem dnešních čokoládoven Zora. | foto: archiv Zory Olomouc

Nový podnik s poněkud dlouhým názvem „První společná moravská továrna na cukrovinky a čokoládu v Olomouci, zapsané společenstvo s obmezených ročením“ vznikl 25. listopadu 1898. Výroba pak začala ve střídmých podmínkách 12. června 1899 v pronajatých prostorách Občanské záložny na Dolním náměstí v historickém centru města.

Továrna, která se v budoucnu proslaví čokoládovými produkty, přitom poněkud paradoxně začala naopak jako výrobna ryze „nečokoládových“ cukrovinek. Čokoláda totiž do sortimentu budoucí Zory začala pronikat až později. Nakonec však produkci v podstatě ovládla.

V následujících letech výroba olomouckých cukrovinek rychle nabírala na síle a už brzy nestačila poptávce. Akcionáři v roce 1908 nově vytvořené „Akciové továrny na cukrovinky a čokoládu v Olomouci“ proto museli řešit rozšíření výroby, což už ve skromných prostorech Občanské záložny nebylo možné. Proto rozhodují o stavbě nové továrny, která by umožnila další rozvoj firmy.

A ještě v jednom ohledu je rok 1908 klíčový. Právě tehdy se totiž rodí značka Zora, kterou od nynějška nesou všechny výrobky. Kde se jméno vzalo? Akcionáři to při registraci vysvětlovali rakouským úřadům jako zdrobnělinu jména Terezie.

Už o pouhé dva roky později se výroba sladkostí stěhuje do nových prostor v Hodolanech u železniční trati. Název Zora mezitím natolik zlidověl, že se stal neoficiálním označením továrny i celé společnosti.

Války si vynutily změnu sortimentu, mezi nimi vládl zlatý věk

V následující dekádě však poměrně dramaticky do osudu celé značky zasahuje první světová válka. Přesněji zoufalý nedostatek cukru a kakaa, což byly v té době již nejdůležitější suroviny Zory.

Historie a současnost Zory

Majitelé však na kritickou situaci zareagovali velmi pružně. Rychle zcela změnili zaměření a místo čokoládových výrobků se rozhodující produkcí staly marmelády a ovocné konzervy. Samozřejmě jen dočasně. Po válce se totiž olomoucká továrna velmi rychle vrací k tradičnímu sortimentu.

Zároveň pokračuje ve velmi dynamickém růstu, takže koncem 20. let už Zora jede na dvě směny, zaměstnává čtyři stovky lidí a denně opouští továrnu na tehdejší dobu takřka nepředstavitelných osm tun čokolády. Zlatý – vlastně spíše čokoládový – věk začíná.

Neustále rostoucí poptávka vede k dalšímu rozšiřování výroby. V sortimentu přibývají velmi žádané sezonní produkty: velikonoční vajíčka a čokoládové vánoční figurky. Například ceník z roku 1933 má už pozoruhodných 663 položek a v roce 1938 ve firmě pracuje už 965 lidí.

Jenže brzy poté do osudu firmy podruhé zasahuje válka a s ní opět akutní nedostatek surovin. Zora se tak musí zase přizpůsobit. Vedle čokolády se začíná specializovat i na výrobu sušenek, trvanlivých produktů a pečiva. Výroba tak pokračuje i během druhé světové války.

Éru dominance po znárodnění střídá upozadění

Koncem 40. let je olomoucká čokoládovna znárodněna. Vzniká Zora, továrna na čokoládu a cukrovinky, národní podnik. Její součástí se stávají i další závody vyrábějící v Československu cukrovinky. Z původně malé olomoucké výroby je naráz obří socialistický koncern.

Dominance Zory na poli cukrovinek však netrvá dlouho. V roce 1960 totiž přichází reorganizace a Zora se stává pouhou součástí národního podniku Československé čokoládovny se sídlem v Praze.

I tak si však stále drží solidní renomé. Čokoláda oceňovaná v minulosti na nejrůznějších výstavách a olympiádách je dál úspěšná, medaile z „mezinárodních olympiád“ získává dokonce i na Západě, například v Bruselu či Paříži.

Koncem 80. let přichází liberalizace a po revoluci a následném zrušení státního podniku vzniká opět akciová společnost – tentokrát pod jménem Čokoládovny Praha, jejíž součástí je i olomoucká Zora.

Přechod do „hnízda“ Nestlé přinesl velké investice

Nejzásadnější novodobá změna se pak odehrála v roce 1992, kdy do Čokoládoven potýkajících se s nedostatkem kapitálu vstupuje koncern Nestlé, který je světově největším producentem potravin.

Společnost s charakteristickým ptačím hnízdem v logu poté v Zoře rozsáhle investuje. Staví novou halu vybavenou nejmodernější technologií na výrobu jemných čokoládových hmot a o několik let později přidává i linku na výrobu čokolád a čokoládových tyčinek.

Koncem 20. století soustředí Nestlé v České republice do Zory také výrobu tabulkových čokolád a plněných čokoládových bonbonů. Stává se také domovem značky Orion.

Ze Zory – tradiční jméno závodu dodnes zůstává – je jedna z nejvýznamnějších továren na čokoládu a čokoládové cukrovinky v Evropě. Patří také mezi nejdéle nepřetržitě fungující firmy v Olomouckém kraji. Závod zaměstnává asi 800 lidí a ročně produkuje 43 tisíc tun čokolády.

Jak to vypadá v provozu největší továrny na cukrovinky v Česku:

1. dubna 2016

  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Tragický výbuch domu na Prostějovsku mohla způsobit manipulace s pyrotechnikou

V obci Otinoves na Prostějovsku došlo po poledni k výbuchu a požáru domu soukromé firmy se zábavní pyrotechnikou. Právě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Na Svatém Kopečku otevře centrum pro bývalé vězně, místní ho tu nechtějí

Centrum sociální rehabilitace pro bývalé vězně má od prvního října spustit provoz na Svatém Kopečku u Olomouce. Plán...

Při výbuchu domu zemřel jeho majitel, potvrdila pitva. Vyšetřování potrvá měsíce

Obětí čtvrtečního výbuchu rodinného domu v Otinovsi na Prostějovsku je jednačtyřicetiletý majitel domu, potvrdila...

Vidkun opět u soudu. Žalobce žádá přísnější kvalifikaci, obhajoba zproštění

Olomoucký krajský soud dnes znovu otevřel korupční kauzu Vidkun, kterou vrátil vrchní soud k opětovnému projednání....

Brazilce bychom museli nechat pomalovat ponorku, říká kurátorka streetartové akce

Spoluzakladatelka streetartového festivalu v Olomouci Romana Junkerová společně s kolegy přináší každoročně do města...

Grafton Recruitment Praha
VSTŘIKOLISAŘ/TECHNOLOG/PROCESNÍ INŽENÝR

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...