Roku 1942 poničil věž wehrmacht při krádeži zvonu, škody zahlazují opravy

  7:27aktualizováno  7:27
Naposledy takto lešení obklopilo gotický chrám sv. Mořice v centru Olomouce v 60. a 70. letech. Kromě fasády, která už je ve velmi špatném stavu, či celoevropsky významných varhan, dělníci v následujících letech opraví i škody, které v monumentálním svatostánku zanechala druhá světová válka a němečtí vojáci.

Na kostele sv. Mořice, jednom z nejvýznamnějších chrámů Olomouce, začaly velké opravy, jež nezažil celá desetiletí. (říjen 2018) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Ti v jednom z nejvýznamnějších olomouckých chrámů v roce 1942 zabavovali zvon, který však v hlavní jižní věži s populární vyhlídkou spadl a probořil všechna patra. Dodnes je tu tak pouze prázdný nepřístupný prostor, po obnovení jednotlivých pater zde historii kostela bude připomínat nová výstava.

„Díky expozici ‚Kostel sv. Mořice v Olomouci v průběhu věků‘ vznikne nový návštěvnický okruh. Lidé v něm budou procházet nahoru interiérem věže, v případě zájmu vystoupají na vyhlídku. Poté sejdou dolů zrestaurovaným dvojitým točitým schodištěm,“ popisuje tiskový mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka budoucnost památkově chráněné věže ze začátku 15. století.

Těžký zvon při zabavování spadl a prorazil patra věže

Od druhé světové války byla věž z mohutných kamenných kvádrů přístupná jen částečně z bočního točitého schodiště. V její spodní části je už desítky let prázdný prostor, členění na patra v něm úplně chybí. A to už od roku 1942, kdy vojáci německého wehrmachtu v tehdejším nacistickém protektorátu Čechy a Morava rekvírovali zvony kvůli kovu pro válečný průmysl.

Oprava chrámu

„Zabavovaný zvon spadl a svou vahou prorazil všechna patra věže. Pod dohledem wehrmachtu pak putoval na hřbitov zvonů u Hamburku,“ popsal již dříve náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

Stavebně-historický průzkum, který byl nutný pro zpracování plánů nynějších oprav, tak byl podle něj doslova nezapomenutelným dobrodružstvím. „Bylo nutné ho provádět pomocí lezecké techniky,“ doplnil Šnevajs.

Na lešení, které gotický svatostánek zčásti obklopuje, dělníci pracují na obnově fasády. Naposledy ji opravovali v šedesátých a sedmdesátých letech. Do pořádku dají i vnitřek věže, pomáhat jim budou také restaurátoři. Vše by mělo být hotové na konci roku 2021.

Změn si návštěvníci kostela v budoucnu všimnou také na hojně navštěvované a nyní uzavřené vyhlídce na vrcholu věže. Správci kostela ji nechají zabezpečit kvůli nešťastné sérii sebevražd, kdy se několik lidí v posledních letech rozhodlo vzít si život skokem z věže.

„Bude tu nové zábradlí, v celé památce pak bude nainstalován nový monitorovací a zabezpečovací systém,“ vypočítává Gračka.

Obnovu chrámu sledují kamery

Mluvčí vyzdvihuje, že významnou součástí rekonstrukce řádově za desítky milionů korun je i generální oprava slavných mořických Englerových varhan, jež jsou díky svému zvuku proslulé v celé Evropě.

„Jsou ve velmi špatném technickém stavu, vyžadují generální opravu. Unikátnost varhan a zachování jejich nezaměnitelného zvuku pro příští generace je výzvou pro restaurátory v celé Evropě,“ uvedl před časem mluvčí magistrátu Michal Folta.

Kdy přesně ale odborníci začnou na nástroji z roku 1745 pracovat, není podle Gračky prozatím jasné. Obnovu kostela pak od začátku nepřetržitě snímají kamery, arcibiskupství ze záznamů plánuje vyrobit tři krátké filmové dokumenty.

„Budou časosběrné, což bude zvláště u varhan velmi efektní,“ podotýká Gračka. Tyto snímky pak lidé uvidí uvnitř věže v plánované expozici.

Nahlédněte do nyní zavřené věže, která bývala bohužel i cílem sebevrahů:

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Obyvatelé Města Libavá odkupují po letech domy, pořídí je do půl milionu

Jeden z domů, které Město Libavá převzalo od armády po vyjmutí obce ze...

Ještě před čtyřmi lety bylo soukromé vlastnictví nemovitostí pro obyvatele Města Libavá zapovězené. Všechny domy i byty...

Peníze na propagaci kraje utratí firma sportovního bosse i sama u sebe

Sportovní manažer Miroslav Černošek v pořadu Rozstřel na iDNES.tv

Olomoucký kraj vyplatí firmě vlivného manažera Miroslava Černoška přes pět milionů korun za propagaci. Firmou dodaný...

Najdete na iDNES.cz