Vlivný exradní, který loni dočasně zmizel, začal radit s velkou zakázkou

  4:53aktualizováno  4:53
Bývalý olomoucký radní, šéf technických služeb a vlivný politický hráč Miroslav Petřík, který loni na několik týdnů náhle zmizel a opustil všechny posty, se poprvé od „útěku“ objevuje ve veřejném životě. Radí řediteli Vlastivědného muzea se zakázkou za desítky milionů.

Vlivný člen olomoucké ČSSD, radní a donedávna ředitel městských technických služeb Miroslav Petřík na snímku z roku 2015 z tiskové konference k otevření překladiště odpadů ve čtvrti Chválkovice. | foto: Luděk Peřina, ČTK

„Já s panem Petříkem spolupracuji, pomáhá mi jako poradce,“ potvrdil zjištění MF DNES ředitel muzea Břetislav Holásek.

V olomouckých kuloárech se již pár týdnů šíří informace, že se Petřík stal zaměstnancem muzea. Holásek to však odmítá a tvrdí, že Petřík je čistě jeho osobním poradcem a není k muzeu nijak smluvně vázaný a ani nepobírá plat.

„Není zaměstnancem muzea ani není placen z muzea. Nemá ani žádnou dohodu o spolupráci ani žádnou smlouvu,“ říká ředitel.

Sociální demokrat Miroslav Petřík bezpochyby patřil k nejvlivnějším mužům olomoucké komunální politiky, a to nejen v rámci ČSSD. Roky řídil Technické služby města Olomouce (TSMO), ale zároveň platil za šedou eminenci politického zákulisí – bývá označován za muže, jenž měl výrazný podíl na politické kariéře bývalého primátora a dnes ministra kultury Antonína Staňka.

Dočasné „zmizení“ stálo Petříka místo ve firmě i na kandidátce

Loni v létě však Petřík za doposud ne úplně vyjasněných okolností ze dne na den zmizel. Zbyl po něm jen kamerový záznam z brněnského bankomatu, ze kterého v pro něj netypickém ležérním outfitu vybral peníze. A dál už nic.

Několik týdnů po něm nebyla žádná stopa, živě se spekulovalo o tom, proč a kam uprchl. Jako pohřešovaného ho hledala policie, která jej nakonec našla v rakouském hotelu.

Po návratu Petřík o důvodech „útěku“ mnoho neřekl, ve stručném prohlášení pouze zmínil starosti spojené se zdravotními problémy svých blízkých a také jeho vlastní zdravotní stav.

Během doby, po niž byl nezvěstný, přitom přišel o všechny posty a funkce. Odvolán byl z místa ředitele technických služeb, ztratil pozici radního a ČSSD ho škrtla i z kandidátky do podzimních voleb. Na veřejnosti sice občas k vidění byl – například s fotbalisty olomoucké Sigmy vyrazil na utkání Evropské ligy do španělské Sevilly – ale jinak o něm v posledním půlroce slyšet nebylo.

V muzeu Petřík radí u přípravy digitalizace sbírek za 66 milionů

S ředitelem muzea Holáskem Petříka pojí dlouholeté přátelství. Byl to právě on, kdo komunikoval s novináři v době, kdy se Petřík vrátil z Rakouska, a jeho prostřednictvím také politik odmítal žádosti o rozhovory a avizoval, že svůj „útěk“ vysvětlí pouze v jednostranném prohlášení, což také učinil.

Jeho aktuální – podle Holáska neoficiální – angažmá v muzeu se týká ambiciozního projektu digitalizace sbírek muzea.

„Je to projekt, který jsme vyhráli v EU. Je to celé teprve na začátku, takže teď začínáme s přípravami dokumentace,“ vysvětluje Holásek. Projekt počítá s rozpočtem okolo 66 milionů korun, většinu má poslat Evropská unie.

„V podstatě to bude první digitalizace sbírkových předmětů. Ty se budou skenovat, fotit, popisovat, dávat na web a vše se bude zpřístupňovat veřejnosti. Měla by na to navázat další etapa, a to zpřístupnění těchto věcí pro školy,“ vysvětluje Holásek s tím, že Petřík mu pomáhá s přípravou dokumentace.

„Budou to velké soutěže, které za nás budou dělat firmy. Pan Petřík mi teď pomáhá s tou přípravou podmínek, protože má zkušenosti po té odborné právnické stránce,“ vysvětluje ředitel muzea.

MF DNES se pokoušela promluvit i přímo s Petříkem, ale telefon nebral, nereagoval na žádosti o rozhovor prostřednictvím SMS a nepodařilo se jej zastihnout ani přímo v muzeu, kam podle zaměstnanců často, ale nepravidelně dochází.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Sparta už si vybrala, favoritem na pozici trenéra je olomoucký Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek zachmuřeně sleduje vystoupení svých svěřenců...

Fotbalová Sparta má favorita na pozici trenéra. Je jím Václav Jílek, současný kouč Sigmy Olomouc. Byť všechno není...

Další z rubriky

Hanušovicím chyběli strážníci, na pořádek budou dohlížet romští asistenti

Ilustrační snímek

Čtveřici romských asistentů najala radnice v Hanušovicích na Šumpersku. Město dlouho marně shánělo posily do řad obecní...

Tele z výzkumného ústavu nechtělo na pastvinu, zamířilo do ulic Šumperka

Ilustrační snímek

Neobvyklý pohled se naskytl lidem v Šumperku a blízkém okolí. Po rušné příjezdové silnici a posléze i ulicemi putovalo...

U Hranické propasti hrozí pády stromů, rizikem je pro turisty i zábradlí

Turisty mířící k světovému unikátu dělí od příkrého srázu do propasti jen...

Správci chtějí lépe zabezpečit unikátní Hranickou propast. Ohrožují ji suché a nemocné stromy, které by do ní mohly...

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.

Najdete na iDNES.cz