Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Epidemie zdraží svoz odpadků. Přibylo jich, města zaplatila miliony navíc

  15:57
Kvůli epidemii nemoci covid-19 vzrostlo množství komunálního odpadu, jejž lidé zejména při jarní karanténě vyprodukovali. Zvýšené náklady za jeho odvoz jdou do milionů, v některých městech je tak ve hře zvýšení poplatků.

ilustrační snímek | foto: Pavel Kocůr

V Olomouci, Prostějově, Přerově a v Šumperku letos přibylo odpadků. Například v krajském městě je nárůst až pětinový. Radnice proto zvažují, že kvůli tomu zdraží poplatky za vyvážení popelnic.

„K nárůstu množství odpadů o deset až dvacet procent oproti stejnému období roku 2019 došlo hlavně v jarních měsících od března do května. Jednalo se především o tříděné odpady, papír a plasty, a rovněž o větší množství objemného odpadu,“ potvrdila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Nárůst podle ní souvisí s mimořádnými opatřeními a nouzovým stavem kvůli epidemii koronaviru, kdy byly zavřené obchody, restaurace či jídelny.

„Lidé v této době v mnohem větší míře využívali různých zásilkových a donáškových služeb, což vedlo ke zvýšené produkci obalových materiálů, především kartonových krabic a plastů. Větší množství objemného odpadu pak bylo zřejmě způsobeno tím, že lidé kvůli omezení výroby nebo při práci z domova byli více doma, a měli tudíž více času na jarní úklid domácností a vyklízení nepotřebných věcí,“ vysvětlila mluvčí.

Dopady letoška mohou Olomoučané pocítit v roce 2022

Ze všech sledovaných položek v Olomouci nerostl pouze bioodpad, jeho množství v březnu až dubnu letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni dokonce pokleslo o osm procent.

A i když se poplatek za odpad v Olomouci zvyšoval už letos, magistrát nevyloučil další růst.

„Výpočet poplatku vždy vychází z nákladů předchozího kalendářního roku a uzavřeného účetního období. Tudíž poplatek na rok 2021 bude vycházet z nákladů roku 2019. Případný nárůst nákladů za rok 2020 se tedy projeví až ve výpočtu poplatku na rok 2022,“ upřesnila mluvčí.

Stejná situace je v také Prostějově. „Od začátku roku 2020 jsme v porovnání s rokem 2019 zaznamenali nárůst množství jak směsného odpadu, tak i všech složek tříděného odpadu, plastu, papíru, skla a bioodpadu. Možnou příčinou jsou patrně opatření v souvislosti s pandemií koronaviru,“ sdělil náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Bioodpadu pak podle něj přibylo kvůli počasí, protože častěji pršelo, a tím pádem rychleji rostla tráva, jež se musela vyvážet.

Prostějov zaplatil za svoz už tři miliony navíc

Letos tak Prostějov za svoz odpadu zaplatil už o tři miliony korun víc než loni. Celkový účet však nebude konečný, protože kvůli raketovému nárůstu nemocných s covidem-19 začaly opět platit podobné restrikce jako na jaře.

Epidemie tak v Prostějově zřejmě jen urychlila rozhodnutí o zvýšení poplatku za odpady.

„Rozhodli jsme se zatím ponechat stávající stav, tedy současnou sazbu místního poplatku ve výši 600 korun a zachovat osvobození a úlevy i pro rok 2021. V budoucnosti ale budeme muset počítat se změnami,“ připustil primátor František Jura.

Město poplatek nezvyšovalo od roku 2013, přičemž za likvidaci odpadů dává čím dál víc peněz. V roce 2014 to bylo přes 16, minulý rok téměř 21 milionů korun.

Množství odpadu letos mírně vzrostlo také v Přerově. Podle mluvčí magistrátu Lenky Chalupové však město o zdražení poplatku zatím neuvažuje.

Obyvatelé Šumperka v roce 2019 vyprodukovali 825 tun odpadu za měsíc, zatímco za tři čtvrtletí letošního roku je to až 901 tun. Jde o směsný komunální odpad, plast, papír, sklo, nápojové kartony, kovy, bioodpad, oděvy a veškerý odpad ze sběrných dvorů a velkoobjemových kontejnerů.

„Rozdíl by mohl být způsobený epidemií covidu-19, protože lidé byli doma a uklízeli, což nejspíše způsobilo nárůst ve velkoobjemových kontejnerech a v textilu. Letošní léto bylo příznivé ke srážkám, takže máme nárůst také v bioodpadu. Poplatek za odpady jsme zvyšovali tento rok, další zdražování nepředpokládáme. Odpady podražily z původních 612 na 696 korun ročně za osobu,“ vyčíslila Radka Klimešová z odboru životního prostředí na Městském úřadu v Šumperku.

V Jeseníku naopak odpadu ubylo o desítky tun

Výjimkou je město Jeseník. Ke konci září místní vyprodukovali o 45 tun směsného komunálního odpadu méně než za stejné období loňského roku.

„Množství vytříděného papíru a plastu naopak vzrostlo. Město Jeseník si uvědomuje rostoucí náklady spojené se svozem odpadu, o zdražování poplatku se však nejednalo,“ sdělil mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka.

VIDEO: Takto se z vyhozeného papíru stávají nové výrobky, například papírové tašky:

27. června 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
  • Nejčtenější

Neotevřel stavidlo a udělal v obci paseku za 14 milionů, zjistila policie

Policie ukončila vyšetřování zaplavení části Brodku u Přerova v roce 2020, kde rozvodněná řeka způsobila škody za téměř...

Dítě nemohla utišit, po ráně do hlavy zemřelo. Matce hrozí za vraždu 20 let

Olomoucký krajský soud otevře v polovině června případ vraždy pětitýdenního dítěte na Šumpersku. Obžalována je matka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodík se na českých kolejích nevyplatí. S výjimkou jediné trati

Vlaky jezdící na elektřinu vyrobenou z vodíkových palivových článků se na tuzemské síti při současných cenách vyplatí...

Pracuj tvrdě, hlásá Bezos. Jak se pracuje v předobrazu kojetínského Amazonu

Premium V distribučním centru americké společnosti Amazon v polských Hlivicích u Katovic je hojně slyšet čeština. Důvodem je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Palačovská spojka uleví třem krajům, auta na novou silnici vjedou za tři roky

Tři roky by měla trvat stavba takzvané Palačovské spojky, silnice zahrnující jak dostavbu části dálnice D48 mezi...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Policie pátrá po muži ze supermarketu v Olomouci, může být spojen se zločinem

V souvislosti s prověřováním zvlášť závažného zločinu pátrají olomoučtí kriminalisté po totožnosti neznámého muže....

Konec skládek se blíží, Přerov posílil projekt likvidace odpadu v kraji

Přerov se zapojí do krajského projektu likvidace komunálního odpadu. V něm před ukončením skládkování v roce 2030 spojí...

Ani benefity často nestačí. Sehnat strážníky je pro mnohé obce neřešitelný úkol

Snaha zastupitelstva třítisícového městečka Loštice na Mohelnicku zřídit malou městskou policii skončila fiaskem. Do...

Nové byty v Olomouci se začnou stavět v říjnu, doplnit je může i obří věžák

Rekordní počet dokončených bytů v regionu letos podle statistik vystřídalo developerské vyčkávání. Z velkých...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...