Nový Malín na Šumpersku sází na brigádníky z řad studentů. Letos tu mimo jiné pracují na výkopech pro uložení potrubí. (Ilustrační snímek)

Nový Malín na Šumpersku sází na brigádníky z řad studentů. Letos tu mimo jiné pracují na výkopech pro uložení potrubí. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Hubata-Vacek, MF DNES

Nový Malín je brigádnickou velmocí, místo firem ho zvelebují studenti

  • 0
Sehnat prázdninovou brigádu je pro studenty v největších městech Olomouckého kraje leckdy velký problém. Málo se přitom ví, že brigádnická bašta pro mladé tu je. Je jí Nový Malín. Vesnice u Šumperka totiž úpravy okolí i další práce nechává na léto a místo najímání firem práci nabízí studentům z širokého okolí.

„Během prázdnin jsme už zaměstnali přes 120 brigádníků. Řada z nich pracuje celé prázdniny,“ nastínil starosta Nového Malína Josef Minář.

V areálu Malínské provozní se scházejí už před šestou ráno, aby jim lidé z obecní firmy přidělili práci a rozvezli je po pracovištích. Dostatek práce pro brigádníky zdůvodňuje starosta tím, že obec se snaží zajišťovat převážnou část potřebných prací vlastními silami.

„Máme hodně rozdělaných staveb a pořád je co opravovat a čistit. A na léto si plánujeme práce, které jsou vhodné pro studenty-brigádníky. Je to levnější než najímat si na všechno firmy,“ vysvětlil Minář.

Osm studentů teď například kope výkop pro vodovod v lesním porostu nad Malínem.

„Vůbec nechápu ty řeči lidí, že mladí lidé jsou líní a nechce se jim dělat. Tahle parta už vykopala 400 metrů pro uložení potrubí. Kromě kamenité zeminy po nich chceme, aby co nejméně ublížili stromům, což se daří. Odvádějí opravdu skvělou práci,“ pochvaluje si partu starosta, který je zároveň jednatelem Malínské provozní.

Partám šéfují i brigádníci, kteří už se místním osvědčili

„Kopáče“ má na starosti vysokoškolák Filip Neuman, který je v Novém Malíně už posedmé.

„Poprvé jsem tu byl na brigádě hned po základní škole a od té doby jsem nevynechal ani jedny prázdniny,“ říká student. Jako parťák bere příplatek za vedení.

„Máme tu několik studentů, kteří se opakovaně osvědčili a bez obav jim můžeme svěřit partu brigádníků,“ vysvětluje Minář. Další brigádníci se starají o zeleň, uklízejí, natírají kovové konstrukce nebo pracují na stavbách v obci.

Malín vydatně pomáhá sousednímu Šumperku, který je sice čtvrtým největším městem kraje, ale nabídek prázdninové práce pro brigádníky je nedostatek. Téměř třicetitisícové město v průběhu prázdnin zaměstnává postupně dvanáct studentů jako průvodce po městských památkách, na stavbách v Šumperku v současné době pracuje dvacítka studentů.

Malínští počtem brigádníků trumfnou i velká města regionu

Dokonce ani Prostějov na tom s brigádníky není lépe než Nový Malín, přitom má téměř 45 tisíc obyvatel. Práci pro brigádníky tam zajišťuje především personální agentura PAP.

„O prázdninách v Prostějově pracuje na brigádách odhadem sto dvacet studentů. Vykonávají pomocné práce, pracují ve strojírenských firmách, v potravinářství, ale také na stavbách,“ popisuje šéfka agentury Eva Vachová.

Stovku brigádníků pak nepřekročí ani v Přerově, který je zhruba stejně lidnatý jako Prostějov.

Nejvíc brigádnických prací je v hlavním městě regionu, v Olomouci, i když i ta v přepočtu na obyvatele za Novým Malínem výrazně pokulhává. Brigádníky tam pro firmy a pro město zajišťují rovněž převážně personální a pracovní agentury.

„Dá se odhadnout, že o prázdninách pracuje v Olomouci kolem osmi stovek brigádníků,“ uvedla Barbora Antonová z agentury Index Nosluš.