Diskuse k článku

Nové obchodní centrum by mohlo Prior v Olomouci nahradit už příští rok

Už jen poslední razítko chybí k tomu, aby se šedivá stavba Prioru Olomouce začala měnit na moderní budovu. Pokud se majiteli "socialistického" obchodního domu, který většina Olomoučanů považuje za ostudu centra města, podaří získat stavební povolení do začátku prosince, nová obchodní "galerie" by mohla být dokončená už příští rok na podzim.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

paulina

Opravit ano

ale proč se musí i přejmenovávat? Na Prior jsme zvyklí.

0/0
22.11.2011 11:01

Radijo1

Re: Opravit ano

Protože život jde dál. Jestli jste byl(a) zvyklý/á na Rakousko-Uhersko, tak to se těžko zvyká na nové věci, ale s tím nic nenaděláte.

0/0
22.11.2011 15:14

wraith.d

...

kdyby raději ty peníze investovali do oprav okolních domů nebo rekonstrukci tramvajové tratě v té ulici - prior je sice hnus ale aspoň stojí - za to v okolí to začíná padat...

0/0
20.11.2011 22:59

Radijo1

Re: ...

Ach jo, další konzerva. To nemáte ani elementární znalosti ekonomiky? Ty okolní domy někomu patří, ten někdo si s nimi dělá, co chce, a investuje, do čeho chce. Majitel "Prioru" je majitel "Prioru", dělá na svém, zvelebuje svoje. Když takto uvažujete, nechcete mi zaplatit ze svého opravu mého domu??????

0/0
22.11.2011 15:13

wraith.d

Re: ...

ale ne konzerva, chodím okolo prioru každý den a rozhodně jsem pro tu úpravu, to zas jo. Pokud si to ze 100% financuje majitel, pak nemám problém - pokud mu něco dá město, je to na hlavu postaveno vzhledem k nedávné události v téže ulici. A nebojte, elementární znalost ekonomiky snad mám ale s těmi domy je to situace malinko jiná - ona by si spousta lidí ty domy opravila - ovšem na to aby se opravovaly dle navrženého postupu památkářů leckdy ty peníze nejsou... a ne, fakt nechci ;-D

0/0
22.11.2011 18:19

Trupman

"aby se šedivá stavba Prioru Olomouce začala měnit..."

Máte snad pocit, že na vizualizacích to vypadá méně šedivě, než současná podoba?

+1/0
18.11.2011 15:31

NUK

Re:

Sklo a ocel snad ve výsledku nijak šedivě působit nebudou, alespoň tedy doufám (tyto materiály by měly odrážet okolní stavby - na vizualizaci je vše vyvedené v šedé, což naštěstí okolí prioru není). Autorka zde nejspíš výrazem "šedivá stavba" měla na mysli "nevýrazná, ošuntělá", s čímž naprosto souhlasím.

0/0
18.11.2011 15:45

Trupman

Re:

Ošuntělá bohužel je, protože nebyla prováděna žádná rozsáhlejší údržba. Ale nechápu to, s jakým zaslepením a neobjektivním pohledem píše autorka článku o současné podobě. Jakoby snad přestavba Prioru byla jediným správným řešením, o kterém se nedebatuje. Bohužel, tak je na to u laické veřejnosti (mezi kterou se řadí i městská politická reprezentace) v Olomouci ve většině nahlíženo. Pokud jsou při debatě použity nějaké "argumenty", tak je to jen proti současné podobě. Říká se - je nevýrazná, šedá, mohutná a vůbec je to celé socialistické a to my tady vůbec nechceme! Přitom se stačí zamyslet - nevýrazná? Podívali se lidé někdy na tu budovu jako celek, na členění fasády, na použité materiály, které jinde ve městě nejsou.

Uvidíte, že za takových 15 let bude městu vyčítáno, že umožnilo vybudování architektonicky bezvýznamného a plytkého obchodního centra na místě Prioru.

+1/0
18.11.2011 16:12

chicocheco

Re:

To jsou přesně moje slova. Už dnes se na brutalismus jezdí dívat (nejen) Japonci. "Šedivé" socialistické architektury by se naopak dalo využít k turistickému ruchu. Do takové Brasílie se ročně přijede na brutalistické památky podívat spousta lidí. Tak proč místo budovy s potenciálem stavět druhou (třetí, čtvrtou, pátou...) Olympii? 8-o

+1/0
18.11.2011 17:06

Trupman

Re:

Těžko říct, jestli se dá Niemeyerova Brasilia považovat za město brutalistické architektury. Brutalismus je spíše pozdější období, méně čistých linií, více hmoty a surovosti.

Ono to chce vždycky čas, než si lidé k umění (staveb) najdou cestu. Bohužel, za chvíli může být pozdě.

0/0
18.11.2011 17:21

Najdete na iDNES.cz