Majitel vyřazeného vítěze Velké pardubické žaluje výrobce krmiva o miliony

  16:18aktualizováno  16:56
Přerovský okresní soud otevřel spor týkající se diskvalifikace vítězného koně loňského ročníku Velké pardubické Nikase kvůli dopingu. Majitel koně podal společně s trenérem a žokejem žalobu na společnost Troubecká hospodářská. Podle nich byly zakázané látky v krmivu, společnost to ale popírá.

Vítězný kůň Velké Pardubické 2015 Nikas s majitelem Petrem Kupkou (vlevo) a trenérem Stanislavem Popelkou. Kvůli nepovoleným látkám Nikas o titul nakonec přišel, podle žalujících byly v krmivu. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Nikase kvůli dopingu v lednu diskvalifikovala pořádková komise Jockey Clubu České republiky. Po loňském říjnovém dostihu měl kůň v těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin. Poprvé v historii slavné steeplechase tak přišel nejrychlejší kůň o triumf kvůli užití dopingových látek (více o případu čtěte například zde).

Vedle Nikase se žaloba týká ještě dalšího koně Čáriraye, u kterého se našly stejné zakázané látky. Kůň proto přišel o vítězství v Křišťálovém poháru.

Majitel koně Petr Kupka kvůli tomu žádá po výrobci dva miliony korun za majetkovou újmu, zhruba čtvrt milionu požaduje trenér Stanislav Popelka a 100 tisíc korun žokej Marek Stromský. Jsou přesvědčeni, že zakázané látky pocházely z krmiva, dokazují to rozborem potravy. Pochybila tak podle nich společnost Troubecká hospodářská.

„Kdybychom nebyli přesvědčeni a nevěřili tomu, že to bylo v tom krmivu, tak tady nejsme. Jsme tady kvůli Nikasovi. Loni vyhrál, je to vítěz a my jsme mu to dlužni,“ řekl novinářům Kupka.

„Chceme, aby spravedlnosti bylo učiněno zadost. My jsme žádnou chybu neudělali, někdo ji udělal a my jsme na ni těžce doplatili. Měli jsme z toho velké nepříjemnosti a traumata, proto jsme se rozhodli pro tuto cestu,“ doplnil Popelka.

Znalkyně zakázané látky ve vzorcích krmiva našla

Zástupci společnosti však pochybení odmítají. Hájí se tím, že testovaný vzorek krmiva nebyl standardní a neodpovídal předpisům. Podle nich byl uchováván nevyhovujícím způsobem.

„Naše krmivo je nezávadné, pochybení mohlo vzniknout jiným způsobem. Odpovědnost tohoto druhu nemůže existovat,“ podotkl právní zástupce společnosti. Do stravy koní bylo podle něj něco přidáno, ale z krmiva výrobce to nepocházelo. Ovlivnit výsledky podle něj mohla i podaná tabulka čokolády.

Tvrzení žalobců, že výrobce nedodržel deklarované surovinové složení a tím je uvedl v omyl, v pondělí potvrdila také znalkyně Jana Kalinová. Ve vzorcích krmiva našla vyšší hodnotu theobrominu a v mikrogramech také kofein. Podle ní krmivo nebylo kontaminované, splňovalo limity a nebylo pro zvířata nebezpečné, ale neodpovídalo surovinovému složení.

„Podle surovin na etiketě tam nebyla uvedena žádná surovina, kde by se dal theobromin očekávat. Je to alkaloid, který produkuje jen několik málo rostlin,“ uvedla znalkyně.

Soudkyně Daniela Ševelová kauzu kvůli dalším výslechům svědků a posudkům odročila na 1. února. Není však vyloučeno, že se obě strany dohodnou mimosoudně, o což se bez úspěchu pokoušely již v minulosti.

Zakázané látky nemohly podle Jockey Clubu ovlivnit výkon

Právě posudek Kalinové z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského už jednou pomohl alespoň částečně očistit jméno Nikase i celé stáje Na srdéčku z Ludmírova na Prostějovsku a při řízení u pořádkové komise Jockey Clubu.

Té trenér Popelka předložil zmíněný posudek. Znalkyně zkoumala zapečetěný vzorek krmiva, které koně dostali zhruba dva týdny před dostihem, a který si převzala za přítomnosti zástupce výrobce.

„Ve složení nebyla uvedena žádná surovina, u které by se dal obsah theobrominu a kofeinu předpokládat. Analyzovaný vzorek tyto látky obsahoval, u theobrominu v množství přesahujícím maximální přípustný obsah stanovený Evropskou unií,“ sdělil předseda pořádkové komise Otakar Nový.

Komise pro antidopingovou kontrolu koní Jockey Clubu pak také konstatovala, že s ohledem na výsledky nejrůznějších farmakologických studií lze předpokládat, že přítomnost kofeinu a theobrominu s ohledem na zjištěné množství v tělech Nikase a Čáriraye nemohla ovlivnit jejich výkon.

Na základě dostihového řádu nicméně komise musela oba koně diskvalifikovat. Dospěla však současně k závěru, že trenér jim zakázané látky nepodal úmyslně.

„Vzhledem k okolnostem případu a zejména ke skutečnosti, kdy dlouhodobě spolehlivý dodavatel krmiva trenérovi dodá doplňkové krmivo, jehož faktické složení neodpovídá složení výrobcem deklarovanému, což potvrzuje odborný posudek, nelze u trenéra Popelky dovodit zavinění,“ uvedl k rozhodnutí předseda komise Nový.

„Po trenérovi nelze spravedlivě požadovat, aby například po každé dodávce krmiva prováděl analýzu jeho složení. Pořádková komise se proto rozhodla trenéru Popelkovi neudělit žádnou sankci,“ dodal.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Poslední úsek D1 získal klíčové razítko, Děti Země už ale chystají odvolání

Klíčové razítko získala stavba posledního chybějícího úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Olomoucký stavební...

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Jágr: Když chceš něco dokázat, musíš jít tou nejtěžší cestou

Jaromír Jágr oslavil 17. listopad stylově, výhrou s Kladnem v Olomouci. A pak připomněl, že jen díky pádu režimu mohl...

Svět, který mizí. Ale národní házenou pochovávali už mockrát...

Tři tělocvikáři na začátku 20. století vymysleli sport, jenž pojmenovali národní házená. Až mnohem později spojením se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Olomouce stál provoz na koridoru, žena sražená vlakem zemřela

Kvůli srážce vlaku s člověkem v kolejišti se dopoledne zastavila doprava na železničním koridoru u Olomouce. Mezi...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Prostějov už má návrh nové podoby roky chátrajícího jižního centra

Domy, které se podobají budovám bývalého židovského Špalíčku, kašna, moderní tržnice, opravený kulturní dům i parkovací...

Hrstka studentů šla proti nám, vzpomíná účastník olomouckého Listopadu

V listopadu 1989 se Martin Fafejta coby student v Olomouci zapojil do sametové revoluce. Proti totalitě ale nepracoval...

Vrátit dotaci nestačilo, kvůli opravě staré vily čeká starostu Vápenné soud

Obec Vápenná na Jesenicku musela před časem kvůli nedodržení podmínek vrátit desetimilionovou dotaci, kterou dostala na...

Na přehradě si někdo udělal ohňostroj, roztavil kus plastového mola

Policisté z Plumlova na Prostějovsku pátrají po ohňostrůjci z tamní přehrady. Odpálená pyrotechnika zapálila kus...

Najdete na iDNES.cz