Odvětrání kanalizace ani lapače nepomohly, pekelný zápach dusí obec dál

  5:11aktualizováno  5:11
Obyvatele několika ulic v Nezamyslicích na Prostějovsku už měsíce obtěžuje zápach z kanalizace. Nepomohly ani lapače a další technická opatření, které úřady provedly. Místní se proto chtějí obrátit na právníky.

Obyvatele několika ulic v Nezamyslicích na Prostějovsku obtěžuje už řadu měsíců silný zápach. Na zdejší kanalizaci se připojila sousední obec Dřevnovice, pro místní tak ale vznikl nepříjemný problém. Řešením měla být černá trubka instalovaná pár desítek metrů od domů, tento lapač zápachu či odvětrávání kanalizace však podle místních pomáhá jen velmi omezeně, | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Krušné chvíle začaly obyvatelům severního okraje Nezamyslic loni v létě, kdy se na odpadní síť jejich městyse připojila se svou nově vybudovanou kanalizací sousední obec Dřevnovice. Domy obklopil nesnesitelný zápach, který proniká i do domácností a nedá se nijak zastavit.

V zimě se situace sice trochu zlepšila, jenže lidé se děsí léta a naříkají, že s všudypřítomným smradem, byť by byl menší než dřív, se nedá žít. Nemohou větrat, vycházet ven a raději si už ani nezvou návštěvy.

Přes zimu se na jednom místě, kde kanalizace vede, objevila černá trubka trčící ze země. „Je to výsměch,“ rozčiluje se u ní jedna z obyvatelek Jana Pavelková.

„Máme tady kanalizaci za 40 milionů a oni sem dají novodurovou trubku. Má to prý být nějaké odvětrání, ale je to jen další trápení. Ta roura je pro nás v podstatě ještě horší, protože zápach sem naopak přivádí,“ zlobí se žena.

Podle dalšího z obyvatel, Jiřího Přikryla, je kanalizace zřejmě špatně projektovaná.

„Žijeme na vesnici a citliví rozhodně nejsme. Když zemědělci pustí lužu (močůvku) a foukne, chvíli to vydržíme. Ale když to smrdí stále, to přece nejde,“ říká nešťastně. Začíná uvažovat o tom, že se obrátí na právníky, aby místním s řešením celé situace pomohli.

Problém je u sousedů, tvrdí vodárny

Moravská vodárenská, která kanalizaci v Nezamyslicích provozuje, se k problému nehlásí.

„Zápach je způsobován odpadními vodami v kanalizaci obce Dřevnovice, která je zaústěna do kanalizace v Nezamyslicích. K odstranění je potřeba provést technická opatření na kanalizaci obce Dřevnovice. Tu společnost Moravská vodárenská neprovozuje,“ sdělila mluvčí vodáren Markéta Bártová.

Sousední Dřevnovice dokončily kanalizaci předloni na podzim. Včetně dotace od státu přišla na 41 milionů. Vlastní čistička odpadních vod by se malé obci nevyplatila, proto se napojila na Nezamyslice, kde má čistírna dostatečnou kapacitu.

Hned, jak se loni v létě problém objevil, začaly ho Dřevnovice a Nezamyslice společně řešit.

„Už v projektu byla opatření, která doporučovalo životní prostředí a která jsme udělali, bohužel i přesto se objevil zápach,“ přiznává starostka Dřevnovic Bohumila Charvátová.

Přes zimu pak obě obce nechaly udělat odvětrání šachty těsně před napojením na trubky v Nezamyslicích, vyměnily všechny poklopy za poklopy bez děr, sifony v dešťové kanalizaci a instalovaly lapače pachů. Upravily také čerpání v přečerpávací stanici v Dřevnovicích, takže dávkování je dnes úplně jiné než loni v létě, kdy byla situace nejhorší.

„Tehdy k tomu přispělo vedro, byla to extrémní situace. Věc řešíme, je to v běhu, ale je to náročnější,“ ubezpečuje starosta Nezamyslic Vlastimil Michlíček.

Otevřete okno, a máte doma veřejné záchodky, říká místní

V polovině dubna je další jednání se zástupci životního prostředí a projektanty, kde by se měla posoudit dosavadní opatření.

„Nastavili jsme jiné dávkování přečerpávačky. Nyní se nečeká, až se celá naplní, ale vypouští se rychleji a odpady se nenechávají zahnívat v šachtě. Zápach se tím určitě spravil aspoň o polovinu. Je to teď i na straně projektantů, aby vymysleli nějaké konstrukční řešení,“ vysvětluje starosta.

Místní obyvatelé však upozorňují na to, že není čas, protože léto se blíží.

„Představte si třicetistupňové teploty a situaci, že si ani v noci nemůžete vyvětrat. Když otevřete okno, máte doma veřejné záchodky. Jak někdo mohl napojit odpad z celé jedné vesnice na čtyřicet let starou kanalizaci, to nechápu. Přitom se mohlo jít okolo potoka přímo do čističky, akorát by to bylo trochu delší,“ lamentuje Přikryl.

Nejčtenější

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Vlaky v Olomouckém kraji srazily a zabily dva lidi

Ilustrační snímek

Dva lidé zemřeli dnes dopoledne v Olomouckém kraji po srážce s vlaky. Neštěstí se stala v Hranicích na Přerovsku a...

Další miliony pro firmu bosse Černoška. Na propagaci ji najal i Prostějov

Slavnostního otevření Národního sportovního centra v Prostějově se zúčastnil i...

Agentura TK Plus sportovního bosse Miroslava Černoška získala na střední Moravě monopol na marketingové služby pro...

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Další z rubriky

Obnova parků v Olomouci finišuje, padly kvůli ní téměř dvě stovky stromů

V obnovené olomoucké Rudolfově aleji začalo velké kácení dvou stovek mladých...

Téměř dvě stovky vykácených, ale zároveň obratem nově vysazených stromů. A k tomu několik tisíc „vyměněných“ keřů. To...

V olomoucké zoo se po letech narodilo mládě kriticky ohroženého velblouda

V olomoucké zoologické zahradě se poprvé od roku 2000 podařilo odchovat mládě...

Dalším mládětem se v těchto začala pyšnit olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Je jím malý velbloud dvouhrbý...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK VÝROBY – ŠUMPERSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz