„Vylepšení odstraňují nedostatky první řady,“ říká Hess s tím, že oproti původnímu je nový vyrobený z nerezového plechu. Mnohem snazší je pak ovládání.
„Původně byly dveře výklopné na kliku. Byly těžko ovladatelné. Teď se otvírají a zavírají automaticky,“ popisuje.
Komfortnější je i vytápění babyboxu. Původní měl pouze horkovzdušné topení, nový má topení v obvodovém plášti a horký vzduch se přidá jen v případě potřeby, kdy plášťové topení nebude stačit.
„Celý prostor o objemu asi 120 litrů je nově klimatizovaný, takže v létě se nepřehřeje,“ sdělil Hess.
V Česku je nyní 70 babyboxů, nejen v nemocnicích
Novinkou je rovněž připojení na datovou síť nemocnice. Dříve na dítě ve schránce upozornil hlučný alarm. Teď dostanou zaměstnanci informaci okamžitě do počítačů a do služebních mobilů.
„Nový babybox má také dvouúrovňovou signalizaci. Ta umí rozlišit, jestli jej jenom někdo otevřel a nechal prázdný, nebo do něj vložil dítě. Často se totiž stává, že někdo babybox otevře jenom ze zábavy. Teď se to personál dozví,“ řekl Juřica.
V republice je dnes rozmístěno 70 babyboxů. Nejčastěji jsou na nemocničních budovách. Tam, kde se Hessovi nepodařilo s majiteli či řediteli nemocnic dohodnout, využil například domovů důchodců či záchranné služby.
Vůbec první babybox nainstaloval Nadační fond pro odložené děti Statim a občanské sdružení Babybox v budově GynCentra v Praze-Hloubětíně v roce 2005. Zde také našli zdravotníci 17. února 2006 první odložené dítě. V Šumperku pomohli už třem novorozencům, v celé zemi pak 151 dětem.