Robot dostane „kolegu“
Jako kovový pavouk ze sci-fi filmu vypadá na sále americký robot da Vinci. Víceramenný laparoskopický operační systém simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta, ale zákrok provádí přes vpichy v kůži nebo ústní dutinu a lékař nástroje v „rukách“ robota ovládá u konzole pomocí joysticků.
Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) vlastní nejnovější generaci s označením Xi, pořídila ji před necelými sedmi lety za 41 milionů korun. Brzy dostane „kolegu“, jenž zvýší kapacitu a výkonnost robotického centra, které má od roku 2009 na kontě bezmála pět tisíc operací.
„U řady operačních výkonů patří budoucnost robotické chirurgii. I proto nás těší, že se stále rozšiřuje počet oborů, které se do operací na robotovi aktivně zapojují, mnohdy jako jedni z prvních v České republice, či dokonce Evropě,“ řekl k chystané investici ředitel nemocnice Roman Havlík.
„Naše nemocnice tento trend podporuje, proto připravujeme nákup druhého robota da Vinci Xi,“ dodal. Robota využívají týmy lékařů v urologii, gynekologii, ORL i chirurgii.
Kardiologická péče standardu třetího tisíciletí
Špičkové technologie, tým erudovaných odborníků a moderní architektura a design 21. století. To všechno zahrnuje budovaný pavilon D4 za 100 milionů, jenž má přivítat první pacienty ve FNOL ještě letos.
„Když do budovy vstoupíte, ocitnete se v obdobném prostředí jako ve stejně sloužících zařízeních například v Curychu či Stockholmu a bude vám poskytnuta i stejně špičková péče,“ uvedl přednosta I. interní kliniky – kardiologické Miloš Táborský s tím, že v pavilonu bude vše, co umožní provoz kardiologické laboratoře třetího tisíciletí.
„Pavilon je prvním výrazným milníkem rozvoje Komplexního kardiovaskulárního centra naší nemocnice,“ doplnil ředitel nemocnice Havlík.
Olomoucká fakultní nemocnice začala stavět nový superpavilon za čtyři miliardy![]() |
„Restrukturalizace centra, vznik Kliniky kardiovaskulární a transplantační chirurgie spolu s novými komplexními úkoly, jako jsou rozvoj robotické kardiochirurgie, zavádění nových technologií, vznik aortálního týmu či dostupnost inovativních molekul pro léčbu chorob myokardu, jsou klíčovými kroky v rozvoji odborného programu olomoucké kardiologie a kardiochirurgie,“ shrnul Havlík.
Onkologický pavilon přidá ambulance i prevenci
Co nejvíce příběhů se šťastným koncem chce napsat fakultní nemocnice i v dalším novém pavilonu za 325 milionů korun, díky němuž na onkologickou léčbu šitou na míru dosáhne ještě více pacientů a který klade důraz i na prevenci.
Vzniká v jižní části areálu, hotovo by mělo být na přelomu letošního a příštího roku. Zázemí zde najde ambulantní část onkologické kliniky.
„Hlavním cílem je rozšíření kapacity chemostacionáře a zvýšení kapacity ambulancí. Nadále též chceme udržet oddělení preventivní onkologie od akutních provozů,“ vysvětlila primářka onkologické kliniky Hana Študentová.
„Ambulance preventivní onkologie se bude nacházet v přízemí a docházet sem budou pacienti po úspěšné onkologické terapii a také zájemci o preventivní programy časného záchytu nádorového onemocnění. Součástí je i poradna pro ty, kteří mají zvýšené genetické riziko nádorového onemocnění,“ doplnila.
Nemocnice tak reaguje na stále přibývající počty pacientů s nádorovým onemocněním ve společnosti.
Na děti dohlížejí monitory
Ještě větší bezpečí i komfort matčiny blízkosti při bondingu, tedy přiložení novorozence ihned po porodu na tělo matky, mají čerstvě narození pacienti novorozeneckého oddělení FNOL. Získali ho díky čtrnácti monitorům vitálních funkcí s centrální stanicí.
Špičkovou technologii se podařilo zakoupit díky penězům ze sbírky Zázraky zrození a dotaci od kraje. Moderní monitorovací technika sleduje životní funkce a umožňuje lékařům i sestrám okamžitě reagovat na jakékoliv změny.
„Pulzní oxymetry jsou pro nás důležitou součástí vybavení, která přispívá k bezpečnosti novorozenců a klidu jejich rodin v prvních společných chvílích,“ nastínil zástupce primáře oddělení Vladimír Mišuth.
27. října 2024 |
Porodnice láká na ještě více rodinné prostředí
Porodnice, v níž se nastávající maminky budou cítit jako doma, a nejen při porodu mohou mít u sebe své nejbližší. I to má přinést modernizace za 30 milionů korun na gynekologicko-porodnickém oddělení nemocnice ve Šternberku, kde vzniknou mimo jiné prostorné rodinné pokoje hotelového typu.
„Snažíme se reflektovat aktuální trendy v péči o matku a dítě a je stále běžnější, že u porodu chce být nejen manžel, ale například i maminka nebo kamarádka rodičky. Teď navíc bude moci být spolu celá rodina i po porodu,“ shrnula mluvčí nemocnice Radka Miloševská.
„V rámci konceptu rodinné porodnice bylo naším cílem nejen modernizovat, ale především vytvořit prostředí, které podporuje rodinné vazby a poskytuje maximální pohodlí,“ podotkla autorka konceptu Katarína Bučková, jež stojí i za projektem rekonstrukce šternberské porodnice.
„Chceme, aby se maminky, miminka i jejich blízcí cítili jako doma, ať už prožívají radostné okamžiky, nebo potřebují klid a podporu v náročnějších chvílích,“ dodala.
I přes probíhající stavební práce nemocnice ubezpečuje, že provoz porodnice zůstává nepřerušen. Rekonstrukce by měla být dokončena ve druhém čtvrtletí letošního roku.
Postaví pacienty na nohy sami
Nové lůžkové rehabilitační oddělení vzniká v těchto dnech v Přerově, kde zmodernizují také neurologii. První pacienti by do zrekonstruovaných prostor za 30 milionů korun měli zavítat ve druhé polovině roku.
„Přínosem tohoto oddělení bude intenzivnější následná rehabilitace především pro neurologické a ortopedické pacienty, u nichž je ambulantní rehabilitační péče mnohdy nedostatečná a obtížná. Lůžková rehabilitace tak pro ně bude výrazným benefitem,“ řekl Petr Skácel, náměstek pro léčebně preventivní péči a primář Centrálních operačních sálů přerovské nemocnice.
Přerovská nemocnice nabízí péči o jizvy po císařském řezu i spontánním porodu![]() |
S tím souhlasí i hlavní sestra Bronislava Budínová. „Dnes je to nastaveno tak, že okolo sedmého dne po operacích, jako je totální náhrada kyčle či kolene, odjíždí pacienti od nás do rehabilitačních ústavů. Díky novému oddělení jim dáme možnost absolvovat rekonvalescenci a rozpohybování u nás,“ shrnula.
Rehabilitační oddělení dostane rovněž moderní pomůcky včetně bradel, specializovaného chodníku, přístrojů pro elektroléčbu či zařízení pro kryoterapii.
Transfuze a další zákroky bez hospitalizace
Velkou úlevu pro pacienty, kteří se nyní vyhnou hospitalizaci při odběru kostní dřeně, podání krevní transfuze a intravenózního železa či implantaci žilních portů, přinese rekonstrukce hematologicko-transfuzního oddělení v Prostějově.
Přibyla totiž nová ambulance, jež funguje i jako denní stacionář, kde pacienti mohou absolvovat různé úkony. „V rámci transfuzní služby bychom se rádi podíleli i na mobilních odběrech krve,“ doplnil primář Michal Řiháček.
Klíčové zázemí opraví navzdory povodni
Rozsáhlá rekonstrukce lůžkového pavilonu v Jeseníku, který je v provozu od roku 1983 a klíčovou součástí tamní nemocnice, se ani navzdory povodni nezpozdí. Dokončení oprav za bezmála 20 milionů je plánováno na listopad.
Pavilon poskytuje zázemí pro ambulantní provozy interny, dále lůžková oddělení chirurgie a interny, též dětskému oddělení a hemodialyzační stanici.
Rekreační dialýzu využívá v Jeseníkách stále více turistů, i cizinci![]() |
„Záplavy přišly pár dní po zahájení rekonstrukce, kdy byly z lůžkového oddělení již odstraněny parapety a kvůli silnému dešti došlo k částečnému zatečení do budovy,“ přiblížil Petr Skipala, vedoucí technického úseku Nemocnice Agel Jeseník.
„Škody však nebyly nikterak velké. Pomohlo nám, že jsme ještě nezahájili opravu střechy, díky čemuž jsme se vyhnuli potenciálně mnohem závažnějším následkům,“ doplnil.
Rekonstrukce zahrnuje zateplení pláště budovy, opravu střechy, modernizaci systému hromosvodů či výměnu osvětlení za úspornější LED světla. Dojde také k výměně výtahů, schodiště a vybudování nového únikového východu.
„Významným prvkem bude fotovoltaická elektrárna na střeše, jež má vést k redukci spotřeby elektřiny o 15 procent,“ vyzdvihl Skipala.
Onkologická léčba bez dlouhého dojíždění
Onkologickou péči nově dostanou pacienti ze Šumperka a okolí bez nutnosti dlouhého cestování. Tamní stejnojmenné oddělení se totiž díky rekonstrukci dočká nových, moderních a větších prostor, navýší se též počty lůžek. Zároveň se stalo regionálním onkologickým centrem, z čehož plyne řada benefitů.
„Podáváme zde nejen chemoterapeutickou, ale nově i biologickou léčbu. Díky tomu už lidé nemusí dojíždět do vzdálenějších pracovišť,“ uvedla mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke.
Zdravotnické zařízení spustilo na sklonku roku také ojedinělou službu návštěv porodní asistentky u budoucích maminek doma, též plánuje nakoupit nové přístroje za 15 milionů korun. Dále chce zrekonstruovat i pavilon C, v němž se nachází urgentní příjem, centrální operační sály a další stěžejní pracoviště.
10. ledna 2024 |