V rámci Olomoucké baroka, které odhalí výtvarnou kulturu Olomouce i celého regionu v letech 1620 až 1780 obsadí sály tří olomouckých muzeí na pět set exponátů od zhruba šedesáti zapůjčitelů.
Start je už ve čtvrtek v 18.30, kdy se uskuteční vernisáž v kostele Panny Marie Sněžné. Výstavu budou hostit Muzeum moderního umění, Arcidiecézní muzeum a Vlastivědné muzeum a potrvá do konce března.
"Je to jedna z nejrozsáhlejších a nejdražších výstav, která kdy v Olomouci byla. Pojistná hodnota těch nejexkluzivnějších exponátů, mezi které patří třeba obrazy del Piomba z arcibiskupské kolekce, se pohybuje v řádu desítek milionů korun," uvedl jeden z autorů koncepce výstavy Ondřej Jakubec.
Návštěvníci na výstavě uvidí i takové skvosty jako bezmála šest a půl metru dlouhé plátno zobrazující slavnostní vjezd kardinála Ferdinanda Julia Troyera do Olomouce, 300 let staré barokní glóby měřící po obvodu téměř čtyři metry, monumentální tapiserii Odpočinek na útěku do Egypta nebo vzácný relikviář patronky Olomouce svaté Pavlíny (více o něm včetně fotografií zde).
Jedny z největších skvostů výstavy. Zleva obraz Madona s rouškou malíře del Piomba, tapiserie Odpočinek na útěku z Egypta a Relikviář svaté Pavlíny. Pro zvětšení klikněte.
Rozměrný obraz zmizel na 220 let, teď ho lidé znovu uvidí
Kromě nich muzejní sály ozdobí i obraz Sv. Petr při souboji se Šimonem Mágem, jehož autorem je jeden z nejvýznamnějších rakouských malířů pozdního baroka poloviny 18. století Paul Troger.
"Ještě v roce 1784 patřil ke skvostům výzdoby olomouckého kláštera Hradisko. Jakmile ale císař Josef II. klášter zrušil a rozhodl o rozprodání jeho majetku, zmizel. Na více než 220 let. Odborníci jej našli až v roce 2008 v kostelíku svatého Václava v Račicích na Třebíčsku," přiblížil osud rozměrného plátna Jakubec.
Příprava největší výstavy v dějinách Olomouce nazvané Olomoucké baroko. Pro zvětšení klikněte. foto: Petr Janeček, MF DNES
Vedle tradičních výtvarných médií - obrazů a soch - dostane ve výstavních sálech velký prostor také knižní kultura a barokní grafika představená například v okázalých univerzitních tezích, ale též umělecké řemeslo, především barokní zlatnictví, které v olomouckých dílnách dosáhlo vysoké umělecké úrovně.
"Snažili jsme se shromáždit pestrou škálu špičkových dokladů uměleckého, ale i každodenního života barokního města," uvedla kurátorka výstavy Gabriela Elbelová. Právě komplexní zpracování historie a zejména výtvarné kultury Olomouce a regionu v období baroka je cílem celé výstavy.
Olomoucká barokní kultura je unikátní
"Město zažilo v 17. a 18. století tak intenzivní rozmach, že můžeme mluvit o specifickém fenoménu a odstínu olomoucké barokní kultury. Její podobu spoluutvářely vlivy z Itálie, Francie, Podunají a sousedních Čech i Slezska, ale zejména místní specifika," vysvětlil Ondřej Jakubec.
Zatímco výstava v Muzeu moderního umění a Arcidiecézním muzeu Olomouc se zaměřuje spíše na duchovní rozměr olomouckého baroka, expozice Vlastivědného muzea přiblíží dobovou měšťanskou kulturu.
"Naší snahou je poukázat na každodenní život uvnitř městských hradeb a pestrou škálu výrobků místních cechů, které dokládají vysokou úroveň řemesel ve městě," uvedl kurátor Martin Zdražil.
"Koncepce výstavy ve Velkém sále Vlastivědného muzea vychází z podoby olomouckého náměstí, kterému dominují orloj a Čestný sloup Nejsvětější Trojice." V muzeu lidé uvidí i předměty související s olomouckou barokní pevností, která patřila v polovině 18. století k nejmodernějším vojenským celkům v Evropě.
Výstavu Olomoucké baroko doprovází brožura, která slouží jako průvodce po výstavních sálech i významných barokních památkách ve městě, a také vícesvazková publikace. Vstupné na výstavu je 80 a 40 korun, platí pro všechny budovy muzea.