Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Nejstarší fotku Olomouce objevil badatel v americkém archivu, je jí 170 let

  14:57
Badatel a popularizátor historie olomoucké bastionové pevnosti Petr Hofman objevil nejstarší známou fotografii Olomouce. Její stáří je téměř 170 let. Snímek našel v jednom ze zahraničních archivů.

Nejstarší známý snímek Olomouce pochází z období let 1853 až 1855. Jeho autorem je významný fotograf druhé poloviny 19. století Jakob Höflinger. | foto: Institut Getty

„Velmi často pátrám v digitálních archivech a sbírkách světových knihoven. Nejčastější archiválie, která se opakovala napříč celým světem, byla rytina Lafayetta ve vězení v Olomouci,“ líčí badatel.

„Problém s vyhledáváním je, že při vyhledávání klíčových slov, či ve fulltextu, musíte brát v potaz několik variant názvů města – Olomouc, Olmütz, Olmutz, Olmuetz, Olomoucensis, Olm a to vše s kombinacemi ještě s malými a velkými písmeny,“ popisuje.

Při hledání náhodou zavítal do archivu Institutu Getty ve Spojených státech. „Zadal jsem slovo Olomouc. Najednou na mě vyskočilo přes dvě stě portrétových fotografií. Podle vzhledu vyfotografovaných osob se jednalo o 19. století. A v nepřeberném počtu fotografií na mě vyskočila fotografie kašny. A v tu chvíli, dovolím si říci neskromně, jsem věděl, že jsem objevil fotografii, která není téměř 170 let v Olomouci známa,“ přiblížil svůj objev.

Hofman má dobře zpracovaný okresní archiv v Olomouci a věděl, že nalezená fotografie v něm není.

„Nepamatuji si, že by se někdy objevila. Uvedený datový rozptyl jasně ukazoval na nejstarší fotografii města. Autorem je Jakob Höflinger. V sérii se též nacházely dvě nejstarší fotografie města Rumburk, kde zmíněný fotograf působil, a jeho vídeňská anabáze,“ dodal.

Svůj nález začal konzultovat s dalšími šičkami v oboru: Jiřím Fialou z Olomoucké univerzity, Dušanem Štulíkem z Getty, Jiřím Hanzalem ze Švýcarského archivu, Hanou Jakubkovou z Vlastivědného muzea Olomouc, doktorkou Schutzovou z Basilejské Univerzity.

„S některými dále řeším dílčí podrobnosti. Největší dík ale patří profesoru Fialovi, který se ujal mého objevu a byl zdatným garantem celého procesu. Paní Jakubková zase upozornila na inzerát v novinách, kde atelier Höflinger a Dilger prodává v únoru roku 1856 svůj aparát,“ popsal badatel.

V Olomouci vydělal 1 600 zlatých

Jakob Höflinger je významný fotograf druhé poloviny 19. století. „Pocházel z regionu Schwarzwald a byl výtvarně talentovaný, vyučil se jako malíř hodinových ciferníků a měl pokračovat v rodinné tradici. Rozhodl se ovšem spojit svou profesní dráhu s novým uměleckým řemeslem, fotografií,“ řekl Michal Folta z olomouckého magistrátu.

V roce 1853 se Höflinger vydal nejprve do severočeského Rumburku a poté do Olomouce, kde pobýval v letech 1853 až 1856.

„V posádkovém a pevnostním městě plném důstojníků a vojáků si otevřel atelier, v němž tvořil tehdejší módní novinku, portrétní fotografie. V Olomouci si tímto atraktivním podnikáním vydělal 1 600 zlatých. V roce 1856 přeložil ateliér do Lodže a Varšavy a po většinu času působil hlavně ve švýcarské Basileji,“ doplnil Folta.

Z doby fotografování portrétů pochází také nalezený první známý záběr Olomouce.

„Fotografie pochází někdy z období let 1853 až 1855, tedy jen pár let poté, kdy se v Olomouci stal císařem osmnáctiletý František Josef. Pro snímek nemusel Jakob Höflinger chodit daleko. Zachycuje totiž pohled z okna jeho atelieru na rohu dnešních ulic 28. října a 8. května, tedy v místě, kde stojí galerie Moritz. Zachycuje ulici, kterou známe i dnes, ale i Olomoučanovi dá práci poznat, že to je ona,“ upozornil Folta.

Ulice se změnila

Za téměř 170 let od jejího pořízení se toho v ulici hodně změnilo. „Končí opevněním v místě křižovatky s náměstím Hrdinů a Palackého ulicí. Není zde ani velký secesní dům po levé straně, v němž po desítky let promítalo kino Edison (posléze Mír), ani budova polikliniky na pravé straně,“ připomněl Folta.

Merkurova kašna pod okny je částečně zakrytá dřevěnými deskami. „Pod nimi pravděpodobně bylo seno nebo jiný zemědělský materiál. Podle historiků takto naši předkové kašny chránili před zimou,“ řekl Folta.

Historik Jiří Hanzal, který práci fotografa Jakoba Höflingera mapoval, před lety napsal, že by bylo by velmi zajímavé pokusit se fotografiemi z Rumburku a Olomouce dokumentovat jeho rané období. Domníval se, že se snímky najdou v některé olomoucké sbírce.

„Díky badateli Petru Hofmanovi víme, že se přinejmenším jeden originál skutečně dochoval, ovšem nikoliv v Olomouci, ale až za oceánem ve sbírce amerického muzea,“ dodal Folta.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Sagan neměl k nikomu respekt už v devatenácti. A močilo se vždy, usmívá se König

Z voleje odpovídal Leopold König. Někdejší cyklista, který dojel v první desítce na Tour, Giru i Vueltě, a teď je...

Potápěči vyzvedli z útrob Hranické propasti neznámého mrtvého muže

Přerovská policie pátrá po totožnosti mrtvého muže nalezeného ve středu na hladině Hranické propasti. Tělo vytáhli z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hranická propast odhalila další část, robot se ponořil až do 450 metrů

Hranická propast, nejhlubší zatopená jeskyně světa, má nejméně 450 metrů, naměřili dnes speleologové. Dosavadní...

Pěstitelé zvažují, zda vůbec sklízet ovoce. Kupce shánějí jen obtížně

Chladné jaro, špatné opylení, kroupy, škůdci nebo dlouhotrvající vedra a sucha výrazně zhoršily úrodu. Zemědělci v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavěl za naše peníze, teď nás tlačí do kouta, kritizují lidé developera

Poté, co MF DNES informovala o problémech lidí, kteří v Olomouci dva roky čekají na slíbené nové byty ve čtvrti Nové...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Za posudek o nezávadnosti nanonástřiků v prostějovských školách padla pokuta

Posudek, který měl prokazovat nezávadnost nanonástřiků proti koronaviru v prostějovských školách, je nezákonný. Rozhodl...

Vandalové ničí značení stezek pro bikery, hrozí zranění i srážka s turisty

Každý měsíc musí správci Hanáckých stezek, sjezdových tratí pro bikery, které se nacházejí v lese u Plumlovské přehrady...

Výstava fotografií v Olomouci nabízí pohled na jinou krajinu Sudet

Ještě tři týdny bude v olomouckém Vlastivědném muzeu k vidění výstava s názvem Sudety, světy v mlze, jejímž cílem je...

Na Šumpersku se čelně střetla dvě auta, čtyři lidé utrpěli zranění

V sobotu dopoledne všechny složky integrovaného záchranného systému vyjely na Šumpersko, kde se čelně srazila dvě auta....

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...