Zrádná cesta plná nehod je vaše vina, útočí obce z Jesenicka na silničáře

  13:01aktualizováno  13:01
Za tři roky třiadvacet dopravních nehod. Bilance, která provází úsek silnice mezi Lipovou-lázněmi a Ostružnou na Jesenicku, se značně vymyká běžným statistikám méně vytížených silnic. Podle místních nahrává vysoké nehodovosti vedle opakujících se chyb řidičů také nedostatečné zabezpečení zrádného místa.

Na silnici z Lipové-lázní do Ostružné bourají auta neobvykle často. Naposledy zde v první polovině dubna v pravotočivé zatáčce havarovala třiatřicetiletá řidička, její auto skončilo převrácené na boku. | foto: Policie ČR

Starosta Lipové a šéf Sdružení měst a obcí Jesenicka Lubomír Žmolík po poslední havárii, která se v kritické zatáčce stala v první polovině dubna, nebývale ostře zkritizoval policii a silničáře, protože podle něj na přibývající „zářezy“ nebezpečného úseku nijak nereagují.

Celá věc pro něj má i osobní podtext, protože před časem ve stejném místě havaroval i jeho syn. Nehoda tehdy skončila „jen“ rozbitým autem, Žmolík však vyčítá zodpovědným institucím, že s vysokou nehodovostí na zdejší silnici nic nedělají a hazardují tak s lidskými životy.

„Jde o velmi závažný problém. Nechápu, proč s tím odpovědné orgány pořád nic nedělají. Ačkoli na nebezpečný úsek opakovaně upozorňujeme, není tu vůle problém řešit,“ zlobí se.

„Požadovali jsme úpravu povrchu, svodidla a směrovou úpravu tohoto nebezpečného místa. Jediným výsledkem bylo umístění výstražných šipek v zatáčce. Asi se tady bude muset skutečně někdo zabít, aby se něco dělo,“ dodal.

Za většinu nehod může podle policie nepřiměřená rychlost

Úpravu zrádného místa by uvítal také starosta nedaleké Ostružné Roman Roušal.

„Ta zatáčka je velmi nebezpečná a doslova volá po rekonstrukci. Viděl bych rád její rozšíření, postavení svodidel a opravy krajnice a úpravu tak, aby ve směru od Ramzové nevynášela ven,“ popisuje.

Policie v reakci na kritiku místních představitelů obcí upozornila, že za většinou nehod stála nepřiměřená rychlost na mokré či namrzlé vozovce a nerespektování dopravních značek.

„Tomuto úseku věnuje policie už delší dobu velkou pozornost jak samostatně, tak v rámci pracovní skupiny, ve které je kromě policie zastoupena Správa silnic Olomouckého kraje, odbor dopravy Městského úřadu Jeseník,“ podotkla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Nebezpečná zatáčka bude lépe označená

Skupina už podle ní navrhla nové značky, které mají nebezpečnost kritického místa řidičům více zdůraznit.

„Místo se zvýšeným počtem dopravních nehod bude označeno další dopravní značkou ‚Nebezpečí smyku v délce jednoho kilometru‘. Pro lepší upozornění na zatáčku byly přidány reflexní tabule a značka doporučující rychlost padesát kilometrů v hodině,“ upřesnila mluvčí policie.

Skupina se současně zabývá také návrhem lipovského starosty na umístění svodidel, zdrsnění povrchu silnice, úpravu nebezpečné pravotočivé zatáčky od změny poloměru přes klopení po opravu povrchu.

Šéf dopravního odboru jesenické radnice Josef Liberda však současně upozorňuje, že ne vždy svodidla v takových místech znamenají automaticky větší bezpečnost pro řidiče.

„Mnohdy mohou mít opačný efekt, protože vozidlo po vyjetí z vozovky zpětně vrátí do dopravního prostoru s možnými fatálními následky,“ podotkl.

Zdrsnění asfaltu či protismykový nátěr musí zatím počkat

Podle Liberdy Správa silnic Olomouckého kraje udělala zatím vše, co bylo potřeba.

„Dosavadní změny vyhodnotíme v pololetí letošního roku a podle toho budeme postupovat dál. Další úpravy teď stejně není možné provést, protože silnice slouží v době rekonstrukce silnice první třídy přes Červenohorské sedlo jako objízdná trasa,“ dodal.

Od poloviny dubna, kdy se znovu rozjely práce na cestě přes sedlo, totiž přes Ramzovou opět jezdí mnohem více aut. Proto tam podle odboru dopravy ani nelze dělat jakékoli větší zásahy.

„Další možné úpravy, jako je zdrsnění vozovky, respektive adhezní nátěr jako protiskluzové opatření, bude možné provést až po ukončení uzavírky Červenohorského sedla v roce 2017,“ řekl Liberda.

Také on však vzápětí upozornil, že za dopravními nehodami v kritickém úseku stála v drtivé většině nepřiměřená rychlost, pouze jednou havárii zavinila srážka se zvířetem.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Další z rubriky

Podpořil demokracii a zemřel, předmnichovská vražda zůstala nepotrestaná

Šumperská oběť fémové vraždy Franz Hroch zemřela násilně v tamní vile.

Narodil se před 120 lety, na podzim 1938 ale jeho život předčasně ukončili nacističtí vrazi. Šumperský ředitel Svazu...

Zbourání bývalé ubytovny by stálo Přerov 25 milionů, rozhodne dotace

Několik desítek obyvatel přerovské ubytovny Chemik se muselo do pondělí 29....

Demolice bývalé sociální ubytovny Chemik měla být symbolický milník v boji přerovské radnice s podnikateli, kteří...

Silvestrovský požár budov na Prostějovsku zažehly jiskry z komína

Velký požár, se kterým bojovalo deset jednotek hasičů, zničil v Šubířově na...

Rozsáhlý požár, který poslední den loňského roku zničil v Šubířově na Prostějovsku rodinný dům a několik hospodářských...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz