Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Novou vitráž dělal umělec tři roky, město ji ale odmítlo a chce repliku

  12:29
Historikům a pracovníkům prostějovské radnice se podařilo zrekonstruovat podobu zničené vitráže od známého architekta Jana Kotěry ze secesního Národního domu. Ačkoliv výtvarník z Olomouce po letech práce vytvořil nový návrh, město nakonec rozhodlo, že do opravované památky vrátí přesnou repliku.

Návrh obnovené lunety v divadelním sále prostějovského Národního domu | foto: Magistrát města Prostějov

V Národním domě v Prostějově, secesním skvostu architekta Jana Kotěry, nyní pokračují největší opravy v jeho novodobé historii. Díky evropským dotacím zde radnice hodlá utratit více než 70 milionů korun.

Součástí rekonstrukce je i obnova některých Kotěrových vitráží, které za druhé světové války zničili nacisté, aby co nejvíce potlačili slovanské prvky secese. Přesná podoba vitráží nebyla dlouhé roky známá, nedávno se však radnici podařilo vzhled jedné z nich zrekonstruovat natolik, že se rozhodla do Národního domu vrátit přesnou repliku.

A to i přesto, že vybraný výtvarník z Olomouce již vytvořil návrh moderní podoby vitráže, který na původní Kotěrovu instalaci v divadelním sále navazoval.

„Zhruba deset let jsme zamýšleli obnovit vitráž na balkoně Národního domu v divadelním sále. Po dlouhou dobu nebyly k nalezení žádné pozůstatky původní vitráže. Proto vznikla myšlenka na vytvoření vitráže nové,“ popsala mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Citlivý úkol město zadalo olomouckému výtvarníkovi Janu Jemelkovi, který má s vitrážemi bohaté zkušenosti. Jeho díla jsou v Římě, Německu, Slovinsku nebo v kostele svaté Barbory ve Chválkovicích u Olomouce či v klášteře sester klarisek-kapucínek ve Šternberku.

Mezitím však město dál pátralo po původní podobě Kotěrových návrhů. A mělo úspěch.

„V posledním roce proběhlo další zjišťování u zhotovitelů vitráží a jejich nástupců. Pátrali jsme také v archivech a zkoumali obdobné Kotěrovy realizace. Ve spolupráci s historičkou umění Vladislavou Říhovou a architektem Zdeňkem Beranem jsme připravili dokument, ve kterém popisujeme přípravu repliky původní vitráže,“ řekla mluvčí radnice.

„Na základě tohoto dokumentu jsme nyní schopni namísto připravené moderní verze vyrobit a navrátit přesnou repliku původního balkonového okna, které bylo zničeno německou přestavbou ve 40. letech 20. století,“ dodala Gáborová.

„Přes tři roky práce a kus mého života“

Výtvarníka Jemelku to zaskočilo. „Věnoval jsem tomu více než tři roky, byl to krásný úkol a kus mého života. Mrzí mě to,“ odtušil.

Vzhledem k tomu, že výtvarné návrhy vitráží nebyly k dispozici a existovaly jen Kotěrovy schematické zákresy do architektonických výkresů a pár velice špatných černobílých fotografií, i Jemelka pátral, kde mohl.

Replika původního balkonového okna - vitráže v secesním Národním domě v...

Replika původního balkonového okna - vitráže v secesním Národním domě v Prostějově

Sehnal si původní projekt a byl se podívat na secesní vitráže v Obecním domě a Suchardově vile v Praze nebo v psychiatrické léčebně v Kroměříži. Objevil také korespondenci Josifa Plečnika, špičkového slovinského architekta, s jeho kamarádem Kotěrou, kde je zmínka o barevném řešení vitráží.

„Jsem hluboce přesvědčený, že nemá cenu opakovat věci, které byly udělané v jiném století lidmi, kteří žili jinak. Proto jsem se snažil s úctou a ohleduplností o spojení secese se současností. Jediným kritériem, které bylo nutné dodržet, byl původní ústřední motiv, jenž tvořil znak města Prostějova. Kromě znaku se na návrhu objevuje také motiv tryskající fontány. Dodržuji ovšem původní kompozici, aby se zachoval secesní duch. Struktura vodotrysku, ze kterého tryskají hvězdy a voda, by měla vzbuzovat slavnostní náladu,“ popsal své dílo Jemelka.

Na jeho provedení však už nedošlo. Radnice se mezitím rozhodla, že do Národního domu vrátí přesnou repliku.

„Investor na to má samozřejmě právo a zaplaceno jsem dostal. Pokud se však na radnici báli moderního umění, tak to asi vůbec neměli rozjíždět. V zahraničí je běžné, že se do starých objektů dává moderní umění. Je to přínos a důkaz, že je architektura živá a že to není muzeum,“ poznamenal Jemelka.

Historie unikátního prostějovského Národního domu, kde je kromě divadla také secesní kavárna, salonky a přednáškový sál, přitom sahá až na počátek minulého století. Na výzdobě se tehdy podílela řada zvučných prostějovských firem.

Za války a za komunismu však památka trpěla, po sametové revoluci se radnice snaží Národnímu domu vrátit původní podobu. Už zde utratila desítky milionů korun na obnovu fresek, interiérů, pasířských prvků nebo na rekonstrukci Kotěrova systému vytápění.

Stávající opravy skončí až během příštího roku. Národní dům dostane novou střechu a fasádu, obnovy se dočkají interiéry a například i zahradní restaurace. V plánu je také generální oprava rozvodů, odpadů a chodníků a na závěr nebude chybět ani výměna opony v divadelním sále.

  • Nejčtenější

Kvůli vedru popraskala dálnice D35 u Olomouce, zavřená bude několik dní

V sobotu odpoledne zastavila provoz na dálnici D35 u Přáslavic směrem na Ostravu nehoda čtyř automobilů a kamionu. Na...

Exekutor staví přehradu načerno. Úřady mu daly minimální pokutu i povolení

Policie se začala zabývat stavbou přehrady, která má zadržovat vodu pro zasněžování v lokalitě pod Paprskem v...

Prasklá dálnice z vedra je výjimka, jinde v Česku to nehrozí, říká ŘSD

U Olomouce se v sobotu zvlnila dálnice D35 a následně zde havarovala čtyři osobní a jedno nákladní auto. Ředitelství...

Nechtějte mě naštvat! Drulák o stříbru z Eura, záplavách i štrekách v kamionu

Premium Ruku stiskne tak pevně, až si kajícně pomyslíte, jestli vás netrestá za pětiminutové zpoždění. „Ne, to zaplatíte kafe,“...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dceru škrtil černý oblak s lidským tělem, říká matka. Povolali lovce přízraků

Premium Probudil mě hlasitý pláč dcery volající o pomoc. Rozespalá otevřu oči a v nočním šeru rozpoznávám něco jako černý oblak...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Kvůli vedru popraskala dálnice D35 u Olomouce, zavřená bude několik dní

V sobotu odpoledne zastavila provoz na dálnici D35 u Přáslavic směrem na Ostravu nehoda čtyř automobilů a kamionu. Na...

Prasklá dálnice z vedra je výjimka, jinde v Česku to nehrozí, říká ŘSD

U Olomouce se v sobotu zvlnila dálnice D35 a následně zde havarovala čtyři osobní a jedno nákladní auto. Ředitelství...

Opravené náměstí v Hranicích má víc zeleně, části místních se ale nelíbí

V uplynulých dnech skončila v Hranicích rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka za 6,7 milionu korun. Úpravy se týkaly...

Virtuální realita, roboti či drony. Průmyslovky přechází na moderní trendy

Seznamování s robotikou, programování robotů či CNC strojů, kreslení ve 3D nebo třeba praktické využívání 5G sítí. To...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...