Nalezená Cholinská madona se do kostela možná nevrátí, může ji nahradit kopie

  19:11aktualizováno  19:11
Jeden ze symbolů Hané, Cholinská madona, bude mít kopii. Ta možná nahradí v kostele v Cholině na Litovelsku originál, který odsud v roce 1996 ukradli zloději a prodali ho do Rakouska, odkud se do Česka vrátil až vloni. Místní lidé včetně faráře však chtějí, aby se do kostela vrátila původní socha.

Po čtrnácti letech se do cholinského kostela madona opět vrátí. Zda to bude originál či kopie ale zatím arcibiskupství nerozhodlo. | foto: Archiv

Zatímco na originálu sochy ještě stále pracují restaurátoři, kteří musí napravovat škody způsobené rakouským překupníkem, jenž sošku máčel v louhu a zbavil ji tak barevné polychromie, olomoucké arcibiskupství už ví, kdo udělá k nerozeznání stejnou kopii díla.

Autor repliky z lipového dřeva, na jejíž zhotovení nyní vyčlenil peníze Olomoucký kraj, má ovšem až do jejího dokončení zůstat z bezpečnostních důvodů v anonymitě.

"Jméno restaurátora nemohu říct. Bude mít kvůli pořízení kopie k dispozici i originál, proto jsou bezpečnostní opatření logická. Socha má být hotová nejpozději do konce příštího roku," vysvětlila památkářka Kateřina Chalupová z olomouckého arcibiskupství.

Tvůrce se může pustit do díla i díky tomu, že hejtmanství přispěje na zhotovení sto tisíci korunami. Stejnou sumu před časem poskytlo na opravu poničeného originálu. Ten ještě zhruba měsíc budou mít v rukou restaurátoři.

Ti zkoušeli zachránit alespoň torzo původní polychromie, protože ale nenašli žádnou dokumentaci o podobě a složení dřívějších barokních či gotických nátěrů, nechají po zrestaurování madonu "nebarevnou".

Kromě toho nyní odborníci také zpevňují dřevo, z něhož je socha zhotovená. "Materiál je narušený od červotočů. Je možné, že svůj vliv na jeho stav mělo i máčení v louhu, které prováděl rakouský překupník," poznamenala Chalupová.

V Cholině se má čerstvě opravená madona objevit na Mariánských slavnostech 15. srpna. Již loni v únoru, kdy se sto dvaceti centimetrová socha objevila na cholinském uvítání v kostele Nanebevzetí Panny Marie, přilákala davy lidí.

Podle odborníků lze totiž toto dílo neznámého autora zasadit mezi svého druhu nejvýznamnější sakrální památky v regionu. Na Olomoucku jde totiž o ojedinělý exponát.

"V minulosti šlo o věhlasnou sošku. Moje babička vyprávěla, jak do Choliny chodily pěšky desetitisíce lidí odsud i z jiných krajů na srpnovou pouť ke zdejší madonce. Byla slavná široko daleko," vzpomíná například cholinský starosta Zbyněk Hubáček.

Cholinská madona přitahuje pozornost věřících po několik staletí. "Lidé tady na Hané se k ní chodili poděkovat, protože v půli srpna už bývávalo z velké části po žních. Zdejší pouť patřila v kraji k nejslavnějším," uvedl cholinský farář Josef Trtík.

Souhlasí s ním i ředitel olomouckého Národního památkového ústavu Pavel Konečný: "Cholinská madona je velmi silným symbolem. Jsem rád, že se, byť velmi necitlivě poškozená, vrátila k původnímu majiteli."

Kterou madonu lidé vlastně uvidí?

ČTRNÁCT LET CHOLINSKÉ MADONY

Cholinská madona zmizela z kostela Nanebevzetí Panny Marie 10. července 1996. Soška byla byla propašována za hranice a tři muži, kteří měli podle obžaloby sochu ukrást, byli později pro nedostatek důkazů obvinění zproštěni.

V roce 2006, těsně těsně před vypršením desetileté lhůty, kdy mohlo být takto zcizené umělecké dílo vrácené původnímu majiteli, objevili madonu policisté při razii u vídeňského starožitníka spolu s řadou dalších cenností ukradených v Česku.

Starožitník sochu získal od innsbruckého překupníka a nechal ji zrestaurovat. Tímto zásahem zmizely koruna, svatozář a barokní zlacení. Na nalezené soše byla poničena i původní barevná polychromie. Po objevení socha putovala do depozitáře vídeňského soudu.

Místo okamžitého návratu ukradené plastiky zpět do Česka ovšem začaly více než dva roky trvající soudní tahanice. Starožitník totiž žádal po českém ministerstvu kultury peníze, protože tvrdil, že madonu v dobré víře nákladně zrestauroval.

Nakonec se odborníkům podařilo prokázat, že zásah nebyl zrestaurováním, ale naopak sošku nevratně poničil a soud rozhodl, že soška musí být bez náhrady vrácena do země původu. K tomu došlo 26. ledna 2009.

Ovšem je otázkou, kterou z madon příchozí nakonec uvidí. Replika měla podle původních předpokladů v cholinském chrámu nahrazovat originál v době, kdy poputuje na nějakou výstavu.

Případně v situacích, kdy by byla ohrožená její bezpečnost. Podle Chalupové však arcibiskupství ještě definitivně nerozhodlo, která z prací nakonec v chrámu bude. Jisté je zatím jen to, že se originál v Cholině objeví během srpnového mariánského svátku.

Vzhledem k tomu, že soška symbolizuje ochránkyni a patronku Hané a cholinský kostel je jedním z nejvýznamnějších poutních míst regionu, viděl by farář Trtík na oltáři rád originál. Vzhlížet ke kopii, která v sobě nenese poselství několika uplynulých staletí, by údajně nebylo pro věřící smysluplné.

"Tuto sochu Panny Marie mají věřící ve velké úctě. Je to symbol. Nedokážu si představit, že by se modlili k její kopii, řekl farář.

Podobně to vidí i litovelský starosta Vojtěch Grézl. "Osobně si ale myslím, že by tu měl být originál, nyní už je možné ho zabezpečit tak, aby madonu znovu nikdo neukradl. Bylo by zvláštní, kdyby tu byla jen kopie, když tu byl tolik staletí originál, přežil bez úhony třeba druhou světovou válku a modlily se k němu generace lidí."

Na návrat vzácného předmětu, jehož hodnotu odborníci odhadli na čtyři miliony korun, jsou podle Trtíka cholinští náležitě připraveni. "Už jsme nechali vybudovat dobré zabezpečení, které by ji mělo uchránit," upřesnil farář.

S faktem, že Cholinská madona patří k cenným dochovaným historickým odkazům předků, souhlasila i ředitelka Litovelského muzea Zdenka Frištenská.

"Nejenom, že je z patnáctého století, ale její hodnota je především v místě, kde byla vyrobena, umístěna a hlavně co představovala a představuje pro věřící. Ti ji za svůj symbol považovali a stále považují i nyní. Jsou na ni náležitě pyšní."

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Řemeslník vzal zálohu a rozboural část bytového jádra, pak už se neukázal

Ilustrační snímek

Nepoctivého řemeslníka, který vzal zálohu, ale pak vydržel pracovat jediný den, stíhají kriminalisté ze Šumperska....

Zahradník našel v křoví pistoli, cestou z hospody ji nechal na lavičce

Zahradník našel při práci v křoví pistoli, na čas si ji ale nechal. Když ji...

Nemalé problémy si způsobil muž, který během své zahradnické směny našel v křoví pistoli. Tu si dočasně nechal a když...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Najdete na iDNES.cz