Na olomouckých vánočních trzích bude bruslení zdarma a lepší kelímky

  15:37aktualizováno  15:37
První listopad bude dnem, kdy budou Olomoučané moct poprvé vyjet na brusle. Tedy aspoň ti, kdo se těší na bruslení v centru města. Stejně jako loni totiž bude součástí vánočních trhů kluziště na Dolním náměstí. Letos se však za svezení na ledě nebude nic platit, a navíc se tu má bruslit až do března.

Vánoční jarmark na Horním náměstí v centru Olomouce, kde se nachází i známá dominanta města, Sloup Nejsvětější Trojice. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Bruslení zdarma chtěla radnice kvůli negativním ohlasům z loňska. "Zaznamenali jsme připomínky proti padesátikorunovému vstupnému a taky proti tomu, proč se bruslí jen během vánočních trhů," vysvětlil náměstek primátora Jan Holpuch.

Kulturní Olomouc k obojímu vedly ekonomické důvody. Město se proto tentokrát s pořadatelem dohodlo, že na kluziště přispěje osm set tisíc až milion korun.

"Konečná částka bude záležet na počasí a nákladech na energie. Bruslit se bude až do 1. března. Věříme, že tím oživíme dění na Dolním náměstí," doplnil náměstek Holpuch.

Kelímky na punč protékaly, letos je budou mít stánky kvalitnější

To navíc nejsou jediné novinky pro nadcházející advent v centru Olomouce. Organizátoři vánočních trhů, které začnou 24. listopadu a skončí 23. prosince, slibují více stánků s ukázkami řemeslníků nebo třeba kelímky na punč, které už nebudou protékat.

"Po loňských zkušenostech pořadatel přistoupil k výměně kelímků na punč. Už nebudou papírové, které v některých případech protékaly, ale nahradí je kelímky polystyrenové," prozradil mluvčí vánočních trhů Pavel Vysloužil.

Program i podobu vánočního jarmarku schvalují soukromému pořadateli olomoučtí radní. Tuto podmínku si dali do smlouvy po letitých zkušenostech s předchozím organizátorem trhů. Na radnici se totiž množily stížnosti na úroveň stánků. Lidem například vadilo, že řada z nich nabízí sortiment, který neměl s Vánocemi nic společného.

Radní si kvůli trhům přeparkují a budou víc chodit pěšky

Loni, když poprvé olomoucké Vánoce organizovala obecně prospěšná společnost Kulturní Olomouc, se stánky dostaly kromě Horního i na Dolní náměstí Letos tam sice stánky budou také, ale v mnohem menším počtu.

Na náměstí se totiž chystá velká rekonstrukce a už nyní tam pracují archeologové. Část stánků se proto přesune na stávající parkoviště u radnice na Horním náměstí. I politici proto budou muset do práce pěšky.

"Parkoviště nebude po dobu trhů, tedy jeden měsíc, využíváno návštěvníky radnice ani námi samotnými. Myslím, že se to příznivě projeví na provozu trhů, protože tak snížíme dopravu na náměstí," doplnil Holpuch.

Na obou hlavních olomouckých náměstích vyroste letos celkem 84 stánků, ve kterých se budou prodávat vánoční výrobky, občerstvení, potraviny a punč. Dalších 18 stánků obsadí řemeslníci.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Mladík prohodil lahev sklem policejního vozu, střepy zranily řidiče

Na policejní auto v Hranicích na Přerovsku hodil opilý mladík lahev od alkoholu...

Na policejní auto v Hranicích na Přerovsku zaútočil třiadvacetiletý mladík. Bočním sklem prohodil lahev od becherovky a...

Olomouc zvyšuje nájmy, na opravy bytů přesto dala v rozpočtu méně peněz

Pohled na Olomouc.

O miliony korun méně na investice a opravy městských bytů posílá letos v rozpočtu vedení Olomouce. A to i přesto, že v...

Najdete na iDNES.cz